Milyonların gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamlara çevrilmiş durumda. 

Milyonların gözü temmuz ayında yapılacak maaş zamlarında. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, temmuz ayında memurlara yapılacak zammın haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşeceğini söylemiş oldu:

“2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30,95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, ortalama yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 senesinde memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış ortalama yüzde 83’e ulaşacaktır.”

Emeklilere yapılacak artışın da ortalama yüzde 40 oranında olacağını öngördüklerini belirten Bakan Nebati, sözlerine şu şekilde devam etti:

“2022 senesinde işyar emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının tesiri 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz.”

Peki asgari ücrette durum ne olacak? TRT Haber’e konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Varlıklı, memurların ve asgari ücretli çalışanların zam durumunu değerlendirdi.
Son günlerdeki açıklamaların asgari tutara zam yapılması ihtimalini güçlendirdiğini söyleyen Varlıklı, asgari ücretli çalışana yapılacak zammın tüm ücretleri etkileyeceğini hatırlattı.

ASGARİ ÜCRETTE 2 FARKLI YÖNTEM!

Son dönemde meydana getirilen açıklamalara bakılırsa, asgari ücretlinin cebine girecek 4 bin 253 lirayı artıran bir yöntem üstünde çalışıldığını söyleyen Varlıklı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Burada iki yöntem var; Asgari ücret Tespit Komisyonu marifetiyle asgari ücret artırılacak yada devlet, almış olduğu toplumsal güvenlik priminden vazgeçerek bunun çalışanın cebine girmesini sağlayacak.”

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un açıklamalarına da değinen Varlıklı, bahsedilen yüzde 40 zammın işyar ve işyar emeklileri ile ilgili bulunduğunu belirterek asgari tutara yapılacak zam çalışmalarının bundan bağımsız ilerlediğini söylemiş oldu.

Numan Kurtulmuş, “Vatandaşımızın vermesi ihtiyaç duyulan vergilerden vazgeçerek, destek sunar vererek gelirlerini yukarı çekmek için çaba sarf ediyoruz. Temmuz ayında işçi emeklilerimiz de dahil olmak suretiyle yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari tutara de bir dokunuş gerçekleştirilecek.” açıklamasını yapmıştı.

YENİ MAAŞLAR ENFLASYONUN AÇIKLANMASIYLA BELLİ OLACAK

Ayın 3’ünde açıklanan TÜFE oranının, 3 Temmuz’un Pazar gününe denk gelmesi sebebiyle ayın 4’ünde açıklanacağını belirten Tarkan Varlıklı, yeni maaşların bu tarihten sonrasında belli olacağını söylemiş oldu.

Memurlara ve işçilere ocak ayında yüzde 2,5 ek zam verildiğini anımsatan Varlıklı, “Enflasyon zammı ile beraber verilecek yüzde 5’lik bir refah payının iyi olabileceğini düşünüyorum” dedi.
Site Adresi:

Bir cevap yazın