2022 Zamlı engelli evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Temmuz engelli-hasta-muhtaç aylığı kaç TL oldu? Engelli evde bakım parasına ne kadar zam geldi? 2022 Zamlı engelli evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Temmuz engelli-hasta-muhtaç aylığı kaç TL oldu? Engelli evde bakım parasına ne kadar zam geldi? 2022 Temmuz ayında milyonlarca işgören, işçi, asgari ücretlinin maaşına zam yapılmış oldu. Asgari tutara meydana getirilen Temmuz yüzde 30 zam ile pek oldukca toplumsal ödeneklerde de artışa gidilecek. Engelli evde bakım maaşı alan vatandaşlar da yeni zamlarla beraber kendi maaşlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı. İşte tahminlere nazaran 2022 Temmuz asgari ücret ile beraber engelli evde bakım aylığı… GENEL

0

2022 Zamlı engelli evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Temmuz engelli-hasta-muhtaç aylığı kaç TL oldu? Engelli evde bakım parasına ne kadar zam geldi? 2022 Temmuz ayında milyonlarca işgören, işçi, asgari ücretlinin maaşına zam yapılmış oldu. Asgari tutara meydana getirilen Temmuz yüzde 30 zam ile pek oldukca toplumsal ödeneklerde de artışa gidilecek. Engelli evde bakım maaşı alan vatandaşlar da yeni zamlarla beraber kendi maaşlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı. İşte tahminlere nazaran 2022 Temmuz asgari ücret ile beraber engelli evde bakım aylığı…

2022 Zamlı engelli evde bakım maaşı ne kadar? 2022 Temmuz engelli-hasta-muhtaç aylığı kaç TL oldu? Engelli evde bakım parasına ne kadar zam geldi? soruları şu sıralar binlerce şahıs tarafınca araştırılmaya başlandı. 2022 senesinde asgari tutara gelen zamla beraber devlet tarafınca ödenen toplumsal yardımlar ve toplumsal ödeneklere de zam yapılmış oldu. Temmuz ayında asgari tutara ara zam geldi. Asgari ücret yüzde 30 zamlanarak 5.500 TL civarında oldu. Asgari ücerete gelen zam pek oldukca vatandaşın almış olduğu toplumsal ödeneklerin miktarını da artıracak.

2022 Zamlı engelli evde bakım maaşı ne kadar?

2022 zamlı engelli evde bakım maaşına dair resmi bir izahat hemen hemen gelmedi. Sadece 2 bin 354 lira tutarındaki evde bakım desteği de yüzde 40.25 artışa nazaran 3 bin 302 liraya çıkarken, 2,5 puanlık iyileştirme yapılırsa 3 bin 360 lirayı aşması planlanıyor.

2022 Temmuz engelli-hasta-muhtaç aylığı kaç TL oldu?

Evde bakım yardımına dair hemen hemen resmi bir duyuru gelmedi. İlerleyen günlerde engelli evde bakım parasının net ne kadar olacağının duyurulması planlanıyor. Asgari tutara yüzde 30 oranında zam yapılmasının peşinden 2022 zamlı engelli maaşı ve engelli yakını aylığı şu şekilde oldu;

Yüzde 40-69 oranlarında engelliliği bulunanların aylıkları 1.124 lira oldu.

Yüzde 70 ve üstünde engellilik oranı olanların ise maaşları 1.687 lira oldu.

Engelli aylığı nedir?

Toplumsal güvencesi olmayan ve hane içinde şahıs başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2022 yılı için 1.417,80-TL) azca olan yurttaşlarımıza meydana getirilen yardımlardır.

Engelli yakını aylığı nedir?

Toplumsal güvencesi olmayan ve hane içinde şahıs başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (2022 yılı için 1.417,80-TL) azca olan yurttaşlarımıza meydana getirilen yardımlardır.

Engelli evde bakım maaşı nedir?

Ailesi ekonomik yoksunluk içinde bulunan bakıma muhtaç engellilere evlerinde yada kurumda bakım hizmeti verilmektedir. Kurumlarda verilen bakım hizmetlerinin iki asgari tutara kadar olan kısmı Toplumsal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafınca ödenmektedir.

Engelli evde bakım maaşı için nereye müracaat yapılır?

Gene aynı şartlarda bakımı aile bireyi ya da yakını tarafınca karşılanan engelli için, bakımı meydana getiren kişiye bir asgari tutara kadar ödeme yapılmaktadır. Bakım hizmeti ve bakım ücretinden yararlanmak için İl Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir.

Engelli evde bakım parası için istenen belgeler neler?

Başvuruda, bakıma muhtaç engelliden, ailesinden yada yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir.

a) Sıhhat Kurulu raporu, (Raporun Ağır Engelli Bakım Tutarı İçin Olmasına Dikkat Ediniz)
b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği, (İl yada İlçe Nüfus Müdürlüğü)
c) İkametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan şahıs) (İl yada İlçe Nüfus Müdürlüğü)
d) Çocuk için 2 fotoğraf
e) SSK-Emekli Sandığı-BAĞ-KUR kurumlarından alınacak gelir beyanı detayları (SSK ve BAĞ-KUR
f) Eşler boşanmış ise boşanma belgesi
g) Bakım tutarı talebinde bulunan kişinin dilekçesi
h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt detayları

Engelli maaşı alma şartları nedir?

Minimum yüzde 40 oranında engelin olması ve bu durumu sıhhat kurulu raporu ile belgelemesi gerekmektedir.

18 yaşını doldurmuş ve 69 yaşına girmemiş olanların başvuruları kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları kabul edilmektedir.

Şahsen müracaat yapamayacak durumda olan engelli bireylerin mahkeme sonucu ile onaylanmış vasilerinin müracaat yapması gerekmektedir.

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sıhhat kurulu raporu alınmalıdır.

Engelli bireyler kendi tercihlerine nazaran bir hastaneden rapor alamamaktadır. Lüzumlu evrakların eksiksiz bir halde vakıfa ulaştırılması ve müracaat onayı alınması gerekmektedir.

.

Leave A Reply