Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

0

Almanya’da asgari ücret 2022 senesinde 1584 euro olmuştur. Ev kiraları ne kadar sıkıntılı olsada Almanya’ da asgari ücret ile averaj 140 Kilogram dana biftek alınabilmekte.

Almanya’da Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Oldu?

Almanya’ da asgari ücret ne kadar diye merak ediyorsunuz. Almanya’ da sistem saatlik ücret üstünden hesaplanıyor. Bunu belirtmekte yarar var. İçinde bulunduğumuz güncel 2022 yılı için değerlendirecek olursak saatlik 9,82 Euro olarak hesaplanıyor. Bu da haftalık maksimum 40 saat emek harcama olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla aylık brüt 1621 Euro asgari ücret olarak görülüyor. Sadece çalışanın eline geçen miktar ise 1584 Euro net maaş oluyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yasal emek harcama saatleri haftalık 40 saat olarak hükümet tarafınca belirlenmiş. Bu miktarın üstüne yasal yollar ile çıkmak mümkün olmuyor. Sadece Şubat ayında alınan yeni yasa ve kanunlar ile beraber 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren asgari ücretin saatliği 9,82’ den 12 Euro’ ya çıkarılacak. Haftalık maksimum 40 saat çalışan bir asgari ücretli bu tarihten itibaren net maaş olarak aylık; 1920 TL alacak.

Almanya’da Asgari Ücret ile Idame

Almanya’ da asgari ücret tutarları hakkında informasyon verdik. Peki ya bu fiyatlar ile orada bir yaşam kurabilmek mümkün olur mu? Almanyada asgari ücret ile idame mevzusundaki araştırmamızı sizlerle paylaşıyoruz. Almanya’ da bir asgari ücret ile iki kişilik hatta üç kişilik bir aile geçimini sağlayabilir. Yaşam yerlerine bakılırsa değişken olan ev kiraları vardır. Averaj 2+1 ev için konuşacak olursak; 700 Euro ile 1200 Euro içinde bölgeye bakılırsa değişen kira bulunmaktadır.

Bir çok vakit elektrik, su yada ısınma benzer biçimde durumlar kiranın içinde yer alır. Bunlar senelik olarak hesaplanır. Eğer ortalamanın altında bir yakıt ya da elektrik harcadıysanız, yıl sonunda devlet size ödediğiniz parayı iade eder. Almanya’ da üç kişilik bir ailenin mutfak harcamaları averaj 300 ile 400 Euro içinde meblağ.

Ulaşım da 100 Euro’ yu geçmeyecektir. Bu da bir asgari tutara denk gelir. Sadece aileler toplumsal devlet anlayışından dolayı devletten yardım da almaktadır. Bu durum asgari ücret ile sınırı olan kalmaz. Çocuk yardımı, kreş yardımı, ulaşım yardımı benzer biçimde ücretlere müracaat sağlamak mümkün.

Aileler tel asgari cüret yerine iki şahıs emek vererek gelir ve refah seviyelerini artırabiliyor. Dolayısı ile bir asgari ücret ile geçim sağlayarak, öteki asgari cüret ile birikim yaparak, ev ve otomobil benzer biçimde yatırımları kısa süre içinde alabilmek mümkün hala geliyor.

Almanya’da Asgari Ücret 2021 Senesinde Ne Kadardı?

Almanyada asgari ücret 2021 senesinde ne kadardı diye araştırma yapıyorsunuz. Belirtmek gerekir ki 2021 senesinde asgari ücret Ocak 2021’ in ilk altı ayı için farklıdır. Son altı ayında da farklıdır. İlk altı ay saatlik 9,50 son altı ayında da 9,60 olarak hesaplanmıştır.

Fazlaca değişiklik olmamakla beraber 6,2 milyon olarak bu asgari ücretten yararlanan işçi sayısı vardır. Aylık olarak asgari ücret maaşını hesaplayacak olursak; 1520 Euro 2021 yılı asgari ücretidir diyebiliriz.

Almanya’da Asgari Ücret 2022 Senesinde Ne Kadardı?

