Att Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2022’de Ne Kadar Oldu?

0

Att Maaşları, Acil Tıp Teknisyeni maaşları 2022 senesinde 5.000 – 8.750 Tl arasındadır. Devlette çalışanlar ve kıdemli teknisyenlerin maaşları farklıdır.

Acil tıp teknisyeni acil durumlarda çağrılara yanıt vererek, hastaları ilgili sıhhat kişilere yönlendirmekle görevli kişiye verilen mesleki unvandır. ATT olarak da isimlendirilen bu meslek aslına bakarsak yaşamsal öneme haiz iş koludur. Bu yüzden sıhhat alanında acil tıp teknisyeninin sorumlulukları oldukça fazladır. Bu yazımızda Att Acil Tıp teknisyeni Iyi mi olunur, devlette Maaşı ne kadardır bu biçim merak edilenleri sizlere en detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Att (Acil Tıp Teknisyeni) Maaşları Ne Kadar?

Att acil tıp teknisyeni maaşı birçok parametreye bakılırsa farklılık göstermektedir. Yeni yıl itibari ile acil tıp teknisyeni maaşları vazife yaptıkları yere, eğitim ve deneyimlerine bakılırsa tekrardan güncellenmiştir. Ek olarak hem devlete bağlı sıhhat kurumlarında hem de hususi hastane ve sıhhat ocaklarında çalışabilme hakları vardır. Bununla beraber meslekte geçirdikleri süre eğitim ve çalışmış oldukları yere bakılırsa acil tıp teknisyenleri maaşları değişik olabilmektedir.

Att Acil Tıp Teknisyeni Maaşları 2022'de Ne Kadar Oldu?
Att Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Lise mezunu acil tıp teknisyeninin maaşlı 3.600 olacak şekilde göreve başlarlar. Aile ve çocuk yardımı ile döner ana para ek ödeme ve tazminat ile bu miktar 4 bin ile 4.200 Türk lirasına kadar yükselebilirler. Hususi hastane ve sıhhat ocaklarında acil tıp teknisyenliğine başlayanların başlangıç maaşı 4 bin ile 4.500 Türk lirasıdır. Meslekteki yılların artması ve mesleğinde kazanılmış olduğu deneyim ile maaşlar her yıl artar.

Ustalaşmış acil tıp teknisyenlerinin maaşları her yeni yılda birazcık daha çok artar. Hususi hastane ve sıhhat ocaklarında 5 yıl ve üstü çalışan acil tıp teknisyenlerini maaşları 5 bin ile 6.500 Türk lirası arasındadır. Eğer hususi sektörde 10 yılı aşkın bir hizmet süresi bulunuyorsa bu acil tıp teknisyenlerini maaşı ise 6 bin ile 7 bin Türk lirası içinde değişim göstermektedir. Hususi hastane ve sıhhat ocaklarında hizmet süresi ya da deneyimi haricinde çalmış olduğu hastane ve sıhhat ocaklarına bakılırsa da maaşları farklılık izah edebilir. Güncel maaş bilgisi bknz: Kariyer 

ATT, (Acil Tıp Teknisyeni) Devlette Ne Kadar Maaş Alır?

Devlette çalışan ATT, Acil tıp teknisyeni göreve ilk başladıklarında 7.500 Türk lirası alırlar. İlerleyen zamanlarda mesleğinde geçirdikleri sürede maaşları artar. Devlet hastanelerinde ve sıhhat ocaklarında 20 yılı aşkın vazife icra eden bir acil tıp teknisyeninin maaşı ise 8.750 Türk lirasıdır

ATT, (Acil Tıp Teknisyeni) Iyi mi Olunur?

