Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi

Evvel vakit içinde, kalbur saman içinde dağların ardındaki bir ormanda kuvvetli mü kuvvetli bir Aslan yaşarmış. Bu Aslan hepimiz tarafınca yenilmez olarak malum, her insana sözü geçen bir Aslanmış. Onu kim görürse direkt olarak saklanır, canını kurtarmaya çalışırmış.

Gene bigün Aslan ormanda geziyormuş. Karnı tok, muhabbet edecek birilerini arıyormuş. Amacı kimseyi avlamak değilmiş. Onu gören bir Deve Kuşu korkudan ne yapacağını bilememiş. Canını kurtarmak için çözüm ararken kendini saklamakla yetinmeye karar vermiş. Sonrasında etrafta bir şey bulamayınca kumun içine saklanayım demiş.

Sonrasında yavaştan kazmaya başlamış. İlk olarak kafasını kuma gömmüş. Bir de ne görsün kafasını sokunca Aslanı görmüyor. O halde onun da görmeyeceğini zannetmiş. Bu yüzden kafasını gömmekle yetinmiş.

Sonrasında Aslan deve kuşunun yanına gelmiş. Ne yaptığını anlamaya çalışsa da anlam verememiş. Çevresinde iki tur döndükten sonrasında onunla söyleşi etmek istemiş. Aslına bakarsan karnı tokmuş canı onu avlamak istemiyormuş. Arkasına geçip dürttüğü anda Deve Kuşu korkudan tekme atmış birden.

Aslan bu tekme karşısında bayılmış yere düşmüş. Deve Kuşu neye tekme attığını idrak etmek için derhal kafasını kumdan çıkarmış. Yerde yatan kuvvetli Aslanı görünce birden gaza gelmiş. Aslanın öldüğünü sanmış. Derhal gidip dostlarını çağırmış. Tüm hayvanlar Aslanın etrafına toplanmış. Deve Kuşu anlatıyormuş. Bana sataşınca bende ağzının payını vermek istedim. Yerden yere sürükledim tarzında sözler ediyormuş.

Öteki hayvanlarda deve kuşunu kutlama edip onun yerinde olmak istemişler. Bende olsaydım bu şekilde yapardım diyen hayvanlar çokmuş. Birden Aslan kendine gelmeye başlamış. Çevresinde Aslanın kımıldadığını gören hayvanlar geri çekilmeye başlamışlar. Doğal olarak deve kuşunun arkası dönük olduğundan haberi yokmuş. Birden kükremeye başlamış. Tüm hayvanlar korkudan ne yapacağını bilememiş. Kaçışmaya başlamışlar. Karnı tok olan Aslan ise sakince uzaklaşmış oradan.
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi
Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi

Deve Kuşu ile Aslan Masalı Özeti

Günlerden bigün ormanın birinde kuvvetli bir Aslan yaşarmış. Tüm hayvanlar bu Aslandan korkar çekinirmiş. Oldukça kuvvetli olduğundan hepsi Aslanı görünce kaçarmış.

Gene bigün Deve Kuşu Aslanın kendisine doğru geldiğini görmüş. Korkudan saklanacak bir yer bulamayan Deve Kuşu kendini kumun altına saklamaya karar vermiş. Kumu kazınca kafasıyla içeri bakarken Aslan gözükmez olmuş. Ben onu görmüyorsam oda beni görmez deyip kafası kumun içinde beklemeye başlamış.

Aslan ise o gün karnı tok bir halde geziyormuş. Bu yüzden niyeti avlanmaktan ziyade muhabbet etmekmiş. Deve kuşunun yanına ulaşınca onunla söyleşi etmek istemiş. Arkasına geçip dürtünce Deve Kuşu korkudan tekme atmış. Aslan bu tekme ile orada bayılmış.

Neye tekme attığını görmek için kafasını çıkaran Deve Kuşu, Aslanı öldürdüğünü zannetmiş. Dostlarını çağırıp onu iyi mi öldürdüğünü abartarak anlatmaya başlamış. Bana söz etti bende ağzının payını vermek istedim, yerden yere sürükledim tarzında sözler etmeye başlamış. Tüm orman halkını etrafına toplayan Deve Kuşu arkadaşları tarafınca takdir görmüş.

Baygınlığı geçmeye başlamış olan Aslan kendine gelmiş. Tüm hayvanlar korkuyla kaçışmaya başlamış. Aslan ise aslına bakarsan aç olmadığından hiçbirini avlamaya tenezzül etmemiş.

Deve Kuşu ile Aslan Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Deve Kuşu ile Aslan Masalının Mevzusu Nedir?

Deve Kuşu ile Aslan Masalının Mevzusu, Aslanın korkak bir deve kuşuna rastlayıp deve kuşunun yanlışlıkla Aslanı bayıltması, arkasından öldürdüğünü sanıp hava atması.

2)   Deve Kuşu ile Aslan Masalının Ana Fikri Nedir?

Deve Kuşu ile Aslan Hikayesi ana fikri, yapmadığımız işler karşısında böbürlenmemeliyiz.

3)   Deve Kuşu ile Aslan Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nedir?

Deve Kuşu ile Aslan masalından çıkartılacak dersler:

  • Yapmadığımız işleri yapmış şeklinde göstermemeliyiz.
  • Bir işi anlatırken abartarak anlatmamalıyız.
  • Ne olduğumuzu bilmeli, kimseyi kandırmamalıyız.

Okul Öncesi HikayelerMasallar2 Yaş Masalları
Site Adresi:

Bir cevap yazın