Dolar düşecek diye ısrar eden Batırel'den sevindirecek tahmin! Doların çakılacağını ısrarla söyleyen Necmettin Batırel, gene bomba bir yazıya imza attı. GENEL

0

Doların çakılacağını ısrarla söyleyen Necmettin Batırel, gene bomba bir yazıya imza attı.

Doların çakılacağını ısrarla söyleyen Necmettin Batırel, gene bomba bir yazıya imza attı. Batırel, Türkiye gazetesindeki köşesinde, Türkiye’nin kabına sığmadığını belirterek, ekonomide işlerin tıkırında gittiğini açıkladı. İşte o yazı:

“Avrupa ve ABD’nın yüksek enflasyonla savaşım etmek için faiz silahını kullanımı ekonomileri küçültüyor. İşsizlik artıyor, insanoğlu yaşam mücadelesi veriyor. Sanki cenk yıllarına geri dönüldü. Tüm fiyatlarda büyük artış var. Ukrayna’nın Rusya tarafınca işgali enerjiyle beraber besin krizini zirveye çıkardı. Almanya’da enflasyon, mayıs ayında senelik bazda yüzde 7,9’a ulaşarak 1990’da iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Fransa’da senelik TÜFE 5,8, İspanya’da 10,2 ile 37 senenin rekorunu kırdı. Rakamlar size ilk bakışta minik gelebilir. Fakat geçen yıl hem de senelik TÜFE’nin bu ülkelerde %1,5 seviyesinde bulunduğunu düşünürseniz, ne kadar korkulu bir artış bulunduğunu anlarsınız.

Rusya’nın doğalgazı kesmesi sonrası Almanya yeşil enerji sistemini rafa kaldırdı, elektrik santrallerini kömürle çalıştırmaya başlıyor. Brent petrol bile bu tablo karşısında 109 dolara düştü. Kısa sürede 90 dolara inecek. İngiltere’de halk geçinemiyoruz, haykırışlarıyla sokaklara döküldü. Avrupa ekonomilerinde üstün dereceli enflasyon sayıları sonrası alım gücünün erozyona uğraması üstüne hükûmetler besin bankalarını hizmete soktu. Sadece o denli yoğun bir talep oluştu ki, Almanya’daki bazı besin bankaları dağıttıkları gıdayı karneye bağlıyor. Almanya’da nüfusun yüzde 16’sı, doğrusu 13 milyondan fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Ya ABD… Dünyanın en büyük ekonomisinde durum iyi mi? Tek kelime ile iğrenç! Iktisat daralıyor, doğrusu küçülüyor… İnsanlar işlerini kaybediyor, artan yaşam pahalılığı karşısında yaşam mücadelesi veriyor. Tüketici güveninde büyük düşüş var. Geçen yıl dördüncü çeyrekte %6,9 büyüyen ABD ekonomisi 2022 ilk çeyrekte %1,6 daralarak resmen çakıldı. ABD’nin dış tecim açığı ocak-nisan döneminde 375,8 dolarla tarihî üstün derece elde etti. Faiz arttırarak enflasyonu düşürmek istiyorlar. Doğrusu yangına körükle gidiyorlar. Netice ortada… Bugüne dek tüm kazançların teker teker kaybolduğu bir dönem başladı.

Peki Türkiye? Ikimiz de küçülecek miyiz? Kesinlikle hayır! Doğalgazımız akıyor. Ambarlarımız ağzına kadar dolu.

Topraklarımızdan petrol fışkırıyor, akaryakıt yükü hafifliyor, enflasyon can çekişiyor. Ukrayna tahılını hem %25 ucuza alacağız hem de dünyaya satacağız. Bakın gerçek kesim (iş dünyası) itimat endeksi haziranda 104,6, hizmet sektörü itimat endeksi 119,6, perakende tecim itimat endeksi 119,6 ile son aşama yüksek. (100’ün üstündeki rakamlar büyük canlanma bulunduğunu gösterir.)

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, 2022 yılının ilk çeyreğinde %7,3 ile üstün dereceli kıran gelişme hızı ikinci çeyrekte %5,6 artacak diyor. Geçen senenin aynı süreci ile kıyaslandığında imalat endüstri üretiminde yüzde 12,2, hizmet sektörü talebinde ise yüzde 8,2 artış olacak. Doğrusu iki çeyrekte Türkiye averaj %6,5 büyümüş olacak ki yüksek enflasyona karşı büyük bir zafer.

Finans sektörünün kalbi bankaların kazancı mayısta 33 milyar lira ile 8’e katlandı. 5 ayda 132 milyar kâr ettiler. Şirketlerimiz 4-5 misli iyi mi büyüdü? Satış yaparak…

Türkiye zenginleşti. Şu oturduğumuz evlere, kullandığımız otomobillere, çoluk çocuk her insanın elindeki (en ucuzu 5 bin lira) cep telefonlarına bakın gerçeği görürsünüz. Geçim zorluğu çeken kesim devamlı her devirde vardır. Mühim olan onları ezdirmemek, kollamak, gelirlerini arttırmaktır. İşte hükûmet tüm imkânları seferber etti, yıldırım hızıyla karar aldı. Işyar da emekli de asgari ücretli de iki bayramı bir arada yaşayacak… Evet, enflasyon bizde de var, dünyada da var. Fakat onlar küçülüyor biz büyüyoruz… Şundan dolayı başımızda işini bilen vatandaşını düşünen, ülkemizi dış dünyada aslanlar benzer biçimde korumak için çaba sarfeden bir hükûmetimiz, terörün kökünü kazıyan, şanlı Mehmetçiğimiz var.

Bilincinde mısınız bilmiyorum, ben hatırlatayım. Türkiye bugün dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri oldu. Bunu kanıtlama için size en canlı örneği vereyim. Gömü ve Maliye Bakanlığı, dün ilk çeyrekte Türkiye’nin brüt dış borç stokunun 451 milyar dolar bulunduğunu deklare etti… Bunun millî gelire oranı %56,8… İngiltere’de bu oran %314, Fransa’da %210, Almanya’da %148, ABD’de %97… İşte o özlenen yere göğe sığdırılamayan Batı ülkeleri borç batağında boğuluyor…

Son söz: Türkiye kabına sığmıyor…” .

Leave A Reply