Kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltma amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemlerin bir bütünü olarak ele alınan ısı yalıtımına kredi yardımı ile ilgili detaylar açıklandı.

Gömü ve Maliye Bakanlığınca meydana getirilen açıklamaya ile ısı yalıtım kredisi için çekilen kredi bedeli, direkt yalıtım firmasının hesabına aktarılacak. Isı yalıtım kredisinde temel detaylar şu şekilde:

  • Isı yalıtım (Mantolama) kredisi 60 ay vadeli olacak,
  • Kredi faizi 0,99 olacak,
  • Konut başına azami 50 bin lira kredi kullanılabilecek,
  • Çekilen kredinin %60 yalıtım sözleşmesinin imzalanıp bankaya ibrazı ile, kalan kısmı ise projenin tamamlanıp EKB (Enerji Kimlik Belgesi) alınması ile kullanılabilecek.
Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ısı yalıtım (mantolama) kredisi ile ilgili bilgileri “Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez ile beraber enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik yürüttüğümüz emekler kapsamında ‘Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi’ni hayata geçiriyoruz. öylelikle hem enerji verimliliğimizi artıracak hem de sera gazı emisyonunu azaltarak sürdürülebilir çevre politikalarımızı da destekleyeceğiz. Milletimize hayırlı olsun” mesajıyla duyurdu.

☞ Sanal Şantiyede gösterilen içerikleri telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.
-
☞ Güncel inşaat araç-gereç tutarları için tıklayın. 
Isı yalıtım (mantolama) nedir? Iyi mi Yapılır? Isı yalıtımında kullanılan malzemeler nedir? şeklinde mevzuları merak ediyorsanız aşağıdaki içerimizi inceleyebilirsiniz.

Isı Yalıtımı Nedir? Iyi mi Yapılır? Isı Yalıtım Malzemeleri

 
Site Adresi:

Bir cevap yazın