2022 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne Kadar Oldu?

0

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları Resmi Gazetede yayımlandı. En çok sorulan “Bu Yıl Ne Kadar MTV Ödeyeceğim?” ve “2021 MTV Zammı Ne Kadar Oldu?” sorularının yanıtlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2021 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar?

MTV olarak kısaltılan Motorlu taşıtlar vergisi yeni yılda yüzde 12 zamlı olarak ödenecek. Bu artışa bağlı olarak en düşük MTV ücreti 109 TL olurken, en yüksek MTV ücreti ise 50 bin TL’yi aşıyor.

Zamlı vergiye göre, tescil tarihi 1 Ocak 2018 öncesi olan araçlar için MTV oranları ile tescil tarihi 1 Ocak 2018 sonrası olan araçların MTV oranları farklılaşıyor. Örnek olarak:

 • Tescil tarihi 2018 öncesi olan 1-3 yaş, 1301-1600 cc aracın MTV ödemesi 1831 TL iken,
 • Tescil tarihi 2018 sonrası olan 1-3 yaş, 1301-1600 cc aracın MTV ödemesi ise aracın vergisiz fiyatına bağlı olarak 2015 TL’ye kadar çıkabiliyor.

MTV ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 ayrı dönemde yapılıyor. İlk taksit ödemeleri için son ödeme tarihi 31.01.2021 iken, 2. taksit ödemeleri için ise son gün 31.07.2021.

Arabamı satmak istiyorum kaç para eder diye merak ediyorsanız “Arabam Ne Kadar” ile hemen öğrenin.

Aşağıdaki tablolara bakarak ödemeniz gereken MTV ücretleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

MTV ödemesi yapmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

 1. İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet sitesi ‘ivd.gib.gov.tr’ üzerinden şifre girmeden ‘MTV Ödeme’ alanına plaka ve TC kimlik numarasını yazarak borçlarını ödeyebilirsiniz.
 2. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) mobil uygulaması üzerinden de 02:00-22:00 saatleri arasında kredi kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz.
 3. E-Devlet üzerinden ve tüm vergi dairelerinden MTV borcunu ödemeniz mümkündür.

Özel bankalar tarafından nakit olarak, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılamıyor. Bu yüzden Motorlu Taşıtlar Vergisi özel bankalardan sadece kredi kartı kullanılarak ödenebilecek.

MTV Ödemesi Yapılan Bankalar

 • İş Bankası – 3 Taksit
 • Kuveyt Türk – 3 Taksit
 • Ziraat Bankası – 3 Taksit
 • Vakıfbank – 2 Taksit
 • Halkbank – 3 Taksit
 • YapıKredi – 3 Taksit
 • Akbank – 2 Taksit

MTV Ödemesini son güne bırakmayın

Ödemenin son gününde internet vergi dairesine topluca yüklenildiğinden sitede bağlantı sorunları olabiliyor. Sayfa açılmayabiliyor, zor açılabiliyor, açılırsa hata verebiliyor. Ödemeyi yapabilseniz dahi yoğunluktan anında geçemeyebiliyor. Özellikle birikmiş MTV borçlarınız varsa son güne bırakmamayı zor yoldan öğrenirsiniz.

MTV bilgileriniz hatalıysa yine de ödeme yapmayın

Eğer MTV sorgulaması sırasında kayıtlı bilgilerinizde hata olduğunu görürseniz, MTV ödemesinin son gününden önce düzeltebilirsiniz. Araç bilgileriniz, tescil tarihi veya kimlik bilgisi gibi MTV ödeme bilgilerinizdeki hataları nasıl düzeltebileceğinizi öğrenerek kolayca düzeltebilirsiniz. Düzeltmezseniz araç muayenede sıkıntılar yaşanabilir.

MTV Ödemesini indirimli ödeme fırsatını kaçırmayın

Motorlu Taşıtlar Vergisini indirimli ödeme şansınız olabilir. Motorlu taşıtlar Vergisini indirimli ödemek için önce MTV ve kasko bedelinizi bilmelisiniz.

MTV Ödemesini yapmazsanız ne olur?

En başta borcundan dolayı araç muayene yaptıramazsınız ve muayenesiz aracı trafik bağlar. 2 yıl Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemezseniz ne olur, Maliye Bakanlığı size icra gönderir, banka hesaplarınıza haciz gelir. MTV borcu olan aracın devir işlemleri de yapılamaz yani satamazsınız. Sonrasında ise borcunuzu faiziyle birlikte geri ödemek zorunda kalırsınız.

Arabamı acil satmak istiyorum diyenler için Hemen Araba Sat hizmetinizde.

Leave A Reply