2022 yaşlılık maaşı ne kadar? 2022 Temmuz zamlı 65 yaş aylığı kaç TL oldu? Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) ne kadar zamlandı? 2022 yaşlılık maaşı ne kadar? 2022 Temmuz zamlı 65 yaş aylığı kaç TL oldu? Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) ne kadar zamlandı? Asgari tutara meydana getirilen zammın peşinden yaşlılık maaşı alan binlerce yurttaş kendi aylıklarına ne kadar zam geldiğini araştırmaya başladı. Milyonlarca asgari ücretlinin maaşına yüzde 30 oranında zam yapılmış oldu. Asgari ücret zammıyla beraber yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) da zamlandı. İşte 2022 Temmuz zamlı yaşlılık maaşı bilgileri… GENEL

0

2022 yaşlılık maaşı ne kadar? 2022 Temmuz zamlı 65 yaş aylığı kaç TL oldu? Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) ne kadar zamlandı? Asgari tutara meydana getirilen zammın peşinden yaşlılık maaşı alan binlerce yurttaş kendi aylıklarına ne kadar zam geldiğini araştırmaya başladı. Milyonlarca asgari ücretlinin maaşına yüzde 30 oranında zam yapılmış oldu. Asgari ücret zammıyla beraber yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) da zamlandı. İşte 2022 Temmuz zamlı yaşlılık maaşı bilgileri…

Milyonlarca yurttaş asgari tutara yapılacak zam oranını sabırsızlıkla bekliyordu. Sadec asgari ücretlikler değil, maaşları asgari tutara endeksli olan yüz binlerce şahıs de asgari ücret zam oranının açıklanmasını bekliyordu. 2022 yılı Temmuz ayında asgari tutara ara zam yapılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek yeni asgari ücretin 5.500 TL bulunduğunu duyurdu. Asgari tutara yüzde 30 oranında zam yapılmış oldu. Peki yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) alan vatandaşların maaşlarına ne kadar zam geldi?

2022 yaşlılık maaşı ne kadar?

Asgari tutara meydana getirilen zamla beraber pek oldukça toplumsal ödeneğe de zam yapılmış oldu. Bunlardan birisi de yaşlılık maaşları. 2022 Temmuz ayından itiabren yaşlılık maaşları zamlı olarak ödenecek. Asgari tutara meydana getirilen zamdan sonrasında 65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) 1.296 liradan 1.684 liraya çıktı.

2022 Temmuz zamlı 65 yaş aylığı kaç TL oldu?

Hükümet milyonlarca asgari ücretliyi ve toplumsal ödenek alan vatandaşları ilgilendiren asgari ücret açıklamasını yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşına geçerek yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin 5.500 TL olduğun duyurdu. Bu orana gore yeni 65 yaş aylığı da 1684 TL oldu.

65 yaş maaşına kimler müracaat yapabilir?

65 yaş aylığı alabilmek için bazı şartları yerine getiriyor olmalı. Aranan şartlar ise şunlar;

1. 65 yaşını doldurmuş olan,

2. Toplumsal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

3. Toplumsal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,

4. 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından azca geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına müracaat yapabilir.

Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) başvurusu iyi mi yapılır?

65 yaşlarında ve üstünde olan kişilerin 2022 sayılı Kanun kapsamında muhtaç yurttaşlarımıza yaşlı aylığı bağlama işlemleri şu şekilde yapılır:

Vatandaşlar ilk olarak Valilik yada Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık yada mal müdürlüklerinden BAŞVURU EVRAKLARI alınır.

İl yada ilçe yönetim kurulu tarafınca verilen muhtaçlık sonucu belgeleri alınır.

Alınan belgeler SGK (Toplumsal Güvenlik Kurumu) – Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir.

SGK alınan belgeleri inceler ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verir.

65 yaş aylığı için başvuruyu yakını tarafınca (VASİ) yapılması için mahkemeden VASİ’lik sonucu alınır. Vasi olan kişinin başvuruda dikkat etmesi gerekenler:

Aylık Başvurusunda Bulunurken;

1. Başvurunuzun hizmetlerimiz kapsamında olup olmadığına

2. Başvurunuz aylık işleminin (aylık türünün) doğru olduğuna

3. Tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulduğuna,

4. Belgelerin ilgili bölgelere onaylatılarak alındığına

5. Başvurunuzun ilgili Mal müdürlüğüne/ Defterdarlığa teslim edildiğine dikkat edin!

.

Leave A Reply