Derin İnternet Nedir, Iyi mi Girilir? » Parasız İnternet

0

Derin İnternet Nedir, Iyi mi Girilir? Derin internete girmek ucu bucağı olmayan bir denizde kaybolmaya eşdeğerdir. İnternetin karanlık yüzü ya da dark web olarak da malum derin web ile alakalı söylentiler ise bu dünyanın gizemini artırmaktadır.

İnternetin ilk çıkmış olduğu günden bu yana mevcud deep web zannedildiği şeklinde tehlikeli mi, yoksa bir kent efsanesinden mi ibaret? Dışarı sızan deep web’den görüntüler bile bizi tehlikede mi bırakıyor? Google’ın bile giremediği derin internet sektörüne adım attığımız yazımızda, gizem dolu bir dünyayı tüm yönleri ile sizlerle tanıştırıyoruz.

Derin İnternet Nedir Iyi mi Girilir? (Deep Web) Nedir?

Deep web çeşitli sebepler sebebiyle arama motorlarından gizli saklı kalmış içeriklerden oluşur. İnternet kullanımının Google ve öteki arama motorlarının üstünden döndüğü düşünüldüğünde, derin web için bildiğimiz dijital dünyanın arka bahçesi tanımlaması yapılmaktadır. Web sitelerinin bilgili olarak indekslemedikleri içeriklerin yer almış olduğu derin internete kimileri dark web yakıştırması yaparken, bu içeriklerin neler olabileceği sorusu ise bu dünyanın gizemini artırmaktadır.

Türk Telekom Sil Süpür Hilesi ile Parasız İnterneti 2 Dakikada Iyi mi Kazanılır?

Deep Web İçerisinde Neler Var?

 

Derin netin içindekiler ekseriyetle değişik sebepler ile web sitelerince bilgili olarak dizin verilmemiş sayfalardan oluşur. Şifreli girişlerin yapıldığı sayfaların da yer almış olduğu deep web’de flash siteler ve görüntülenmesi halinde güvenlik açığı oluşturabilecek siteler de yer alır. Kabahat unsuru teşkil edebilen web içerikleri de derin internet sektöründe yerini almaktadır. Paylaştığımız tanımlamaya uyan derin ağ kapsamındaki içerikler şu şekilde örneklendirilebilir:

• Kütüphane arşivleri

• Kamuya, hususi şirketlere ya da derneklere ilişik hususi bilgilerin yer almış olduğu bilgiler

• Flash siteler

• Eğitim kurumlarına ilişik intranet sistemleri

• Hususi şifreleme ile korunan internet sayfaları

• Kişilere ilişik e-posta, bankacılık ve değişik konulardaki kişisel hesaplar

• FTP siteler

Web Siteleri Niçin Deep Web’e İhtiyaç Duyar?

Web sitelerinin derin interneti kullanma sebepleri ağ muhteviyatında neler bulunmuş olduğu öğrenildiğinde anlaşılabilmektedir. İnternette yer edinen içerikler her ne kadar kullanıcı tüketimine yönelik hazırlansa da bazı içeriklerin güvenlik ve gizlilik sebebiyle gizli saklı kalması gerekebilir. Bazı web sitelerinin de yapıları sebebi ile arama motorlarınca ergonomik görülmemesi, bu siteleri derin netin birer ferdi haline dönüştürür. Özetle web sitelerinin deep web’e gereksinim duyma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

• Gizlilik

• Güvenlik

• Desteklenmeme

• Arama motorlarınca zor dizin alacak içeriğe haiz olma

Deep Web’e Iyi mi Girilir?

Deep Web İçerisinde Neler Var

Deep web’e girmek için ilk akla gelen Google’a “Deep web” ya da “Derin İnternet” yazmaktır. Bu şekilde denediğiniz derin internete adım atma maceranız, karşınıza çıkan bir buzdağı ile sonlanacaktır. Yukarıda da değindiğimiz şeklinde derin web, arama motorlarınca dizin almayan içeriklerden oluşur. Giriş için hususi bir tarayıcıya gereksinim duyulur.

Derin internete giriş yapabilmek için bilgisayarınıza indirmeniz ihtiyaç duyulan tarayıcıya “Tor Browser” adı ile ulaşabilirsiniz. Klasik tarayıcıların aksine Tor Browser anlık olarak konum değişiklik yapma özelliğine haizdir. VPN servisleri ile benzer bir mantıkta çalışan bu tarayıcı anonim kalmanızı sağlayarak derin netin popüler dizinlerini erişiminize açar.

Adım attığınız dünya için kullandığınız tarayıcı şeklinde karşılaştığınız URL’ler de alıştığınızdan farklıdır. Tüm sitelerde “.onion” ya da “.clos” uzantılı domainler sizi karşılar. Sitelere erişmek için de sıralama sitelerine erişim sağlamanız ve bu siteler üstünden ağda gezinti yapmanız gereklidir. Derin internette kaybolmamak için rehber arıyorsanız, Deep Web’in Wikipedia’si olarak bilien hiddenwiki.org adresine başvurabilirsiniz.

  1. Derin İnternet Yasal Mı?

Derin netin yasalarla ilgili problemi bulunmamaktadır. Internet sayfaları için bu alanda yer almasının önünde herhangi bir kanuni engelleme bulunmamaktadır.

Deep Web’e Girmek Kabahat Mu?

Derin netin yasak olması şeklinde bir durum söz mevzusu değildir. Platformun yasak olmaması, girenleri de suçlu yapmamaktadır. Her ne kadar kabahat olmasa da bu alanda yer edinen içeriklerin büyük kısmı, güvenlik zafiyeti vermemesi sebebi ile bilgili olarak gizli saklı tutulan içeriklerden oluşur. Kullanıcılar herhangi bir ihlalin yol açabileceği problemler ile karşılaşmamak için dikkatli olmalıdırlar. Derin internette var olduğu iddia edilen ve bu içeriklere erişmenin sakıncalı olduğu söylenilen dünya ise dark web’dir. Karanlık ağ ise kent efsanesi denemeyecek kadar tehlikeli içerikler barındırır.

Dark Web (Karanlık Ağ) Nedir?

Deep Web Sakıncaları Nelerdir

Dark web yasa dışı içerik paylaşan web sitelerinin yer almış olduğu bölgedir. Derin web hakkında kent efsaneleri türetilmesinin sebebi gene dark web’dir. Karanlık ağ olarak Türkçe’ye çevrilen Dark web dünyasında dönen dolaplar aşağıdaki şeklinde örneklendirilebilir:

• Sızdırılmış ya da yakalanmış devlet sırları

• Uyuşturucu satıcılığı

• +18 uygunsuz içerik

• İllegal tabanca satışı

• Kumar

Deep Web ile Dark Web Arasındaki Farklar Nedir?

Derin ağ ile karanlık ağ arasındaki farklar nettir. Karanlık ağ legal olmayan her şeydir. Bu içerikler arama motorlarınca indekslenmediği şeklinde kabahat teşkil eden içeriklerden oluşur. Derin web ise güvenlik ya da gizlilik sebebi ile arama motorlarına bilgili olarak indeksletilmeyen içeriklerden oluşur.

 

Leave A Reply