Ağır Hasar Kaydı Nedir? Iyi mi Belirlenir ve Tespit Edilir? Ağır hasar kaydı, vasıta sahiplerinin en büyük korkularından birisi de aracı ile kaza yapmış olup, araçta hasar kaydının meydana gelmesidir. Bu sebeple ağır hasar kaydına haiz bir aracı satmakta, kullanmakta oldukça zor olsa gerek.

Zarar verilen ve ziyan olan vasıta, alım-satım işlerinde vasıta sahiplerini zor durumda bırakır. Bu sebeple ağır hasar kaydı satışı negatif etkileyerek aracın aslolan değerinin altında verilmesine niçin oluyor. Bilhassa ikinci el almak isteyen kişilerin bu hasarın derecesini bilmesi gerekiyor.

Eğer araçta oluşan zarar daha yüksek seviyelerde ise ağır hasarlı olarak görülüyor. Bir araçta ne kadar hasarın olduğu ve hasarın hangi derecede olduğu sigortası meydana getirilen araçlarda kaza anında tutulan kaza tespit raporu ile belirlenir.

Ağır Hasar Kaydı Nasıl Belirlenir?

Bir vasıta sahibi bir kazaya karıştıysa aklına ilk gelen sual ağır hasar kaydının derecesi nedir ve ağır hasar kaydı neye nazaran belirlenir şeklindedir. Ağır hasar kaydı, kaza sonrasında aracın hangi bölgelerinin zarar görmüş olduğu ile tespit edilir. Bunun için ilk olarak bir tutanak tutulması gerekir. Aracın hangi bölgelerin zarar görmüş olduğu tutanakta gösterilir. Bunun üstüne sigorta şirketi tutanak ile beraber ağır hasar kaydını belirler.

Vasıta piyasasında hasarlı ve ağır hasarlı kaydı olan araçların alıcıları da vardır. Bu kişiler hasar kaydından yararlanarak düşük maliyetler ile aracı satın alır. Bu aracın lüzumlu muayeneleri ve sigorta bedellerini ödeyerek yeniden trafiğe çıkartabilir. Ağır hasarlı araçlar oldukça ucuz fiyatlara satılmış olduğu için oldukça ilgi çeker.

 Siz de bir vasıta alımı yapacaksanız ilk olarak hasar kaydının olup olmadığını öğrenin. Vasıta hasar kaydının olup olmadığı vasıta plakasını sorgulayarak yapılabilir. Belirlenen sms ile plakayı yazarak sorgu işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu sayede hasar kaydının olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz ve daha uyguna satın alabilirsiniz.

Hasar Kaydının %70 ve Üzerinde Olması Ne Demektir?

Hasar Kaydının %70 ve Üstünde Olması Ne Anlama gelir?

Bir vasıta kaza yaptıktan sonrasında lüzumlu raporlar tutulur ve vasıta ekspertiz tarafınca incelenir. Ekspertiz raporlarında bir vasıta %70 ve üstünde ise ağır hasarlı olarak tanımlanır. Ağır hasarlı araçların trafiğe çıkması da son aşama tehlikelidir.

Aracınız kaza harcaması aracın sıfır satış fiyatına ile yakın aralıkta ise artık aracınız için harcama yapılmak istenmez. Bu vasıta ağır hasarlı olarak işleme alınır ve trafikten men edilir. Eğer kaza yaptığınız aracın kaskosu var ise ve aracın piyasa kıymeti sigortada belirtilen kaskon bedeli kadar vasıta sahibine ödenebilir. Bu şekilde ödeme yaptığınızda vasıta sigorta şirketinin üstüne geçer.

Sigortaya geçen araçlar artık kullanılamaz halde olduğundan trafiğe çıkamaz. Bu yüzden de uygun fiyatlarda sigorta şirketleri tarafınca satışa çıkarılır. Alan şahıs lüzumlu muayeneleri yaptırarak aracı trafiğe uygun hale getirebilir.
Bedelli ve Bedelsiz Hasar Kaydı Nedir?

Bedelli ve Bedelsiz Hasar Kaydı Nedir?

