Profesyonel bir blog site sahibi her ay 10.000 dolara kadar kazanabilir. Ortalama olarak ise bir blog web sitesi olan kullanıcı ayda 300 ila 400 dolar arasında kazanabilir. Fakat ün sahibi olmuş site sahipleri ise her ay 20.000 ila 30.000 dolar arasında kazanabilir.

Blog yazısı hizmeti vermek, son birkaç yılda tüm dünyada ciddi bir meslek olarak ortaya çıktı. Ancak Türkiye’de blog paylaşarak para kazanmak ne kadar kolay?

Blog yazarak nasıl para kazanılır?

1. Hizmetlerinizi sunun

Blogunuzda yararlı ve bilgilendirici içerik varsa, web trafiğini ona hedeflemek kolay olabilir. Çevrimiçi ziyaretçilerinize ücretli hizmetler sağlayabilirsiniz. Birçok blog yazarının bloglarında “Benimle çalış” bölümü vardır. Örneğin, web siteniz finans alanındaysa, ziyaretçilerinize bireysel olarak yarım saat boyunca 1:1 finansal danışmanlık hizmeti sunabilir ve ardından ücretlendirebilirsiniz.

2. Reklam ağları

Ayrıca kazanç elde edebileceğiniz çeşitli popüler reklam ağları vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Google AdSense
 • mMedia
 • Facebook Audience Network Ads
 • Adknowledge
 • Apple Advertising
 • Tabola
 • Yahoo Network

Bunların arasından en popüler olanı ise kesinlikle Google AdSense’dir. Bir blog yazarının onaylanmış bir Adsense hesabı olması durumunda, reklamları görüntülemeye başlamak için sitelerinin arka ucuna bir kod kopyalamaları yeterlidir.

Bir blog site sahibi olarak, ziyaretçiler reklamlarını her tıkladığında veya gördüğünde para kazanırsınız. Para kazanma stratejisi, Google AdSense’in yalnızca 100 doları geçtikten sonra tutarı hesabınıza yatırdığı düşünüldüğünde, yüksek trafikli bilgilendirici bloglar için uygundur.

3. İçeriğinizi satmak

Bu, yöntem blog yazarak para kazanmanın başka bir popüler yoludur. Sosyal medyadan takip eden veya bir e-posta listesinden mevcut bir kitle olması durumunda, içeriğinizi tasarlamayı ve satmayı düşünebilirsiniz. Bir kurs veya e-kitap, bilgi ürününe bir örnektir. Uygun bir sistem varsa, doğru zamanda doğru kişileri alıp ürünlerinizi tanıtmak zor bir iş değildir.

Özellikle 50 – 200$ gibi düşük fiyatlandırmaya sahip bilgi içerikleriniz, kullanıcıların her zaman bilgilerini artırmanın yollarını aradıklarını göz önünde bulundurarak anlık satın alımları teşvik eder. Bilgi ürünleri, bir e-kitaptan kendi hızınızda çevrimiçi bir kursa kadar her şey olabilir.

4. Satış ortaklığı pazarlaması

Bağlı kuruluş reklamları, blog yazarak para kazanmanın en iyi yollarından biri olabilir. Tek bir satış, bir reklama yapılan tıklamaya kıyasla size daha fazla para getirebilir. Bağlı kuruluş pazarlaması, bugünlerde birçok blogcunun ilgilendiği bir şeydir. Blogunuzdan para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlama programlarının bir listesini arıyorsanız, kısa bir araştırmaya yaptığınız takdirde kesinlikle bir liste yapabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bağlı kuruluş pazarlamacılığına dahil olmanın büyük bir avantajı, tekniğin LinkedIn, Medium, Squarespace veya Wix gibi herhangi bir blog platformunda kullanılabilmesidir. Tavsiye ettiğiniz ürünün benzersiz satış ortağı bağlantısını paylaşmanız yeterlidir. Bir kişi bir ürünü her satın aldığında, satış fiyatı üzerinden büyük bir komisyon kazanabilirsiniz. Satış başına kazanılan satış ortağı komisyonları %5 ile %30 arasında değişebilir.

5. Sponsorlu gönderiler/ürünler

Blogunuz biraz yetkiye sahipse ve web trafiği almaya başladıysa, sponsorlu blog yazıları yazmak veya ürünleri para karşılığı incelemek için teklifler gelebilir. Sponsorlu makaleler veya gönderiler için size ödeme yapan kişinin müşterilerinin veya sitelerinin geri bağlantılarına ihtiyaç duyabileceği birçok durum vardır. Bu tür geri bağlantılar, arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralar almalarına yardımcı olabilir.

Sponsorlu gönderiler genellikle web sitesinin organik trafiğine ve yetkisine göre fiyatlandırılır. Sitede yayınlanan her sponsorlu gönderi için 50- 150$ arasında bir miktar kazanabilirsiniz.
6. Yerel reklamcılık

Yerel reklamcılık, göründükleri medya biçiminin işlevi, hissi ve görünümüyle eşleşen ücretli reklamları kullanır. Bu reklamlara sosyal medya tarafında sıklıkla rastlarsınız. Banner reklamların veya görüntülü reklamların aksine reklamlara benzemezler. Yerel reklam, blog yazarak para kazanmanın bir başka popüler tekniğidir. Yerel reklamcılıkta, bir blogcu, reklam verenleri için bir pazarlama mesajını, reklam yerine editoryal görünecek şekilde harmanlar.

