AÖL 3. dönem sınavları ne süre ve iyi mi olacak?

0

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Açık Öğretim Lisesi’nin (AÖL) 3. dönem imtihanlarının ne süre yapılacağı merak mevzusu oldu.

Lise mezuniyet belgesi almak için eğitim hayatına dışarıdan devam eden on binlerce yurttaş, açık öğretim lisesi 2021-2022 3. dönem imtihanlarının ne süre yapılacağını araştırıyor. İşte, mevzuya dair ayrıntılar…

AÖL 3. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN?

MEB 2022 imtihan takviminde yer edinen bilgilere nazaran Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 3. Dönem Imtihanı temmuz ayında gerçekleşecek. e-Imtihan olarak yapılacak olan sınavın kati zamanı ilerleyen haftalarda açıklanacak. Hemen hemen MEB’den açık lise sınavın zamanı hakkında bir duyuru yayınlanmadı.

Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Data Yönetim Sistemine online imtihan kapasitesinde giriş yaparak online imtihan uygulamasına katılıyorlar.
Imtihan başvurusu olmayan ve tüm derslerinden imtihanını tamamlayan öğrenciler imtihan süresinin sonuna kadar AÖK Data Yönetim Sistemine giremiyorlar.

AÖL DİPLOMASI NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Dönem sonunda mezun olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin diplomaları sınava girilen tarihten ortalama 2-3 ay sonrasında koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. İlinizdeki Koordinatör Halk Eğitim Merkezinin neresi bulunduğunu AÖL web sayfasından kısmından görebilirsiniz.

Eğer öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almışsa Çıkma Belgesinin aslı ile başvurması gerekmektedir. Diplomayı talebe yerine bir başkası alacak ise bu kişinin noterden vekil atama edilmesi gerekmektedir. Vekilin Noterden alınan vekâlet ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi ihtiyaç duyulan evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Leave A Reply