Akkuyu NGS’nin İlk Güç Ünitesinin Yüzde 80’i Tamamlandı

0

Akkuyu Nükleer A.Ş. Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktörü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatıyla ilgili değerlendirmeler yapmış oldu.

Emekler Belirlenen Takvim Çerçevesinde İlerliyor

AA’nın haberine bakılırsa, 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Zirvesi’nde proje kapsamında çalışmalarının belirlenen takvim çerçevesinde ilerlediğini kaydedilirken, “Halihazırda Akkuyu NGS projesinde 4 güç ünitesinde eş zamanlı olarak emekler devam etmektedir.” denildi.

Santralin Altyapısı Tamamlandı

Uzmanlar, inşaat çalışmalarının tüm sahada devam etmiş olduğu Akkuyu projesinin bu kapsamda meydana gelen tek NGS projesi olduğuna dikkati çekerek, “Genel olarak inşaat ve kurulum emekleri birinci güç ünitesinde gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz mayıs ayında türbin tesisinin ana ekipman ile bilhassa reaktör ile bağlanması mevzusunda emekler gerçekleştirilmiştir. Bu da proje kapsamındaki mühim olaylardan birini temsil etmektedir. Birinci güç ünitesinin türbin binasında halihazırda ihtiyaç duyulan tüm altyapı emekleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların tamamlanması, inşaat ve kurulum aşamasına geçmek için olanak sağlamaktadır.” bilgisini paylaştı.

Hazırlık Emekleri Eş Zamanlı Devam Ediyor

Birinci güç ünitesinin temel plakasının betonlama çalışmalarının tamamlandığını kaydedilirken, söz mevzusu ünitenin duvarlarının betonlaması ile öteki inşaat ve kurulum işlerine geçmek suretiyle hazırlık çalışmalarının eş zamanlı devam etmiş olduğu söylendi.

Akkuyu NGS'nin İlk Güç Ünitesinin Yüzde 80'i Tamamlandı

İkinci ve Üçüncü Ünitede Beton Emekleri Devam Ediyor

İkinci güç ünitesinde çalışmaların hızlandığını aktarılırken Akkuyu NSG Genel Direktörü, “İkinci ünitenin gene reaktör binasında üçüncü iç koruma binası dediğimiz binanın üçüncü katmanıyla ilgili emekleri yapmaktayız. Bununla beraber türbin tesisinin ikinci binasıyla ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Gene ikinci ünitede pompa istasyonu binasının temel yapımıyla ilgili emekler, bilhassa betonlama emekleri şu anda yürütülüyor.” diye konuştu.

Üçüncü güç ünitesinde reaktör ve türbin tesisi binalarının temel plakasının ve duvarlarının yapımıyla ilgili betonlama çalışmalarının sürdüğünü ifade edilirken, kapama duvarlarında montaj ve kurulum ile ilgili çalışmaların devam etmiş olduğu bildirildi.

Dördüncü Birim Çukur Kazısı Yapımı ve Temel Atımı Aşamasına Ulaştı

Dördüncü ünitede ise çukur kazısı yapımının ve temel atımı hazırlık çalışmalarının tam kapasite ilerlediğini belirterek, “Dördüncü ünitede gerek reaktör binasının gerek türbin tesisi binasının temel altındaki hazırlık betonlama emek vermesi tamamlanmıştır. Gene türbin tesisi binasındaki temel plakasının demir donatıyla güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalarımızı başlatmış ve son aşamasına gelmiş bulunmaktayız.” denildi.

☞ Sanal Şantiyede gösterilen içerikleri telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.
-
☞ Güncel inşaat araç-gereç tutarları için tıklayın. 

Destek Binaların Yapımı da Eş Zamanlı Sürdürülüyor

Ana binaları oluşturan reaktör binalarının yanı sıra bu reaktörlerin çalışmalarını sağlayacak yan ve destek binaların yapımının da önemini vurgulayan ilgililer, “Tüm güç ünitelerindeki inşaat çalışmalarının yanı sıra yan ve destek binaların, örnek vermek gerekirse nükleer yakıt depolama binası şeklinde binaların yapımı da eş zamanlı olarak devam ediyor. Tüneller, arıtma tesisleri şeklinde binaların da eş zamanlı olarak inşaat emekleri sürüyor.” diye konuştu.

İlk Ünitede Kubbe Kapama İşlemi Bu Yıl İçerisinde Yapılacak

İlk güç ünitesinin reaktör binasının, iç koruma kaplaması olarak adlandırılan binanın altıncı katmanı ile ilgili emekler sürüyor. Bu işlemi takip eden süreçte, burada, hermetik bölge diye adlandırdığımız bölgede polar vinç kurulumu yapılması planlanıyor. Polar vinç yardımıyla ilk ünitenin reaktör binasında kubbe kapama işlemi gerçekleşecek. Tüm bu emekler bu yıl içinde tamamlanmış olacak. Birinci güç ünitesindeki inşaat emekleri yüzde 80 tamamlandı. Bu aşamada boru hatlarının ve elektrik kablolarının kurulumuyla ilgili çalışmaların devam etmiş olduğu bildirildi.

 

 

Kaynak: A.A.

Leave A Reply