Bir zamanlar minik bir kasabada yaşayan fazlaca  iyi anlaşan üç yakın dost varmış. Bu üç yakın arkadaşın adları Mete, Ayşe ve Ali imiş. Her şeyi beraber planlar ve zamanlarını hep birlikte geçirirlermiş. Bayrama sayılı günler kalmış ve gene beraber plan halletmeye başlamışlar. Bu sefer ki planları da bayramlıkları giyip mahallede ki parkta buluşmak ve mahalle halkı ile bayramlaşıp, en fazlaca şekeri toplamak istemişler.
Günler geçmiş ve bayram sabahı gelip çatmış. Üç dost Mete, Ayşe ve Ali anlaştıkları benzer biçimde parkta buluşmuşlar ve tanıdıkları büyükleri ziyaret edip ellerini öpmüşler. Bunun yanı sıra kimi büyük şeker vermiş kimisi de bayram harçlığı. Üç dost topladıkları harçlıklar ve şekerlerle fazlaca mutlu olmuşlar ve parka geri dönmüşler. Parka döndüklerinde, mahallede ki bir dostlarını görmüşler. O çocuğunda adı Mertmiş. Mert’e seslenmişler fakat Mert onları duymazdan gelmiş ve evine doğru süratli adımlarla yürümeye başlamış. Mete, Ayşe ve Ali’nin dikkatini Mert’in bayramlık kıyafetlerinin olmaması çekmiş. Mete, Ayşe ve Ali arkadaşlarının bu durumuna fazlaca üzülmüş. Ayşe “Sanırım Mert bayram giysileri yok diye bizimle konuşmak istemedi ” demiş. Bunu duyan Mete ve Ali’nin aklına fazlaca güzel bir düşünce gelmiş. Bu üç yakın dost topladıkları bayram harçlıklarını birleştirmişler ve Mert’e güzel bir bayram giysisi seçmişler. Sonrasında Mert’in evine gitmişler. Kapıyı çaldıklarında Mert’in anası kapıyı açmış ve ellerinde ki armağanları ilkin annesine vermişler ve onları annelerinin gönderdiğini söylemişler. Kendileri aldıklarını söyleselerdi bir ihtimal arkadaşları yanlış anlayabilirdi o yüzden annelerinin gönderdiklerini söylemişler.

Mert’in anası evlatları içeri çağrı etmiş ve armağanları Mert’e vermiş. Mert derhal giysilerini giymiş ve mutlu bir halde arkadaşlarının yanına gitmiş. Evde bir süre oturduktan sonrasında hepsi tekrardan mahalleye inmiş ve bayramlaşmadıkları büyükleri ile bayramlaşmışlar. Mete, Ayşe ve Ali dostlarını mutlu ettikleri için fazlaca huzurlularmış. Dört dost bayram luğu yaşayarak günlerini geçirmişler bu hikayede burada bitmiş.

Daha çok kısa öykü okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın