2022 asgari ücret zammı açıklandı mı? Yeni asgari ücret ne kadar oldu?

0

Uzun süredir gündemde olan asgari tutara zam, iki gün ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca toplantı sonucunda belirleneceği açıklandı. Bu açıklamanın peşinden pek oldukça yurttaş, asgari tutara zammın açıklanıp açıklanmadığını merak etti.

Uzun bir süredir gündemde olan asgari ücret zammı hakkında merak edilenler de artmaya başladı. Asgari tutara zam geleceği öğrenildiği andan itibaren bu zammın ne kadar olacağı ve zam haberinin ne süre verileceği merak mevzusu haline geldi. İki gün ilkin güncel konuların tartışılması ve karara bağlanılması üstüne düzenlenen Kabine Toplantısı’nın peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın açıklaması gerçekleştirmiş oldu. Bu basın açıklamasında güncel mevzulara değindi. Üstünde durduğu konulardan biri de asgari ücret zammı oldu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLANDI MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan hitabı esnasında asgari tutara gelecek olan zammın gelecek günlerde yapılacak görüşmede belirleneceğini kararını da kendisi, ileriki günlerde açıklayacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzu ile ilgili açıklaması şu şekildeydi;

“Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin tekrardan değerlendirilmesini istedim. Asgari ücret artışı yapılırken Bakanlığımız, bilhassa belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntem de geliştirecektir. İnşallah en kısa sürede müjdeli bir haberi paylaşmak istiyoruz. Gayemiz enflasyon oranı kaç olursa olsun hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin yaşam pahalılığının altında ezilmesine müsaade etmemektir. Temmuz ayı işgören maaşları, Kurban Bayramı öncesinde 8 Temmuz’da zamlı haliyle ödenecek.”

Asgari ücret tespit komisyonu bu hafta sonuna kadar toplanacak ve NATO görüşmesi sonrası oranı açıklayacağız.”

Bu açıklamaların derhal peşinden asgari ücret zammı için toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonunun, bugün saat 14.00’da toplanacağı belirlendi. Bugünkü toplantıdan çıkacak olan kararın ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca ne süre duyurulacağı hemen hemen bilinmiyor. Fakat Erdoğan’ın bahsetmiş olduğu NATO görüşmesinin dün gerçekleşmesi, kararın toplantının derhal peşinden paylaşılacağı ihtimallerini de ortaya çıkardı. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK?

Hemen hemen gelecek olan zammın miktarı belirlenmese de bazı ekonomistler mevzu ile ilgili öngörülerini paylaştı. Bugün gerçekleşecek olan asgari ücret belirlenmesi üstüne toplantının derhal öncesinde meydana getirilen tahminler sonucunda asgari ücrette yüzde 45 kadar bir artışa gidilebileceği tahmin edilenler arasına girdi. Öte taraftan devlete yakın kaynaklara nazaran yüzde 40/45 zam yapılacağı iddia edildi. Buna nazaran asgari ücretin 6000 seviyelerine çıkacağı konuşuluyor.

Fakat net sayı ise bugünkü toplantının peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile belirlenecek.

Leave A Reply