Çavdarı son zamanlarda ekmek türlerinde gördük. Oysa çorba, salata, hamur harcı işi birçok yemekte kullanılır. Lif ve vitaminleri niçin ile tüketilmelidir.

Buğdaygiller çeşitleri içinde yer edinen çavdar, karasal iklimde üretilen ve insan sağlığı için büyük ehemmiyet taşıyan tahıl türlerinden biridir. Soğuk hava şartlarına en dayanıklı bitkilerden olan çavdar, bu sebeple karasal iklimde rahatça yetiştirilir.

Görünümü ile buğday tanelerini andırsa da buğdaydan ayrılan yanı tanelerinin daha uzun olmasıdır. Çavdar, muhteviyatında bulunan protein, karbonhidrat, lif ve B vitaminleriyle besleyici ve sağlıklıdır. Un ve hayvan yemi olarak kullanılan çavdar, bira ve öteki mayalı içkilerin yapımında da kullanılan malzemelerin önderlik yapar.

Çavdarın Kullanım Alanları;

1- Esmer ve Tahıllı Ekmek Yapımında

Çavdar, buğday şeklinde glüten içeren bir tahıldır ve bu da bitkisel bir protein anlamı taşır. Ekmek yapımında hamurun kıvamına erişmesi için ihtiyaç duyulan gıda çavdar ve buğdayda bulunan glütendir. Unda bulunan glüten hamurun kabarmasını sağlarken, hafifçe ve yumuşak olmasına da niçin olur.
Çavdar unu, sıhhatli esmer ekmeklerin yapımında, hamurun kabarabilmesi için kullanılır. Çavdar unu, buğday, kepek vb un karışımları ile kullanılabildiğini şeklinde tek başına da kullanılıp ekmek yapılabilir.

2- Hamur harcı İşlerinde

Çavdar unu, ekmek yapımı haricinde öteki mayalı ve mayasız hamurların hazırlanması için kullanılır. Poğaça, kek, börek, kiş, kurabiye, krep, tart vb olan ve hamur harcı ile elde edilmiş birçok üründe çavdar, buğday unu ile karıştırılarak kullanılabilir. Çavdar unu, şekerli hamurlardan oldukça tuzlu hamurlar için kullanılır.

3- Çorba ve Salatalarda

Çorbaların kıvamı için hazırlanan terbiye ve soslarda, buğday unu yerine çavdar kullanılabilir. Sos ve terbiyeler haricinde, öğütülmüş olan çavdar taneleri, çorbanın içine de eklenebilir. Kuru bakliyatlar ile hazırlanan kış çorbalarında ve soğuk ayran çorbası adı verilen tahıllı çorbalarda çavdar sıkça kullanılan tahıllardan biridir.

Salataların içine eklenen haşlanmış çavdar taneleri hem besleyici hem de sıhhatli olmasını sağlar. Çeşitli yeşilliklerin üstüne zeytinyağı, limon ve çavdar ile hazırlanan sos ilave edilerek besleyici bir aroma kazandırılır.

4- Alkollü İçeceklerin Mayalanmasında

Çavdar, mayalanma özelliğine haiz tahıllardan biri olması ile dünyanın her yerinde üretilen bira, cin, viski vb içkilerin yapımında önemlidir. Geleneksel olan Rus içkilerinde kullanılan kvas yapımında ise temel araç-gereç olarak kullanılır.
Site Adresi:

Bir cevap yazın