Dekorasyon Nedir?

0

Dekorasyon Nedir? Ne Değildir?:Dekorasyonun sözlük anlamı herhangi bir yeri süslemek için yapılan iş anlamına gelse de günümüzde bir yeri süslemekten çok bir yaşam alanını güzelleştirmek ve düzenlemek adına yapılan işlemlerin bütünü anlamına gelmektedir.

İş yerlerimizi, evlerimizi, neredeyse tüm yaşam alanlarımızı dekore etmek ve düzenleme çabası içerisine girmekteyiz. Bu çabalar sadece bizim kişisel alanlarımızdan da öte bir anlam taşıyor, öyle ki oteller lobileri, belediyeler meydanları, mağazalar ise vitrinlerini güzel gösterme ve çağın gereksinimlerine uydurma çabasıyla değiştirmektedirler.

Düzen ve Dekorasyon Arasındaki İlişki

Günümüzde düzen ve dekorasyon birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. Bir dekorasyon modasına göre düzensizlik estetiğin temel noktası olurken başka bir dekorasyon modasına göre düzen estetik bir anlam taşımaktadır. Bu durum dekorasyona çağdaş ve özgür bir yapı getirmekle beraber, çok farklı kombinasyonları ve olasılıkları da birlikte getirmektedir.

Dekorasyonun Kısa Tarihi

Dekorasyonun tarihine bakacak olursak, dekor üretme işlemi Eski Mısır dönemine kadar dayanır. Eski Mısır’da firavunların odaları firavunun seçtiği ve taht ile uyumlu renklere, genel olarak da sütunlar firavunun asasıyla aynı renk boyanırdı.  İnsanlar binlerce yıldır dekorasyonla uğraşmasına karşın,  ancak 21. yüz yıl da profesyonel bir iş haine gelmiştir. İktisadi ve ticari birçok özelliğe bürünerek yeni bir iş alanı haline gelmiştir. İnsanlar evlerinin ve iş yerlerinin dekorasyonunda profesyonel bir yardım alarak ekonomik bir kazanımı desteklemeye başlamışlardır. Dekorasyon şirketleri artık bünyelerinde mimarlar, iç mimarlar, grafikerler ve tasarımcılar çalıştırarak bu yeni sektörde büyük bir pay kapma yarışına girmişlerdir.

Dekorasyonun taşıdığı görsellik ve estetik hayatımızda büyük bir etki yaratarak hem yaşamsal hem de sektörel olarak güzel sonuçlar getirmekte ve stil sahibi tasarımlarla hayatımızı güzelleştirmede önemli bir yeri bulunmaktadır. Dekorasyon bir yandan yaşanılan ortamı farklılaştırırken bir yandan da  insanlar üzerinde güzel hisler ve düşünceler uyandırmaktadır. Bu anlamda evlerimizin ve iş yerlerimizin dekorasyonunu yaparken mutlaka üzerinde uzun uzun düşünmek ve en uygun tasarımı seçmek gereklidir.

Dekorasyon, inşa edilecek bina tipindeki binaların iç ve dış cephelerini süsleme sanatı olarak tanımlanmaktadır. Geçmişten günümüze insanların her zaman yaşadıkları yerleri bir şekilde dekore etmeye çalıştıkları gözlemlenmiştir. Bu olay, insanların içsel sevinçlerini yaşadıkları çevreye aktarma arzusundan kaynaklanmaktadır. Hayatımıza devam ederken ve vakit geçirirken keyif aldığımız mekanlar yaratmaya çalışıyoruz. Ancak insanlar kendi zevkleri ve kişilikleriyle süsledikleri ortamı başka insanlara aktarma dürtüsünden kurtulamazlar.

Bakacak olursak, insanların yaşadığı yerler, çalıştıkları yerler veya bahçeleri bir şekilde onların kişiliğini yansıtır. Dekorasyon, objeler veya tasarım ürünleri ile yapılan dekorasyon çalışmalarına denir. kişiliğimizi yansıtan, tamamen arzularımıza göre döşenmiş ve dinlenmek istediğimiz yerleri yarattığımız mekanlar.

Onlar nedir? ? ev? Dekoratif aksesuarlar?


ev aksesuarları için alışverişe
 çıkmadan önce ne aradığınızı bilmeniz önemlidir. Bu, işinizi kolaylaştıracaktır.

Çok geniş bir yelpazeye sahip olan ev aksesuarları alanında ne aradığımıza karar vermek çok zor. Bu nedenle, aksesuarları önceden tanımanız gerekir. Burada bir liste oluşturabilir ve yardım alabilirsiniz. Peki bu listede neler olabilir? En popüler ev aksesuarları şunlardır:

  • minderler veya kanepe kılıfları
  • masalar
  • aynalar
  • dekoratif kaseler
 • Dekoratif tepsiler
 • Kitaplar veya dergiler
 • Abajurlar
 • Sepetler
 • Mumlar

Şumdan

 • Dekoratif halılar
 • Çerçeveler veya fotoğraflar
 • Vazolar
 • Çiçekler, koniler, dallar veya deniz kabukları gibi doğal malzemeler
 • Mücevherler
 • Diğer süslemeler

Bu listeye birçok ekleme yapılabilir.

Bahsettiğimiz ürünler ev aksesuarları açısından en popüler ürünlerdi. Ancak kendi zevkiniz ve yaratıcılığınızla farklı parçalardan mükemmel bir ortam yaratabilirsiniz.

Ev dekorasyonu rehberi

Dekorasyonda en karmaşık konulardan biri ev dekorasyonu seçimi ve seçimidir. süsler. . Elbette çözümünüz daha sonra gelecek. Ev aksesuarları veya dekoratif objeler, bir dekorasyondan beklediğinizden çok daha büyük bir etki yaratır.

Güzel bir şekilde hazırlanmış dekor, rastgele seçilmiş öğelerden çok daha fazlasını içerir. kraliyet dekorasyonu için tasarımcılar; Ev dekorasyonunda ayna, çerçeve, mum, yastık, vazo, takı gibi önde gelen malzemelerin nasıl kullanılacağını önceden bilmeniz ve buna göre seçim yapmanız gerekir, ancak dekoratif aksesuarlar bir odayı yenilemenin en  yoludur. Bilinçsizce aksesuar satın almanız sonucunda eviniz kullanmadığınız birçok eşyayla dolar. Gereksiz yere para harcamaktan bahsetmiyorum bile.

Yani evde neye ihtiyacınız olduğunu bilmeli ve buna göre alışveriş yapmalısınız.

Leave A Reply