Son günlerde sosyal medya üzerinde sağlık çalışanına şiddet konulu bir sürü paylaşım yapıldı. Kimin haklı kimin haksız olduğu tartışılır. Herkes tabi ki kendince her zaman haklıdır. Görünen o ki konu hakkında gruplaşma meydana geldi. Kimin nasıl haklı olduğu konusuna da adalet karar verir elbette ancak bazı sağlıkçıların insanlara karşı tutumunu düşününce olayın vahim boyutlar aldığını düşünmeden edemedim. Hekimler 1’dir sizler 0’sınız gibi tabirleri gördüm. Hekimlerin insanlara saygısız tutumları ile ilgili yazılar okudum. İşin siyasi boyutunun da olduğunu düşünerek konuyu okumuş insanların nasıl bu denli cehalet içerisinde bulunabileceği üzerine biraz düşünerek açıkçası üzüntü ile karşıladım.

☞ Sanal Şantiyede yayınlanan içerikleri telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.
-
☞ Güncel inşaat malzeme fiyatları için tıklayın. 

Geçtiğimiz aylarda Avukat, Hakim, vs. detayını hatırlamıyorum, belli bir grup okumuşa ayrıcalık tanındı. Yeşil pasaport almak, korunma hakkı vs. gibi gibi. Bununla birlikte hekimler ve sağlık çalışanları da kendilerinin tehlikede olduğunu söyleyerek bazı ayrıcalıklar talep ettiler. Sürekli surette birileri ülkede kayırılma çabasında iken mühendislerin, mimarların, teknikerlerin, inşaat sektörü çalışanlarının üzerine düşününce içim burkuldu. 2. sınıf vatandaş dahi olmayı hak etmiyorsa bu insanlar neden okudular?
Beton Demir Doktorları Yani Genel Olarak Mühendisler Haksız Mı?

Şöyle bir detaylıca düşünelim, mühendislik üzerine biraz kafa yoralım isterim. Sadece kendi alanım inşaat üzerinden doktorların ve hakimlerin sıcak bir çatı altında hizmet sunabilmeleri için meslektaşlarımız enerji üretilsin diye, güzel ortamlarda çalışsınlar diye, sıcak evlerinde otursunlar diye, işlerine gidip gelebilsinler diye diye diye yollar, okullar, hastaneler, enerji santralleri ve bir çok şeyi inşa ediyorlar. Ha unutmadan kanalizasyonun dahi yapımında inşaat mühendisleri ve inşaat sektörü var. Bunun dışında iklimlendirme, ulaşım, teknoloji, sağlık gereçleri vb. bir çok alanda çalışan mühendis arkadaşlarımız, bu ayrıcalık talebindeki gurubun çalışmasına olanak sağlıyorlar… En basitinden oturdukları koltuk, kullandıkları telefon, bindikleri araçlar hepsini mühendisler yapıyor. Görünen o ki insanlar ayrıcalık istiyor, farklı haklar istiyor, diğer insanlardan üstün olduklarını düşünerek yüceltilmek istiyor. Peki bizim meslektaşlarımız iş dahi bulamaz durumdayken bu ayrıcalıkların verilmesi haksızlık olmuyor mu? Hepimiz pandemi sürecinde gösterilen çaba için sizleri günlerce alkışladık. Belki bu yeterli olmayabilir evet ama unutmamanız gereken bir nokta var, savaşta ve barışta, hastalıkta ve sağlıkta herkes aynı geminin içerisinde çaba sarf etti. Bizler de işimizin başına gittik, herkes için çalışmaya devam ettik. Demem o ki kimin ülkesine ne kadar hizmet ettiğinden çok kimin ne kadar ayrıcalığı hak ettiğini düşünenlerden, o işi yapmalarına vesile olanların hakkının nasıl ödeneceğini sormak da bizim en doğal hakkımız. Bir bütünü ne kadar parçalarsanız o kadar çabuk yok olur!
Site Adresi:

Bir cevap yazın