At Kırat’ın Masalı

0

Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir at varmış. Bu atın adı Kırat mış. Kırat öteki atlar benzer biçimde insanları pek secmez, hatta onları tehlikeli bulurmuş. İnsanların olduğu yere asla gitmez, en küçük bir insan sesi duyduğunda derhal uzaklaşırmış.

Günlerden bigün Kırat ormanda dolaşmaya başlamış. Ilkin sakince dolaşmış sonrasında var gücüyle koşmaya. Koşmuş Koşmuş birden ayağı bir taşa takılmış ve yuvarlanmış. O denli fena düşmüş ki ayağı kırılmış. Acıdan yerde kıvranmaya başlamış. O sırada bir çocuk ormanda dolaşırken Kırat’ı yerde yatarken görmüş. Derhal koşup yanına gelmiş. Kırat insan görmüş olduğu için oldukca tedirginmiş. Minik çocuk derhal koşup annesine haber vermiş. Anası kamyonetiyle beraber ormana gitmiş ve atı zor da olsa araca bindirmiş. Kırat insanların onu alıp tekrar ormana bırakmayacağını düşünmüş ve morali oldukca bozukmuş. Senelerce insanlardan firar etmiş fakat bigün insanların eline düşmüş. Kırat, anne ve çocuk bir süre yol aldıktan sonrasında Kırat’ı indirmişler ve bir tabip ayağına bakmaya başlamış. Baytar atın ayağının kırıldığını ve bir süre klinikte tedavi görmesi icap ettiğini söylemiş. Anne ve çocuk atı orada bırakıp evlerine dönmüşler.

Yedi gün sonrasında tabip aileyi aramış ve atın iyileştiğini haber vermiş. Bunun üstüne aile kliniğe gitmiş ve atı alıp ormana götürmüş. Kırat insanların düşündüğü benzer biçimde olmadığını, iyilik sever olduklarını anlamış. Eğer ufak çocuk atı görmeyip, yardım etmeseydi Kırat orada acısından günlerce yatabilirdi. Kırat ve çocuk ormanda ayrılmak zorunda kalmışlar. Minik çocuk onu oldukca sevdiğini ve kendisine iyi bakmasını söylemiş. Kırat da çocuğa olan teşekkürünü onu yalayarak etmiş. O günden sonrasında Kırat insanlardan asla kaçmamış ve her insanın fena olmadığını anlamış. Masal da burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply