Derya Yanık: Teknik ve data desteği vermeye hazırız Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, 'Tüm hususi, kamu kurum ve kuruluşlarına bu çağrıyı bir kez daha yapmak isterim. Erişilebilirlikle ilgili teknik destek, data desteği isteyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza bunu sağlamaya hazırız.' dedi. GENEL

0

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, ‘Tüm hususi, kamu kurum ve kuruluşlarına bu çağrıyı bir kez daha yapmak isterim. Erişilebilirlikle ilgili teknik destek, data desteği isteyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza bunu sağlamaya hazırız.’ dedi.

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen “Erişilebilirlik Temalı Yarışmalar Ödül Töreni”nde yapmış olduğu konuşmada, erişilebilirliğin şehirlerde değişik hizmetlerin verildiği binalar, parklar, kaldırımlar, toplu taşıma hizmetleri ve birçok hizmeti kapsayan bir tarif bulunduğunu söylemiş oldu.

Yalnız ulaşım ve bina olarak erişilebilirliği değerlendirmemek icap ettiğini belirten Yanık, data ve yazışma teknolojilerinin de dahil olduğu tüm hizmetlere ve alanlara erişmenin günlük yaşamın en organik gerekliliği bulunduğunu açıkladı.

Erişilebilir olmanın bir tek engellilerin ihtiyacı olarak görülmemesi icap ettiğini aktaran Yanık, erişilebilirliğin gelişmiş, çağdaş bir şehrin ve toplumun eğer olmazsa olmazı bulunduğunu, yaşlılar, hareket kısıtlılığı bulunan hamileler, çocuklar, geçici bedensel hastalık yaşayanlar, hastalar, pazar otomobiliyle alışverişten dönen amcalar ve teyzeler için bile erişilebilirlik ihtiyacının ortaya çıktığını dile getirdi.

Yanık, erişilebilirliği tüm hizmetlerin kapısı olarak nitelendirdiklerini belirterek, “Sunduğumuz tüm hizmetlerden faydalanabilmenin ve toplumsal yaşama katılımın ön şartı erişilebilirliktir. Bu anlamda, sık sık tekrarladığımız ve fazlaca mühim gördüğümüz bir sloganımız var. ‘Erişilebilirlik hepimiz içindir’ diyoruz. Dolayısıyla Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak, en temel insan hakkı olan erişilebilirliği en mühim gündem maddelerimizden birisi haline getirdik.” diye konuştu.

– “BUGÜNE KADAR 47 BİN 270 DENETİM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Erişilebilirliği tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak için emekleri 3 başlık altında topladıklarını özetleyen Yanık, birincisinin hukuki düzenlemeler bulunduğunu, binaların, açık alanların, toplu taşıma araçlarının ve hizmetlerin erişilebilir olmasını, “5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun” ile mecburi hale getirdiklerin söylemiş oldu.

Yasal zorunlulukların hayata geçirilmesi için çeşitli yaptırımlar düzenleyerek, her ilde valiliklerin koordinasyonunda Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarını oluşturduklarını hatırlatan Yanık, “2013’ten bu yana tertipli olarak devam eden denetlemeler yardımıyla kamu kurumları ve hususi hizmet sunucuları erişilebilir uygulamalarını hızlandırdı. İnşallah önümüzdeki süreçte daha da yoğun bir emek vermeyi hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bugüne dek 47 bin 270 denetim gerçekleştirdik. Denetimlerde erişilebilir olduğu tespit edilen 2 bin 599 bina, açık alan ve toplu taşıma aracına da Erişilebilirlik Belgesi verdik.” dedi.

İkinci başlığın, uygulamaların yaygınlaştırılması, olabildiği kadar geniş kesime ulaşabilmesi olduğuna işaret eden Yanık, bu kapsamda, talepte bulunan tüm kurumlara teknik data desteği sağladıklarını dile getirdi.

Bakan Yanık, tüm kamu ve hususi kurumlara, şu çağrıyı yapmış oldu:

“Erişilebilirlik hem siz değerli ziyaretçilerimizin hem toplumumuzun faydasına hizmet eden, gelişmiş bir uygarlık göstergesidir. Erişilebilir yaşam alanları oluşturmak geleceğimize meydana getirilen en kıymetli yatırımlardan birisi. Bu mevzuda biz Bakanlık olarak istediğiniz her an size rehberlik etmek suretiyle hazırız. Tüm imkanlarımızla bunu kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Sizin tek yapacağınız şey bizlerden bunu talep etmek. Lütfen talep edin. Tüm hususi, kamu kurum ve kuruluşlarına bu çağrıyı bir kez daha yapmak isterim. Erişilebilirlikle ilgili teknik destek, data desteği isteyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza bunu sağlamaya hazırız.”

– “ÇOCUKLARIMIZIN ERİŞİLEBİLİRLİK KONUSUNA NASIL HASSASİYETLE YAKLAŞTIKLARINA ŞAHİT OLUYORUZ”

Yanık, üçüncü başlığın eğitim ve farkındalık bulunduğunu ifade ederek, bu başlıkta en mühim adımı 2020’yi Erişilebilirlik Yılı duyuru ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın attığını, bu adımla emekleri hem nicelik olarak artırdıklarını hem de kalite olarak derinleştirdiklerini dile getirdi.

Tüm bu faaliyetlerin yanı sıra farkındalık adına meydana getirilen çalışmalardan birinin de erişilebilirlik temalı yarışmalar olduğuna dikkati çeken Yanık, şu şekilde devam etti:

“Bugün evlatlarımızın erişilebilirlik mevzusuna iyi mi hassasiyetle yaklaştıklarına tanık oluyoruz. Şiirleri dinlerken, senelerdir şiir yazan şairi dinliyormuş şeklinde hissettim. Hakikaten fazlaca etkilendim. Evlatları kutlama ediyorum. Bazı ifadeler var arada bu fazlaca hususi bir dikkatin ürünü. Çocuklar açık ki engelli dostlarını, çevrelerinde tanıdıkları insanları fazlaca yakından gözlemlemiş. Bunu da fazlaca başarıyla aktardılar. Hepsine fazlaca teşekkür ediyorum. İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocuklarımız ve gençlerimizin ‘erişilebilirlik temalı’ şiir, fotoğraf ve kısa film yarışmasına olan katkılarıyla gördük ki yeni nesil büyük bir farkındalıkla geliyor. Her mevzuda olduğu şeklinde bu mevzuda da onlara sonsuz güveniyoruz. Yarışmayı düzenlerken vatanımızda ‘erişilebilirlik kültürünün’ oluşturulması için çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmamız icap ettiğini, onlara erişilebilirliğin lütuf yada toplumsal mesuliyet değil temel bir hak olduğu bilincinin kazandırılmasının son aşama mühim bulunduğunu düşünmüştük. Engellilerle ilgili yaptığımız faaliyetlerde ısrarla altını çizdiğimiz bir husus var. Her çalışmanın kendi vatandaşımıza bir borç bulunduğunu düşünüyoruz. Kendimizi bunu yerine getirmekle yükümlü sayıyoruz. Bu anlamda erişilebilirlik kültürünün oluşturulmasının son aşama mühim, kıymetli bulunduğunu biliyoruz.”

Bakan Yanık, tüm vatandaşların eşit vatandaşlar olarak potansiyelini gerçekleştirebildikleri kapsayıcı bir cemiyet vizyonuyla hareket ettiklerini belirterek, bu vizyonla kuvvetli ve büyük Türkiye için Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde emin adımlarla yürümeye devam ettiklerini altını çizdi.

Konuşmaların arkasından yarışmalarda ilk 3’e giren öğrencilere Bakan Yanık tarafınca ödülleri takdim edildi. Yanık, törenin arkasından fotoğraf yarışmasına katılan eserlerin bulunmuş olduğu sergiyi gezdi.

.

Leave A Reply