Ağaç İşleme

Ağaç İşleme

İster ahşap işleri projelerini ilk kez deniyor olun, ister bir atölyeye genişliyor olun, iş için doğru araçlara sahip olmanız gerekir. Bu araçlar birincil veya olağandışı faaliyetler için olabilir. Başlamak için tüm ahşap işleme aletlerine ihtiyacınız yok, ancak bunlara sahip olmanız zarar vermez. Aşağıda, başlamadan önce yapılması gereken en çok yönlü altı ahşap işçiliğinin bir listesi bulunmaktadır:

Yönlendirici ve Yönlendirici Tablosu
Listenizdeki ilk öğeler bir yönlendirici ve bir yönlendirici tablosu olmalıdır. Pervazları kesmek, taneleri şekillendirmek ve mükemmel kenarları kesmek için bir yönlendirici kullanılır. Yönlendirici masası, asıl işi monte edilmiş bir yönlendiriciyi tutmak ve yönlendirici kullanırken bir çalışma alanı sağlamak olan sabit bir çalışma tezgahıdır. Listenizdeki ilk öğeler bir yönlendirici ve bir yönlendirici tablosu olmalıdır. Kalıpları kesmek, taneleri şekillendirmek ve mükemmel kenarları kesmek için bir CNC router masası kullanılır. Yönlendirici masası, asıl işi monte edilmiş bir yönlendiriciyi tutmak ve yönlendirici kullanırken bir çalışma alanı sağlamak olan sabit bir çalışma tezgahıdır. Bu ikisi, elde taşınabilir bir yönlendiriciyle çalışmaya kıyasla işi daha konforlu ve verimli hale getirir. Özel bir en iyi değer birleştiricisi gibi kenarları birleştirmek için bir yönlendirici tablosu da kullanılabilir. Bu, iki farklı aletin işini bir fiyata yapabildiği için onu mükemmel bir araç yapar. Yönlendirici tablosunun nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için woodworknation.com kapsamlı bir inceleme için. Bir CNC Router aynı zamanda şirketler ve ahşap hobileri için de büyük bir bilet öğesidir. Bu makineler, sağlanan hassasiyet ve tekrarlanabilirlik için her kuruşa değer. Daha fazla Okuma: CNC Router Nedir?

Çeşitli Testereler
Kesmek için bir testere kullanılır. Ağaç işleme testereleri, farklı ahşap türlerinde farklı stil türlerini azaltmak için kullanılır. Dışarıda birçok ağaç testeresi var. Testerelerde görülen fark, diş büyüklüklerinden ve ağaç üzerinde yapılan kesiklerden kaynaklanmaktadır. Bazıları doğru ve tutarlı indirimler sağlarken, diğerleri gönyeleri, eğrileri, dar yuvaları ve dadoları kesmek için kullanılabilir. Masa testeresi gibi bazı testereler, büyük kontrplak levhalar üzerindeki tane boyunca kesmek için kullanılabilir. Ahşabınızdaki tasarımları ve şekilleri kesip güzel ve yaratıcı hale getirmek için uygun becerileri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, tüm bu işleri ve daha fazlasını tek bir testere ile yapabilecek yeteneklere sahip bir testere alabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Matkap
Çiviler, ağaç vidaları ve cıvatalar için ahşapta farklı şekillerde ve boyutlarda delikler açmak için bir matkap kullanılır. Bu delikler, stabilite için tahta parçaları sabitlemeye ve tutturmaya yardımcı olur. Ahşaptaki şekilleri ve desenleri delmek için onları daha çekici hale getiren bir matkap da kullanılabilir. Delik açarken, ahşaptaki hasarları en aza indirirken ve maliyetleri değiştirirken doğruluk için çoğunlukla matkap tercih edilir.

Zımpara Aletleri
İşçiliği yaptıktan ve mükemmel bir parça bulduktan sonra, uygun ahşap zımparalamanızı sağlamak çok önemlidir. Basit zımpara kağıdı veya zımpara kağıdı bunu yapabilir. Bütçenize ve iş yükünüze bağlı olarak manuel veya elektrikli zımparalara gidebilirsiniz.

Ölçme Aletleri
Ahşap eşyalar yaparken, ölçümler tam parçayı almanızı sağlamak için önemli bir faktördür. Doğru boyutları elde etmek için şerit ölçüler ve Sürmeli kaliperler gibi ölçüm araçlarını kullanın. Ölçümler, uzunluk ve kenarlar için uygun kesimlere izin verir. Ayrıca, her parçada kullanılacak tasarım ve stili tahmin etmeye yardımcı olur.

Güvenlik Araçları
Ahşap işleme aletleri kazalara neden olabilir. Etraflarında dikkatli olmalısın. Eldiven ve gözlük gibi koruyucu giysileriniz olursa yardımcı olur. Bu giysiler sizi gözlerinize girmekten kaynaklanan kesik ve döküntülerden korur. Önlük gibi güvenlik kıyafetleri, normal kıyafetlerinizi ahşabın mahvolmasına ve yırtılmasına karşı korur.