Vasıta sahibi trafikte ne kadar dikkatli bir sürüş yaparsa yapsın bazı durumlarda kaza kaçınılmaz oluyor. Vasıta hasar raporu almak istemeyen kişiler için büyük problem teşkil eden bu durum aracın değerinin kendi değerinin büyük seviyede altında satılmasına niçin olur. Bu durumu yaşayan bir vasıta sahibi araçların hasar raporunun tutulması gerekir.

Başka İçerik:  Alkali beslenme nedir?

Fakat hasar raporları da bedelli ve bedelsiz olarak ikiye ayrılır. Eğer yaptığınız kaza karşı taraf tarafınca meydana geldiyse ve o hatalıysa harcamalar onun tarafınca ödenir. Harcama ödendiğinde ise bu harcamalar hasar kaydı kayıtlarına geçmez. Eğer kaza da iki tarafta suçlu ise bu durumda vasıta hasarlarının bilinmesi oldukça zorlaşır.

Peki bedelsiz ağır hasar kaydı nedir diye düşünüyorsanız şu şekilde ifade edilebilir. Ilk olarak iki vasıta kaza yapmışsa kaza da kim kusurlu ise o vasıta sahibinin sigortası karşı tarafınca harcamalarını öder. Bu durum bedelsiz ağır hasar olarak kayıtlara geçer.

 Bazı durumlarda ise bu durum farklıdır. Kaza meydana getiren kişiler kendi aralarında uzlaşırsa kayıtlarda hasar kaydı net olarak belirlenemez. Burada net bir hasar kaydına ulaşmaz isteyen kişiler iyi bir ekspertize göstermesi gerekir. Araçta dış görünümde herhangi bir emare yer almıyorsa bu durum kayıtlara hasarlı olarak yansır.

 Fakat hafifçe hasar mevcut ise bu araçlar trafikten men edilmez. Trafikte kullanılmaya devam edilebilir. Aşırı aşama de hasar bulunan araçlar ise pert olarak kayıtlara alınır. Bu araçlar trafiğe çıkmaya ve kullanıma uygun değildir.

Ağır Hasarlı Araç Nasıl Tespit Edilir?

Ağır Hasarlı Vasıta Iyi mi Tespit Edilir?

Kaza meydana getiren araçlar hasar bildirimi yapmalıdır. Hasar bildirim yaptıktan sonrasında incelemeler yapılır ve bunun içinde bazı belgeler gerekir. Hasar kaydının belirlenmesi için lüzumlu ilk şey eksperin raporudur. Eksperin raporu hasarı en iyi şekilde yansıtır.

Eğer bir araçtaki hasar, aracın kaza tarihindeki piyasa kıymetini karşılıyorsa ya da daha üst seviyelere çıkıyorsa bu vasıta ağır hasarlı olarak kayıtlara geçer. Eğer aracın kıymeti sigorta şirketi tarafınca ödenirse bu vasıta pert olarak trafikten men edilir. Trafikten men edilme sebebi ise öteki araçları ve aracı kullananın yaşamını tehlikeye atmasıdır.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Hasarlarında Ne Yapılmalı?

Hem can hem de maddi olarak kişiyi zora sokan araçlar ise bedelsiz olarak anlatılır. Bedelsiz ağır hasar kaydı nedir sorusu her vasıta sahibinin merak etmiş olduğu bir mevzudu bu şekilde ifade edilebilir. Ağır hasarlı ve bedelsiz araçlar, trafikten çekilmesi ihtiyaç duyulan araçların içinde yer alır. Bu araçlar sürücüler için bir çekince oluşturur.

Eğer bir vasıta almaya karar verirseniz ve bu ikinci el bir vasıta ise hasar kaydını detaylı incelemenizde yarar var. Aracın trafikten men edilip edilmediğine, hasar kaydının olup olmadığına bakmanız gerekir.

Hafifçe hasarlı, hasarlı ve ağır hasarlı araçlar öteki araçlara nazaran daha uygun olacağı için bu araçları alarak bütçenize de katkı sağlayabilirsiniz. Fakat bu araçların güvenliğine, muayenesine dikkat etmek gerekir. Tüm sorgulamaları yapıldıktan sonrasında ekspertiz raporlarına bakarak aracı satın alabilir. Bu alım satım işleminde ekspertiz raporları oldukça büyük ehemmiyet taşır.
Site Adresi:

Bir cevap yazın