Evvel süre içinde, kalbur süre içinde dağların ardında, derelerin ötesinde bulunan bir köyde yaşlı bir ziraatçi varmış. Bu ziraatçi fazlaca hastaymış. Bu çiftçinin geride bırakacağı beş tane evladı varmış. Öteki dünyaya göç etmeden ilkin bu beş çocuğuna bir yaşam dersi vermek istemiş. Sıkıntılı bir durum olduğunda birlikte çalışabilsinler, birbirlerinden güç alabilsinler istemiş.

Sabah güneş doğunca tüm çocuklarını yanına çağırmış Sonrasında hepsine bir göz gezdirip ortanca oğluna seslenmiş. Git ve bahçeden bir sürü koparılmış, kesilmiş dal getirmesini istemiş. Oğlan dal parçalarını getirince hepsini odanın bir kenarına koymuş. Babası ise sessizliğini bozarak her biriniz bu dal parçalarından bir tane alsın, demiş.

Bunun üzerine her çocuk birer tane dal parçası almış. Arkasından oğullarına o dalları kırmalarını istemiş. Bunun peşinden her çocuk teker teker o dalları kırmış. Hiçbiri zorluk çekmeden kırıvermiş. Olayın ne işe yaradığını anlamaya çalışıyorlarmış hala.

Arkasından yaşlı ziraatçi yatağında doğrulmuş. Birazcık dal parçası istemiş. Almış eline bir ip ve bu dal parçalarını birbirine bağlamış. Kalınca bir hale gelen dal parçaları artık daha kuvvetliymiş. Bu yaptıklarını beş oğlu halen merakla izliyormuş. İç sesleriyle, acaba ne meydana getirecek diye düşünüyorlarmış. Yaşlı ziraatçi ip ile bağlayarak oluşturduğu dal parçalarını her oğluna teker teker kırdırtmayı denemiş. Kim ne kadar kuvvet uygularsa uygulasın hiçbiri kıramamış.

Birlikten Kuvvet Doğar
Birlikten Kuvvet Doğar

Bu olayın iyi mi sonuçlanacağını beş çocukta merak ediyormuş. Fakat kimse kıramayınca babası söze girmiş. Yüzünde bir tebessüm ile çocuklarına “Gördünüz mü? Ne yapmış olursanız yapın beraber olanları daha zor kırarsınız. Ben yakında bu dünyadan göçeceğim. Sizler de bir arada olarak tüm zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Tek başınıza kalırsanız zorluklar sizi çiğneyecektir. Fakat bu ip ile birbirinize bağlanırsanız kim gelirse gelsin size zarar veremez, böylece tüm problemlerinizi sorunsuz bir halde çözebilirsiniz. Bu yüzden ne olursanız olun aranız fena bile olsa ne olursa olsun birlik olun” demiş. Bu sözleri söyledikten sonrasında bazı evlatlarının bakış açısından yaş gelmiş. Bu durum karşısında babası tüm çocuklarını teker teke öpmüş ve hepsine aynanda sarılarak onlara daima birlik olmaları icap ettiğini hatırlatmış.
Birlikten Kuvvet Doğar Hikâye Özeti

Yaşlı bir çiftçinin beş tane evladı varmış. Gün gelmiş bu ziraatçi ölüm döşeğindeymiş. Bunun bilincinde olan ziraatçi oğullarına diğeri dünyaya gitmeden ilkin bir ders vermek istemiş. Bunun üzerine hepsini bir sabah yanına çağırmış.

Oğullarından bir tanesinden bahçeden dal parçaları getirmesini istemiş. Dal parçası getiren çocuktan her insana bir tane dal parçası vermesini istemiş. Bunun peşinden yaşlı ziraatçi her çocuğa ellerindeki dal parçasını kırmasını istemiş. Hepsi kolay bir halde kırmış.

Bunun peşinden oğlundan birazcık dal parçası istemiş kendine. Bir ip ile bağlayıp kalınca bir hale büründürmüş. Bunun üzerine oğullarına bu birleştirilmiş dal parçalarını kırmasını istemiş. Sadece hiçbiri bu dal parçalarını kıramamış.

Son olarak babası söze başlamış, “Sizde bu dal parçaları şeklindesiniz, yalnız kalırsanız zorluklar altında derhal ezilirsiniz. Sadece daima birlik olursanız tüm zorlukları karşınıza alabilirsiniz. Aranız fena olsa dahi birlik olmalısınız” demiş. Arkasından oğullarını öperek toplu bir halde birbirlerine sarılmışlar.

Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi Hakkında Sorulan Sorular

1)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâye Mevzusu Nedir?

Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi mevzusu, ölüm döşeğindeki bir babanın oğullarına daima birlik olmaları için bir ders verme anını anlatır. Evlatlarının birlik eğer olmazsa kolay bir halde dağılabileceğini öğretir.

2)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesi Anlamı, Fikri Nedir?

Birlikten Kuvvet Doğar Masalı Ana Fikri, daima arkadaşlarımız, kardeşlerimiz ve güvendiğimiz kişiler ile beraber olmalıyız. Bu sayede tüm zorluklara göğüs gerebilir, birbirimizin sorunlarını çözmede yardım edebiliriz.

3)   Birlikten Kuvvet Doğar Hikâyesini nereden dinleyebilirim?

Birlikten kuvvet doğar masal okumak yerine dinlemek isteyen kişiler YouTube üstünden Birlikten kuvvet doğar hikâye dinletisi diyerek araştırmalı önüne gelen seçenekler arasından kendinize uygun sese haiz okuyucudan dinleyebilirsiniz.

4)   Birlikten Kuvvet Doğar Masalının Yazarı Kimdir?

Birlikten kuvvet doğar masalının yazarı, anonimdir. Halk içinde kulaktan kulağa duyma bir halde aktarılan bu masal günden güne değişerek gelse de aslolan amacını koruyarak okurlarına ulaşmıştır. Yazarının bilinmemesi masal üstünde bir etkiye haiz değildir. Mühim olan masalın bizlere verdiği o güzel derslerdir.

Kısa HikayelerKeloğlan Masalları4 Yaş Masalları
Site Adresi:

Bir cevap yazın