Tane öncesi bel ağrısı bayanların en fazla karşılaşmış olduğu şikâyetlerden biridir. Regl bel ağrısı hormonal değişimlerden oluşur.

Ek olarak rahim bölgesindeki fibroidler yada çikolata kisti benzer biçimde rahatsızlıklar da menstrüasyon döneminde bel ağrısı görülmesine neden olur.

Tane Öncesi ve Regl Döneminde Bel Ağrısı Niçin Olur?

Pek fazlaca hanım, regl iken karın ağrısı, baş ağrısı ve şişkinlik benzer biçimde problemler yaşar. Bel ağrısı da bir çok süre bunlara birlikte rol alır.

Regl döneminde bel ağrısı, çoğu zaman daha tane olmadan adım atar. PMS kısaca tane öncesi sendromun bir parçası olan bu ağrı, çoğu zaman düzgüsel kabul edilir.

Fakat kimi zaman, ağrının altında çikolata kisti yada değişik bir hastalık yatıyor olabilir.

Bu ağrının kati olarak neyden kaynaklandığı belli değildir. Fakat, menstrüasyon döneminde gerçekleşen hormonal değişimlere bağlı olduğu düşünülür. Hormonlarda meydana gelen değişimler, omurgadaki bağları da etkileyerek bel ağrısına sebep olur.

Tane döneminde bel ağrısı sebepleri özet olarak bu şekildedir. Şimdi ayrıntıya girmekte yarar görüyoruz:

PID (Pelvikİnflamatuar Hastalık)

Bu, üreme organlarında ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Bir çok süre bakterilerden kaynaklıdır. Eğer pelvikinflamatuar hastalığınız mevcutsa, adetliyken bel ağrısı ile birlikte şu semptomlarla da karşılaşmanız ihtimaller içindedir:

 • Aşırı derecede vajinal akıntı
 • Karnın alt bölgesinde ağrı
 • Cinsel beraberlik esnasında ağrı
 • İdrara çıkarken zorlanma, ağrı hissetme
 • Ateş ve titreme

Çikolata Kisti (Endometriozis)

Endometriyum, rahim gövdesinin iç kısmıdır. Kimi zaman buradaki doku, vücudun değişik bölgelerinde de oluşur. Rahim astarıyla benzerlik gösteren bu doku, endometriozis adını alır.

Karın boşluğunda, fallop tüplerinde yada yumurtalıklarda gözlemlenebilir. Çikolata kistinin en yaygın emarelerinden biri tane öncesinde ve tane esnasında oluşan bel ağrısıdır.

Rahim Fibroidleri

Fibroidler, rahimde bulunan kitlelerdir. Fakat bunlar kanserli değildir. Ne var ki, bazıları son aşama büyük olabilir. Tane döneminde yoğun ağrıya –bilhassa bel ağrısına- sebebiyet verir. Fibroidler, gerektiğinde cerrahi yöntemle çıkarılır.

PCOS(Polikistik Over Sendromu)

Üreme çağındaki hanımlarda en sık rastlanan hastalıklardan biri budur. Hormonal bozukluğa bağlı gelişen bu rahatsızlığın sebebi kati belli değildir. Regl döneminde bel ağrısı bu yüzden meydana geliyor olabilir.
Erken teşhis fazlaca önemlidir. Tedavide çeşitli ilaçlardan yararlanılır. Mesela progestin yada doğum denetim hapı kullanılabilir. Öte taraftan hasta şişman ise, uygun bir rejim programıyla kilosunun düzgüsel düzeye getirilmesi gerekir.

Dismenore (Ağrılı Tane Görme)

Adetliyken rahim bölgesinden hormon benzeri çeşitli maddeler salgılanır. Bunlara Prostaglandin denir. Bahsi geçen kimyasallar, rahimde yer edinen dokuların vücuttan kanama kanalıyla atılmasını sağlar. Fakat bunu yaparken bel ağrısı oluşturabilir.

prostaglandinler Kimi süre; ishal, baş ağrısı, kusma benzer biçimde şikâyetlere de niçin olabilirler. Bunlar dismenore kısaca ağrılı tane kanaması ile beraber görülür.

Uterusta meydana gelen anormal kasılmalar, kendini bel ağrısı ve şiddetli kramplarla izah edebilir.

PMS (Premenstrüel Sendrom)

Bu durum, ‘tane öncesi sendrom’ olarak tanımlanır. Sendromun yaygın emareleri şöyledir:

 • Göğüslerde duyarlılık
 • Baş ağrısı
 • Şişkinlik
 • Kramp
 • Bel ağrısı

Bunlar tane döneminden birkaç gün ilkin görülmeye başlanır ve adetin bilhassa ilk günleri süresince devam eder.

PMS (Tane Öncesi Gerginlik Sendromu)

Adetinize yedi gün kala gerginlik sendromu baş izah edebilir. Bunun sonucunda tane öncesi bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bu gerginlik sendromu değişik fizyolojik, davranışsal ve duygusal semptomlara da niçin olur. Bir çok süre luteal fazın ikinci kısmında başlamış olan bu sendrom, kimi zaman de yumurtlama sonrası başlayıp tane olana kadar sürebilir.

Regl Döneminde ve Tane Öncesi Bel Ağrısı Tedavisi

Adetinize yakın yada adetliyken bel ağrısından muzdaripseniz, bunun sebebini öğrenmek için bir jinekoloğa başvurmalısınız. Doktorunuz sizden ultrason ve başka tetkikler isteyecektir. Şikâyetinizin tedavisi, nedenine yönelik olacaktır.

Tane Döneminde Bel Ağrısı Çekenlere Tavsiyeler

 • Banyo yapmak yada ılık bir duş almak bel ağrınızı azaltabilir.
 • Tiamin (B1) ve magnezyum takviyeleri bel ağrısını hafifletebilir. Bu takviyeleri almadan ilkin bir uzmana danışın.
 • Sıcak su torbası hazırlayıp ağrıyan bölgeye tutabilirsiniz. Bu şekilde yapmak bel ağrısını dindirecektir.

Regl Döneminde Bel Ağrısı İçin İlaç

Eczanede reçetesiz olarak temin edebileceğiniz irin önleyici ve ağrı kesici ilaçlar vardır. Tane dönemine yakın, bunlardan birini kullanmaya başlayabilir ve böylece menstrüasyon sürecini daha azca bel ağrısıyla atlatabilirsiniz.

Fakat gene de herhangi bir ilaç kullanırken dikkatli olmak icap ettiğini aklınızdan çıkarmayın. İlaca karşın bel ağrınız kesilmiyorsa doktora görünmeyi ihmâl etmeyin. Size daha etkili bir ağrı kesici önerilebilir.

Non-steroid ilaçlar, prostaglandinlerden kaynaklı inflamasyonu hafifletir ve ağrının azalmasına yardım eder. Tane döneminde meydana gelen kramplar için uygun bir tedavi olarak tercih edilir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın