DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları

0

DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları DASK poliçesini yaptırmaya karar verdiğiniz vakit, web adresi üstünden ilgili sigorta şirketine bakarak ya da istediğiniz sigorta şirketine gidip müracaat talebinde bulunabilirsiniz. Yalnız poliçe için lüzumlu evrakları hazır da bulundurmanız gerekir. Mecburi olan zelzele sigortası şirketi tarafınca karşılanmakta olan prim ücretlerini de oturduğunuz bölgenin ve oturduğunuz yapının risk derecesine bağlı kalmak koşulu ile fiyatlarında değişikler gösterilir.

Mecburi zelzele sigortasının içinde olan birden fazlaca binanın ve binanın bulunmuş olduğu yerin adres kodunu öğrenip işlemi ondan sonrasında devam etmelisiniz. Evinizin bulunmuş olduğu bölgedeki zelzele risk yoğunluğu, evinizin yapısı, ev ve ev çevresinin net yüzölçümü şeklinde kriterler, zelzele sigortasının olabilecek bir zelzele sonucunda yaşanacak kaybın prim bazında karşılayacağı tutarı belirler. DASK poliçesi, her yıl olduğu şeklinde yıl de bir kez yaptırılır. Peşinden öteki seneye aktarılmaz mecburen tekrar yaptırmanız gerekir. 

Olabilecek bir depremde görülen hasarın karşılanmasının yanı sıra, Ağustos 2012’de getirilen uygulama ile ev içindeki su ve elektrik aboneliğinin başlatılabilmesi adına DASK poliçesinin ilgili bölgelere açıkça dile getirmesi zorunludur. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonrasında beş adımla ilerleme kaydedeceğiniz sorgulama işlemini web sitesi üstünden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

DASK Poliçesi Ne Anlama Gelir?
DASK Poliçesi Ne Anlama Gelir?

Kısaltılmış kelimelerin açılımı Naturel Afet Sigortalar Kurumu olan DASK poliçesi, bir öteki tanımıyla mecburi zelzele sigortası olarak da bilinir.

DASK poliçesi, ağır olarak vasıflandırılan fay hatlarının ve bunlardan meydana gelen zelzele risklerinin fazla olması sebebi ile Türkiye’de konuta haiz olan kişilerin yaptırması ihtiyaç duyulan mecburi sigorta çeşididir. DASK poliçesi yaptırabilmek için oturduğunuz konutun ve konutun yönetimsel bilgilerini öğrendikten sonrasında DASK sitesinin adres kodu sorgulama sayfasına giriş yapmanızın arkasından çıkan yeni sekme de sorgunuz karşınıza çıkacaktır.

Başka İçerik:  Konut Sigortası Hasar Ödeme Süresi Ne Kadar?

Naturel afetlerin en fazlaca vatanımızda olduğu malum bir gerçektir. Depremin bu fena sonuçlarına karşı konutumuzun yapılarını korumayı amaçlayan DASK poliçesi, olabilecek depremden sonrasında konutlarda bıraktığı izlerin sigorta tarafınca karşılanmasını sağlar. Bu mühim sigortayı yaptırmayan kişiler depremden sonrasında ağır hasarlı olan konutlarının kaydını bildirirken sistemlere hasarın karşılanması için hiçbir hak talebinde bulunamaz.

Mecburi zelzele sigortası bunlardan dolayı her yıl başlangıcında yenilenmelidir. Eğer sigortayı yenilemezseniz tapu tescil işlemleri de içinde mevcud kamu müesseselerinde işlem yaptıramazsınız. 

DASK Prim Bedeli Hesaplanması

DASK Prim Bedeli Hesaplanması

DASK tarafınca bazı belgeler istenilir. Mecburi olan zelzele sigortasını yaptırmak isteyen kişiler evlerinin prim bedellerini hatasız şekilde öğrenmeleri için konutlarına dair bilgiler isterler.  İl, ilçe, nahiye, köy ve mahalle bilgisi, konutun bulunmuş olduğu meskenin hangi derecedeki riskli bölgesinde bulunduğunu idrak etmek adına mühim bir kriterdir. Konutun yaşanacak olan bir zelzele esnasında ne kadar hasar alacağını belirlemek için, konutun yapısına ilişik bilgiye de haiz olmanız gerekir. 

Yalnız konutun ya da meskenin toplam kat sayısı ve meskenin metrekare bazında yüzölçümü bilgisi, hasar sonucu fiyatının prim miktarını belirleyen seçenekler içerisindedir.  Poliçeyi ilk kez oluşturuyorsanız sıfır ibaresini seçmelisiniz. Naturel Afet Sigortalar Kurumu, birinci senesinden sonrasında poliçenin yenilenmesi ihtiyaç duyulan meskenlere sonraki seneler için yüzde on oranında oranın da bir indirim uygular.

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK Adres Kodu Nedir?

DASK sitesinden bulunan adres kodu, Türkiye genelindeki tüm konutlara hususi olarak verilen on haneli numaralardan oluşan bir kod sisteminden ibarettir. Adres kodu, Naturel Afet Sigortalar Kurumu bünyesinde mecburi zelzele sigortası şeklinde işlemlerin sürecinin derhal başlaması ve takibini kolaylaştırmak amacı ile oluşturulmuştur. 1 Mart 2013 tarihinden sonrasında tüm konutları kapsayan yeni uygulama gelmiştir. Mecburi tutulan zelzele sigortası için adresteki poliçeniz ile kolaylıkla tahsil sağlayabilirsiniz.

Başka İçerik:  Yol Yardım Desteği Veren Poliçe Alternatifleri

DASK adres kodu sorgulama sayfasından adres kodunuzu öğrenebilir ya da kodu doğrulayabilirsiniz. Adres kodunu öğrenebileceğiniz öteki bir sistem ise, sizden eksiksiz bir halde il, ilçe, nahiye/köy ve mahalle bilgilerini ister. Üçüncü adımda cadde, bulvar, sokak ve meydan ilişik girmeniz gerekir.

Isterseniz arama butonuna konut bölgesine dair cadde ya da sokak bilgisini girebilir, bina/site adı ya da konut numarasına nazaran konutunuzun bilgilerini bulabilirsiniz. Konutunuzu bulduktan sonrasında, iç kapı numaranızı da seçerek on haneli adres ve konut kodunuza kolaylıkla erişim sağlayabilir, mecburi zelzele sigortası şeklinde konut ve meskene yönelik tüm sigorta işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Leave A Reply