1892 Rudolf Diesel tarafından üretilmiş olup, kendi kendini ateşleme sistemi ile çalışmaktadır. Bu durumda yakıt ve hava karışımını ateşlemek için bujiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Hava emişi emiş gücüyle ve emiş yoğunluğu en üst seviyede gerçekleştirilir. Kompresör sayesinde, ısı tahminen 700-900 derecelere kadar yükseliyor. Bu ısıya, dizel yakıtı ilave ediliyor ve enjeksiyon pompası sayesinde ince bir şekilde yayılması sağlanmaktadır. Bu şekilde karışım ateşlenir. Bu ateşlenme sayesinde, basınç oluşur ve pistonlar aşağıya doğru hareke geçer. Gerçek ve tek işlevsel hareket de bu olmuş oluyor. Atık gazlar böylelikle, supap aracılığıyla, egzoza yönlendirilir.

Rudolf Diesel
Dizel araçlar püskürtme sistemi sayesinde diğerlerinden ayrılır. Daha eski olan motorlar, depo püskürtme sistemi ile çalışır. Bu sistemde, yakıt doğrudan ateşlenme alanına değil, silindirin tepesinde bulunan, ön depo alanına yönlendirilir. Burada ateşlenme gerçekleşir ve ateşlenme alanına aktarılır. Daha yeni dizel motorlarda ise, doğrudan enjeksiyon bulunur. Bu sayede, yakıt doğrudan ateşlenme alanına gönderilir. Bunun için daha güçlü bir püskürtme gerekmektedir. Modern dizel motorları pompa – püskürtme veya Common – Rail – enjeksiyon sistemi ile çalışır. Pompa – püskürtme sisteminde, enjeksiyon pompası ve enjeksiyon püskürtücüsü eşitlik oluşturur. Bu sebeple 2000 barlık, bir enjeksiyon mümkün. Common-Rail-işleyişinde ise, silindir kafasında bulunan, boylu boyunca bir depo mevcut olup, dizel yakıtının yüksek basınçla, yaklaşık 1200 bar, orada tutulmaktadır. Enjektörler üzerinden püskürtmeler gerçekleşmektedir. Bunlar elektronik olarak harekete geçirilir ve tek iş inceliğiyle bir çok püskürtme hareketi gerçekleştirebilir. Bu sayede ateşlenme optimize edilir.

Dizel Motorları

Dizel motorları, Otto motorlarına nazaran daha yüksek bir etki derecesine sahiptir. Bu sebeple yakıt tüketimi daha düşüktür. Fakat yakıtın ateşlenmesinde, sağlığa zarar veren parçacıklar oluşmaktadır. Daha yeni motorlarda ise, bahsi geçen, sağlığa zarar veren maddeler için filtreler konulmuştur ve bu filtre sayesinde %95 kadar düşüş sağlanmıştır.
Site Adresi:

Bir cevap yazın