ATT acil tıp teknisyeni olabilmek için sıhhat Meslek liselerinin 4 senelik acil tıp teknisyeni branşlarından mezun olmaları gerekmektedir. Üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümlerin bitirmiş olmak ve adam adaylarda askerlik görevi engeli olmamak devlet hastanelerinde çalışmak isteyenler için KPSS’den 77 ve üstü bir puan almış olmak, gerekir. Acil tıp teknisyeni olmak isteyenler minimum iki yıl en fazla dört yıl eğitim almış olmaları gerekir. Üniversitelerin ilk ve acil yardım eğitimi almış olanlar daha acele iş bulmak için informasyon ve deneyimlerini geliştirmesi ve çoğaltması gerekir. Mesleki eğitimini süresi ise minimum3 ya da 4 aydır.

ATT Nedir?

ATT Acil tıp teknisyenliğini kısaltılmış halidir. ATT şu demek oluyor ki acil tıp teknisyenlerin yangın kaza benzeri organik afetlerde yaralanan, nüzul yada kalp krizi geçiren solumun yetmezliği benzer biçimde sıhhat sorunlarında hastalara kurtarıcı yönden müdahaleler yapar. Bir çok kimse Paramedik ile ATT terimini birbiri ile karıştırmaktadır. Bu iki kavram her ne kadar sıhhat alanı ile ilgili olsa da aralarında belli bir vazife farklılıkları bulunuyor

Paramedik Nedir?

Paramedik şu demek oluyor ki ambulans ve acil bakım teknikerleri acil müdahalelerde hastaya ilaç verme yetkilerine haizdir. Fakat ATT ya da acil tıp teknisyenleri ilaç vermezler. Yaralanma kalp krizi benzeri durumlarda hastaya ilk yardım müdahaleler uygularlar.

Paramedik Mi ATT Mi?

Parademik mi yoksa ATT mi tercih etmeliyim diyenler ilk olarak şunu bilmeleri gerekir, bu iki değişik meslek değil, iki değişik unvandır. Acil tıp teknisyeni sıhhat meslek lisesi mezunu iken, parademik, ön lisans mezunudur. Acil tıp teknisyenliğine devam eden, bir ön lisans programın bitirmesi halinde parademik unvanını alabilir ve mesleğinde bir aşama yükselerek, maaşında artış olur. Paramedik olmak isteyenler belli koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Bilhassa iki senelik ilk ve acil yardım Parademik (ATT) bölümünden mezun olmak gerekirken, ATT olmak için de yalnız sıhhat meslek liselerinden mezun olmak kafi olmaktadır.

ATT, Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

ATT, Acil tıp teknisyeni hasta ya da yaralıya vaka yerinde süratli bir halde müdahalede bulunur ve en yakın sıhhat merkezine nakleder. Bunun haricinde acil tıp teknisyenleri;

  • Eğitim alırken doktordan almış olduğu ve öğrendiği talimatları izler ilaçları damardan ya da oral yoldan verebilir.
  • Nakil işleri için hastaları stabil duruma getirir
  • Nakil esnasında hastayı ambulans içinde emniyetli bir yere alır
  • Acil doğum olması durumunda ambulansta doğam destek sunar
  • Yaralının kanamasını durdurup yarayı kapatır
  • Hastaya oksijen desteği verir
  • Vaka sonrası hastayı hastane personellerine teslim ettikten sonrasında kaza yeri gözlemlerini rapor eder
  • Ilk yardım esnasında kullandığı ekipmanları denetim edip, gerektiği durumlarda yenisi ile değiştirir ya da bakım ve temizliğini yağar
  • İhtiyaç halinde ambulans otomobiline şoförlük yapar.

Bir oldukça insanoğlunun merak etmiş olduğu ATT şu demek oluyor ki Acil Tıp Teknisyeni maaşları hakkında sizlere informasyon verdik. Yazımızı iyi mi bulduğunuzu yorumlarda belitirseniz oldukça seviniriz. Ek olarak meraklısı için detaylı ifade içeren videoyu alta bırakıyorum.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir: En oldukça para kazandıran  meslekler

Leave A Reply