Blog yazmaktan elde ettiğiniz kazancı artırmak için şu yerel reklamcılık çözümlerini düşünebilirsiniz:

 • Mgid
 • Taboola
 • Yüksek kaliteli reklamlar sunan Outbrain
 • Ayrıca yerel reklamları olduğu için Adsense

7. Mevcut müşterilere satış yapın

Halihazırda size güvenen ve mevcut müşterileriniz olan insanlara satış yapıp para kazanmanın diğer yöntemlere nazaran daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Video kursu veya e-kitap gibi herhangi bir bilgi ürününüz varsa, başka ürünler de oluşturabilirsiniz. Mevcut müşterileriniz bunları alakalı ve faydalı bulacaktır. Kişisel koçluk sunmak başka bir iyi satıştır. Grup veya bire bir koçluk olabilir.

8. Çevrimiçi kurslar oluşturun

Aşağıdaki bu maddelere sorduğumuz soruların hepsine yanıtınız ‘Evet’ ise bu yöntemden yararlanabilirsiniz:

 • 1-2 saatlik bir video kursu oluşturulabilir miyim?
 • İndirilebilir, kontrol listesi şablonlarını eklemek mümkün müdür?
 • Ders kitabınız bir video formatına dönüştürülebilir mi?

Günümüz normalinde, teknolojik gelişmeler çevrimiçi bir kurs başlatmayı kolaylaştırdı. Web sitenize bir öğrenim yönetim sistemi entegre edin ve kurslarınızı satmaya başlayın.

9. Mevcut hedef kitlenizi yeniden hedeflemek için bağlı kuruluş/ürünleri kullanın

Blogunuzun tüm ziyaretçileri, mutlaka tanıtılan bağlı kuruluş ürününü veya sizin tarafınızdan satılan bilgi ürününü satın almayacaktır. Onlara ulaşmanın kesin bir yolu, e-postaları üzerinden ulaşmaktır. Ayrıca bu ziyaretçileri Facebook gibi sosyal medya ağlarında tekliflerle yeniden hedefleyebilirsiniz. Örneğin, bir e-kitap satıyorsunuz ve bir ziyaretçi onu satın almıyor. Facebook’ta ilgili bir reklamla onu yeniden hedefleyebilirsiniz.

10. Doğrudan oluşturulmuş reklamlar

Doğrudan reklamlar, bloglarınızdan para kazanmanın başka bir mükemmel yoludur. Örneğin, yerleşik bir blogunuz varsa, reklamlarını sitenize yerleştirmek için doğrudan markalarla bağlantı kurabilirsiniz. Alternatif olarak, aynı şeyi yapmak için ajanslarla bir ortaklığa da girebilirsiniz.

11. Sosyal medya ağlarından para kazanın

Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağları üzerinden kazanç potansiyeliniz söz konusu olduğunda, bu alanları değerlendirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, büyük bir takipçi kitlesine sahip kişiler Instagram sayfalarında güzellik, moda ve yaşam tarzı markalarıyla iş birliği yapabilir. Sektörünüz her ne ise diğer markalardan farklı olup, özgün bir şekilde içeriklerinizi oluşturmanız gerekir.

Ayrıca, paylaşımlarınızı tek bir şablonda paylaşmanızı öneriyoruz. Sayfanıza giren kullanıcıya ilk izlenim olarak profesyonel bir imaj takındığınızı, işinizi önemsediğinizi göstermeniz gerekmekte.

12. Ücretli bir topluluk/forum başlatın

SWeb sitenizde çok sayıda girip çıkan kullanıcı mı var? Cevabınız evet ise, ücretli bir foruma veya e-posta hizmetine başlayabilirsiniz. Ayrıca bu kişilerden aylık ücret, yıllık ücret veya bir kerelik ücret talep edebilirsiniz. Büyük para kazanmak için ücretli haber bültenlerini kullanmanın 2 farklı yolu olabilir:

i) Freeloader’ları caydırmak için ufak bir ücret talep edin: Freeloader olmak yanlış olmasa da sunduğunuz şeylerde ciddiyet gösteren insanlara sahip olmak istemeniz gayet doğal. Bu nedenle, ufak bir miktar ücret istemek gayet mantıklıdır.

ii) Normal bir ücret alabilirsin (yıllık/aylık)- Listenizde adı geçen kişilerle bazı özel içerikleri paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu yöntem ile birlikte düzenli olarak takipçiniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yıllık ya da aylık olarak sitenizden devamlı takipçiniz olup olmadığını kontrol ederek, ne kadar niş bir kesime sahip olduğunu görebilirsiniz.

Blog yazarlarının artık para kazanmak için yalnızca AdSense’e güvenebildikleri o günler geride kaldı. Blog yazarak para kazanmanın çeşitli yollarını bilmiyorsanız, yukarıda listelenen tekniklerden birini uygulamanın zamanı geldi. Yeni başlayan biri misiniz ve bugün başlamak mı istiyorsunuz? İlk olarak Adsense yerine sponsorlu içeriği tercih edebilirsiniz. O halde, şimdi ilk adımı atın ve yakında bir ışık göreceksiniz. Uzun vadeli getiri konusunda kararlıysanız, hızlı para kazanmak için endişelenmeyin.
Site Adresi:

Bir cevap yazın