Çalışkan Ağustos Böceğinin Masalı

0

Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde bir ağustos böceği varmış. Bu ağustos böceğinin adı Agu’ymuş. Agu bilindiğinin aksine öteki ağustos böcekleri şeklinde tembel değilmiş. Kışın aç kalmamak için tüm kış çalışırmış. Fakat arkadaşları onunla hep alay edermiş. Agu ise onları asla umursamaz tüm yaz çalışmaya devam edermiş.

Günlerden bigün Agu yazın sıcağında harıl harıl çalışıyormuş. Arkadaşları da yattıkları yerden onu izliyor, eğleniyorlarmış. Agu onların tavrına fazlaca sinirlenmiş ve “Tüm gün yatıyorsunuz. Kış ulaştığında ise açlıktan kıvranacaksınız. Fakat ben size bir tane bile yiyecek vermeyeceğim.” Demiş. Ağustos böcekleri Agu’nun söylediklerini asla umursamamış ve eğlenmeye devam etmişler. Günler su şeklinde akıp geçmiş. Kış gelmiş ve doğada yiyecek bulmak fazlaca zor olmuş. Agu yazın çalmış olduğu için evi sıcak karnı da tokmuş. Fakat arkadaşları üşüyor ve o kadar da açlarmış. Bir sabah erken saatlerde kapısı çalmış ve gelen Agu’nun arkadaslarıymış. “Bu saatte burada ne işiniz?” diye sormuş. Hepsi fazlaca aç bulunduğunu ve kendilerine yiyecek vermesini istemiş. “Ben tüm yıl çalıştım fakat siz yan gelip yattınız, benimle dalga geçtiniz. Şimdi gelip benden utanmadan yiyecek mi istiyorsunuz?” Demiş.

Ağustos böcekleri Agu’nun haklı bulunduğunu anlamışlar ve Agubdan fazlaca özür dilemişler. Yaz ulaştığında fazlaca çalışacaklarına dair söz vermişler
Agu da dostlarını affetmiş ve onlarla yiyeceklerini paylaşmış. Yaz ulaştığında de tüm ağustos böcekleri canla başla çalışıp kış için erzak depolamışlar. Bu masalda burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Leave A Reply