Kırmızı Karınlı Japon Semenderi

Ateş Karınlı Japon Semenderi, 12 cm.’ye kadar büyüyebilir. 40×30’luk bir Akvaryum bakımları için yetecektir. Akvaryum suyu ısısı, ısıtıcı yardımıyla 20 dereceye sabitlenmeli ve bu ısı 22 dereceyi geçmemelidir. Çünkü Ateş Karınlı Japon Semenderleri serin sulardan hoşlanır. Su şartları olarak dinlendirilmiş ya da içme suyu kullanmak daha uygun olacaktır.

Akvaryum’da kuru alana pek gerek yoktur. Bunun yerine tutunarak dinlenmeleri için su içerisinde sabit duran alanlar oluşturulması gerekir.

Beslenme

Doğada beslenmeleri, küçük böcekler ve omurgasızlardan oluşur. Akvaryum’da ise yine bu gibi canlılarla beslenebileceği gibi her türlü kaliteli balık ve Kaplumbağa yemiyle beslenebilir. Semenderler için özel hazırlanmış yem kutuları da bulunmaktadır.
Ateş Karınlı Japon Semenderi

Çiftleşme ve Üreme

Ateş Karınlı ya da Kırmızı Karınlı Japon Semenderi olarak adlandırılan bu Semender türü, erkeklerin dişilerin yanına geçerek itmesiyle kur yaparak çiftleşmeye başlar. Spermlerini bırakan erkek Semender, geri çekilerek dişinin yumurtaları döllemesini bekler. Döllenmenin ardından, yumurtaları su içerisinde bulunan bitkilerin yapraklarının üzerine bırakır. Yumurtalar kısa sürede (birkaç hafta kadar) çatlar ve yavrular çıkar. Metamorfoz süreci 1-2 ay, bazen 6 ay kadar sürer ve ardından yavrular Semender görünümüne bürünürler. Bu metamorfoz süreci, beslenme ve bakım şartlarına göre uzar ya da kısalır. İyi bakılan ve sağlıklı beslenen Semender yavruları daha hızlı bir şekilde gelişir. Yavrular ilk dönemlerini nemli bir toprak üzerinde geçirmelidir.

Teraryum ortamında bu canlıları üretmek zordur. Çiftleşmeleri sağlansa bile yavru bakımı tecrübe ve sabır ister.
Site Adresi:

Bir cevap yazın