Almanyada asgari ücret 2022 senesinde ne kadardı benzer biçimde çıkarımlar yaparken net rakamlar ile informasyon vermek önemlidir. Asgari Ücret 2022 senesinde saatliği; 9,82 olarak günümüz tarihinde geçerliliğini koruyor. Bunun için hükümet onlarca defa adım attı. Son olarak 1 Temmuz 2022 tarihinde 10,45 Euro saatlik asgari ücret tartışılırken, bu miktar geçerliğini yitirdi.

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 12 Euro net saatlik ücret netleşti. Bu kanun kabul edildi. Bundan dolayı Almanya’ da yaşayan ve bu imkandan yararlanacak olan 6,2 milyon işçi, bu zamanı bekliyor.

Almanya’da Asgari Ücretle Kaç Kilo Et Alınır?

Avrupa genelinde besin oldukça ucuzdur. Almanyada asgari ücretle kaç kilo et alınır sorusu da asgari ücretin besin üstünden geçim konusunu açıklığa kavuşturur. Bu araştırmamız sonucunda et kategorisinde 1 kilo. dana bifteği baz aldık. Almanya’ da dana bifteğin 1 kilo. fiyatı; 11, 09 Euro’ dur. Bu da demek oluyor ki yeni meydana getirilen asgari ücret düzenlemelerinden sonrasında, bir işçi bir saatlik çalışmasının karşılığı olarak bir kilogram dana biftek alabilecek. Üstüne de 1 Euro para üstü artacak.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’ da Asgari Ücretle Kaç Kilo Et Alınır

Genel olarak maş hesaplaması yaparsak; şu an için asgari ücretli 1 aylık maaşı ile 140 kilo. dana biftek et alabiliyor. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 174,5 kilo. et alabilecek. Burada asgari ücret arttığı vakit etin fiyatı da artacaktır benzer biçimde bir çıkarımda bulunabilirsiniz. Sadece gıdada oldukça fazla değişiklik olmadığını ve 1 Euroluk artışın dahi oldukça büyük kriz olabileceğini belirtmek isteriz.

Almanya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Almanya’da ev kiraları bulunduğunuz bölgeye bakılırsa değişiklik sağlıyor. Almanyada ev kiraları ne kadar diyenler için belirtmemiz gerekir ki bu oldukça kapsamlı bir araştırmadır. Tek odalı ev tutarları 250 Euro ile 750 Euro arası değişiklik gösteriyor. 1+1 evler ya da 2+1 evler ise 700 Euro ile 1200 Euro içinde değişiklik gösteriyor. Sadece burada belirtmemiz ihtiyaç duyulan bir husus var.

Almanya’ da kaç evladınız var ise o denli odanız olmak zorunda. Bundan dolayı ailelerin de burada ona uygun evlerde yaşaması gerekiyor. Tek odalı evler, tek başına çalışanların tercih etmiş olduğu oranda oluyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?
Almanya’ da Ev Kiraları Ne Kadar?

En pahalı yerleşim yeri Zürih olmakla birlikte, üst limit tutarları burası için değerlendirebilirsiniz. Alt limit fiyatlar da Hamburg, Dortmund benzer biçimde yerlerde oluyor. Ek olarak kent merkezinden ne kadar uzaklaşırsanız o denli ucuza oturmanız mümkün. Bundan dolayı ucuza ve dubleks evlerde yaşayan kişiler çoğu zaman kent merkezinden uzakta oturan ve köy yada kasabalarda yaşayanlar oluyor.

Bu yazımızda sizlere 2022 yılı için Almanya’ da asgari ücret ne kadar oldu? Ev kiraları ve bir asgari ücret ile kaç kilo et alınabilir onu açıklamaya çalıştık. Şimdi sizlere Almanya’da ki merak edilenleri sizlere aktaran bilgilendirici bir video bırakıyoruz.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir: Geçişlik ÜcretleriRusya’da Asgari Ücretİngiltere’de asgari ücret Ne Kadar?, ABD’da asgari ücret – Ukrayna Asgari Ücret
– Azerbaycan Asgari Ücret – Hollanda asgari ücret

Leave A Reply