Bir varmış bir yokmuş. Evvel süre içinde kalbur saman içinde okulu kapanmakta olan bir fil varmış. Bu filin adı Concon muş. Concon okulunu fazlaca seven, derslerine çakışan ve ödevlerini asla aksatmayan bir öğrenciymiş. Okulun kapanmasını da asla istemiyormuş.

Concon’un en yakın arkadaşı da fil Tantun muş. Tantun ise arkadaşının tam tersi, ödev yapmayı asla sevmiyor okulun kapanması için gün sayıyormuş. Günler geçmiş ve okulun kazanacağı gün gelmiş çalmış. Concon fazlaca mutsuz, Tantun ise fazlaca mutluymuş. İki değişik karakterde olan filin bu kadar yakın dost olması tüm hayvanları şaşırtıyormuş. Okulun kapanması ile Concon her gün ders çalışmaya devam etmiş. Tantun ise çantasını asla açmamış her gün oyun oynamaya devam etmiş. Bigün iki dost oynamak için bulunmuşlar. Concon “Okul kapandığından beri kaç kitap okudun?” Diye sormuş. Tantun gülerek “Asla…” demiş. Concon “Bu şekilde gidersen sınıftaki herkesten geri kalacaksın. Kim bilir seni bir alt sınıfa alacaklar. Bu şekilde bir şeyin olmasını ister misin? Bence istemezsin. O yüzden gel birlikte çalışalım ve yeni döneme iyi hazırlanmış olarak başlamış olalım. ” Tantun asla bir alt sınıfa düşmek istemiyormuş. O yüzden arkadaşının teklifini kabul etmiş. İki dost her gün bir saat ders çalışmaya başlamışlar.
Dinlence bitip okul başladığında Tantun, Concon yardımıyla epey yol almış ve ders emek harcamayı, okula gitmeyi sevmeye başlamış. Ödevlerini zamanında halletmeye hatta dinlence olduğunda sıkılmaya başlamış. Concon, Tantun’a okulu sevdirdiği için fazlaca mutluymuş. Tantun da arkadaşı yardımıyla okulu sevilmiş olduğu için arkadaşına minnet duyuyormuş. İki dost o yıl okulu fazlaca iyi bir aşama ile bitirmişler. Hepimiz onlarla gurur duyuyormuş. Bu masalda burada bitmiş.

Daha çok kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın