Dropshipping Nedir, Iyi mi Yapılır?

Evden emek verme ihtiyacının arttığı dönemlerde online para kazanma yolları araştırılırken, birçok noktada dropshipping başlığı ile karşılaşmış olabilirsiniz. İlgi çekici ve aslen hakkaten kazandıran bir sistem olması ile beraber dropshipping yöntemini Atak Domain olarak sizlere anlatmaya çalışacağız.

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Dropshipping Nedir?

Satış gerçekleştirmek için ilk olarak yığın yapma ihtiyacı bulunurken, dropshipping Türkçesi stoksuz satış olarak dilimize geçmiş bir kavramdır. Dropshipping sisteminde; bir ürün stokunuzda bulunmasa dahi başka bir satıcı yada üretici tarafınca sunulan ürünü, kendi web sayfanız yada değişik bir e-ticaret platformunda sanal mağazanız üstünde e-ticaret yöntemiyle satmanızdır.

Ergonomik bir halde anlatılması gerekirse, bir sanal mağaza sahibi olarak, insanların talep etmiş olduğu yada sizin satmayı düşündüğünüz bir ürünü stokunuzda bulunmasa dahi belirli bir kar marjı ilave ederek, insanlara pazarlayabilirsiniz. Bu durumda ürünü sattıktan sonrasında anlaşmalı bulunduğunuz tedarikçi şirket bu ürünü sattığınız kişiye ulaştırarak alışverişi tamamlar.

Dropshipping sisteminde yığın zorunluluğu bulunmasa da ana para gerekliliği yer alır. Elinizde asla ana para olmadan bu hizmeti yapmak büyük hüsranlara niçin olabilir. Sadece fizyolojik bir işletme açmak yerine düşük maliyetler ile satış yapma fırsatı sağlar.

Dropshipping Iyi mi Çalışır, Iyi mi Yapılır?

Dropshipping yardımıyla e-ticaret gerçekleştirmek istiyorsanız, ilk olarak vergi mükellefi olacak şekilde bir kişi şirketi kurmanız gerekir. Sonrasında bir ürün seçimi yapmanız yada hedef kitlenize yönelip ürünleri belirlemeniz gerekir. Bu ürünler için bir yada birkaç değişik tedarikçi ile antak kalma yapabilirsiniz.

Şirketiniz, ürününüz ve tedarikçilerimiz belirlendikten sonrasında bir e-ticaret sitesi üstünde yada bir online pazar yeri üstünde mağaza sahibi olmanız gerekir. Ürünlerinizi bu mağazaya ilave ettikten sonra satış için normal olarak ki reklam yapmanız önemlidir. Reklam açısından da rakipleri inceleyerek, iyi bir fiyatlandırma yaparak, kampanyalar ve indirimler benzer biçimde fırsatlar ile müşterileri çekmeniz önemlidir.

Satın alan ürününüzü talep ettiğinde, şu demek oluyor ki satış sağlandığında, siparişi tedarikçiye yönlendirir ve tedarikçiden ürünün gönderilmesini talep edersiniz. Bu aşamada tedarikçi ile alan kişi arasındaki lojistik bağlantısının sorunsuz şekilde tamamlandığını denetim etmeniz ve tedarikçi stoklarını da devamlı denetim altında tutmanız önemlidir. 

Total olarak bakıldığında dropshipping için ne olursa olsun alan kişi memnuniyetini hesaba katarak, anbean tüm alışverişlerinizi takip etmeniz gerekir. 

Dropshipping işlemlerine adım atmak aslen fiziki bir mağaza açmak kadar kolay görülse de ilk olarak iyi bir düşünce bulmanız, bir şirket kurmamız, şu demek oluyor ki vergi mükellefi olarak bir sanal mağaza sistemi oluşturmanız gerekir. Bu mevzuda günümüzde birçok e-ticaret sistemi yer alırken, satmak istediğiniz ürün için güvenilir bir tedarikçi bulduğunuzda ve kontrollü bir halde satışlarınızı sürdürdüğünüzde sonuca ulaşabilirsiniz.

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Niş Terimi Ve Ürün Ya Da Ürün Grubu Seçimi

Dropshipping yaparken ürün en mühim bileşeni ürün oluşturmaktadır. Kesinlikle talep gören bir ürün seçilmeli ve bu mevzuda da Niş terimi önemsenmelidir.

Niş, satış stratejisinde en temel nokta olmakla beraber bu stratejiyi ortaya çıkaran düşünce, ürün yada kategoriyi ifade etmektedir. Doğrusu kimsenin talep etmediği bir ürünü satmak, asla iyi bir strateji oluşturmaz. Değişik bir halde de her insanın satışta bulundurduğu bir ürün, düşük kar marjı sebebiyle daha yüksek maliyetler ortaya çıkarır.

Ürün seçerken satış potansiyeli, ciro ve maliyetler göz önünde bulundurulmalı ve niş ürün seçimleri yapılmalıdır. Niş ürün seçimlerinde de trendler, dönemler, pazar gereksinimleri, müşterinin aramış olduğu ürünler göz önünde bulundurulmalıdır. Doğrusu dropshipping için ne olursa olsun ne satacağınızı bilmeniz önemlidir.

Dropshipping İçin Tedarikçi Seçimi

Dropshipping yönteminde niş seçimini doğru yapsanız da doğru tedarikçi seçmek, seçtiğiniz nişin geçerli hale gelmesini sağlar. Tedarikçi, teknik olarak ürün temin edeceğiniz, bu ürünü stoklarında bulunduran ve müşteriye ulaştıracak kişidir.

Seçilen tedarikçi;

 • Siparişlerde kolaylık sağlamalı,
 • Limit koymadan minimum siparişlerde dahi sizin için ürün sunabilmeli,
 • İyi bir tedarikçi devamlı teknolojiyi takip etmeli,
 • Ürün çeşitlilikleri sağlamalı,
 • Toptan alışverişe ehemmiyet vererek, perakende satışı kendisi yapmamalı,
 • Üründen komisyon alma vasıtasıyla sizden ödemeyi her satışta peşin almalı,
 • Konumu devamlı uygun olmalıdır.

Tedarikçiler mevzusunda yaşanmış olan en büyük sorunlara bakıldığında da çoğu zaman 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamında dava sürecine giren teslimat sorunları yer verilmiştir. Bazı tedarikçiler ürün tedarikinde şu demek oluyor ki yığın miktarlarında gerçeği yansıtmadığı için problemler ile karşılaşabilirsiniz.

İnsanlar devamlı olarak dropshipping esnasında sizinle iletişimde olduğu benzer biçimde siz de devamlı olarak tedarikçi ile yazışma kurabilmelisiniz. Tedarikçi açısından en büyük sorunlardan birisi iletişimin kopuk olması ve istendiği an size yanıt vermemesidir. Ek olarak gene daha ilkin bahsedilmiş olduğu şekilde tedarikçi sizin yerinize yada size rekabet oluşturacak şekilde perakende satış yapmayı seçebilir.
Dropshipping E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur? | Atak Domain Hosting

Dropshipping İçin E-Tecim Sitesi Iyi mi Oluşturulur?

Vergi mükellefiyetini başlattıktan sonrasında bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekecektir. Aslına bakarsak online pazar bölgeleri ve e-ticaret sayfaları üstünde satış gerçekleştirmeyi seçseniz de bir e-ticaret sitesi oluşturmak, bazı kişilere nazaran lüzumlu kimi zaman gereksiz olarak görülmektedir. Bu aşamada yapmanız ihtiyaç duyulan işlemleri kısa kısa maddeler halinde size sunacağız.

 1. İlk aşamada e-ticaret sayfası için bir alan adı belirleyin. Sonrasında domain sorgulama yaparak, uygun olan domain satın alımını yapın. Bununla beraber ne olursa olsun 24 saat teknik destek sunan, trafik kapasitesi yüksek ve SSL sertifikası bulunan bir hosting satın alın. 
 2. Günümüzde web sayfalarında en mühim detay hız olduğundan site tasarımı mevzusunda da WordPress yardımıyla hazır site tasarımları kullanabilirsiniz. Hatta sitenizi kendiniz tasarlayabilir ya da düşük maliyetler ile bir tasarım yaptırabilirsiniz.
 3. Peşinden hazır olan sitenize artık tedarikçilerden aldığınız ürün görselleri, yığın detayları ve fiyatlar ile dosya yüklemelerini şu demek oluyor ki ürün yükleme işlemlerini gerçekleştirin. Çoğu zaman tedarikçi tarafınca size verilen XML dosyası yığın tanımlamalarını ver ürün listelerini kolayca yüklemenizi sağlar.
 4. Haiz olduğunuz sitenin ve e-mağazanın tanıtımını gerçekleştirmek için değişik platformlarda insanlara ulaşın.
 5. Google üstünde benim işletmem kaydı oluşturun.
 6. Peşinden Google Analytics hesabı oluşturarak, web sitenizin trafiğini ve değerlerini öğrenin. 
 7. Tanıtım ve reklam aşamasında Google adsense ile reklam oluşturun, SEO çalışmalarını kuvvetli bir halde yerine getirerek, sitenizi güçlendirin.
 8. Toplumsal medya reklamlarının kullanın ve ulaşamadığınız kesime daha süratli erişmek için Influencer Pazarlama yöntemlerini kullanın. Influencer Pazarlama; YouTube, blog sayfaları yada TikTok benzer biçimde mecralar üstünde yaptığınız anlaşmalarla daha çok kişiye ulaşmayı sağlar.
 9. E-mail pazarlama vasıtası ile insanlara toplu mailler yardımıyla yada mesajlar yardımıyla ulaşmayı seçebilir ve içerik pazarlama uygulamalarıyla hedef kitlenizde merak uyandıracak tanıtımlar sağlayabilirsiniz.

Dropshipping Ödeme Şekilleri Nedir?

Dropshipping yardımıyla online satış yaptığınız için insanların değişik ödeme metotları elde etmesi gerekir. Bu mevzuda ilk olarak bankalar ile görüştüğünüzde, tecim açısından avantajlar elde edebilirsiniz.

Bankalar kredi kartı kullanımı için size SSL sertifikası ve sanal pos imkanı sunabilir. Havale ile ödeme için insanoğlu yalnız hesap bilginizi kullanarak ödeme yapabilir. Bir öteki yöntem olan kapıda ödeme yönteminde ise birçok şahıs son noktada alışverişten vazgeçmeyi seçebilmektedir. Fakat birçok alan kişi için de firmanın şeffaflığını gösterdiği için seçilmektedir.

Dropshipping Hangi Platformlarda Yapılabilir?

E-ticaret sayfanızı açabildiğiniz benzer biçimde online pazar bölgeleri şu demek oluyor ki e-ticaret platformları üstünde mağaza açarak da dropshipping yapabilirsiniz. Bu mevzuda yabancı dil bilginize, komisyon oranlarına, kullanım koşullarına ve hedef kitlenin uygulamayı ne kadar kullandığına bağlı olarak seçimler yapabilirsiniz. Atak Domain olarak size önerebileceğimiz platformlar içinde;

 • Her mevzuda kolaylıkla destek sunan Shopify sistemi,
 • Amerikan menşeili ve Türkiye’de de GittiGidiyor üstünden anlaşması bulunan eBay platformu,
 • Türkiye’deki popüler seçimlerden önde gelen Hepsiburada,
 • Kargo benzer biçimde noktalarda avantaj sunan Trendyol,
 • Tüm dünyaya daha kolay ulaşmanız için aylık 99 TL ve komisyon vasıtası ile çalışan Amazon Türkiye,
 • Çin menşeli ve birazcık teferruatlı bir seçim olan AliExpress,
 • Türkiye’de en eskilerden önde gelen GittiGidiyor,
 • Ve Türkiye’nin en fazla tanınan platformlarından önde gelen n11.com yer verilmiştir.

Dropshipping E-Ticaret Sitesi Nasıl Oluşturulur? | Atak Domain Hosting

Dropshipping Avantaj Ve Dezavantajları Nedir?

Dropshipping mantıklı fakat riskli görünse de hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Aslına bakarsak avantajları daha ilkin anlatıldığı şekilde; mağaza açma maliyetini düşürmekte ve fiziki mağaza maliyetlerinden sizi kurtarmaktadır. Esneklik sağlamakta, stoksuz satış yardımıyla kolaylık oluşturmakta ve kargo işlemlerinde tedarikçi yardımıyla size kolaylık sunmaktadır. Temel olarak daha fazlaca tüketiciye ulaşmayı sağlamaktadır.

Sadece dezavantajlara bakıldığında da

 • Daha ilkin gene bahsedilmiş olduğu şekilde dropshipping sisteminde yanlış ve ayıplı üründen devamlı siz görevli olmuş olursunuz.
 • Tedarikçi stokları tamamlanmamış tuttuğunda problemler yaşayabileceğiniz benzer biçimde kimi zaman tedarikçiler ile ihtilaf yaşadığınızda, komisyon yada kar oranlarında sıkıntılar yaşanabilir. 
 • Sistemde satış oranları ve iş yükü arttığında tek başınıza yetişemediğiniz için personel harcamaları ile karşılaşabilirsiniz.
 • Müşterilere ulaşacak ürünlerinizde faturayı sizin kesmeniz gerekecektir ve bu durumda kargo maliyetleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Tamamen kayıtlı bir para trafiği bulunmuş olduğu için yüksek bir gelir vergisi ortaya çıkabilir. 
 • Düşük kar marjı ile satışlar yapmanız durumunda daha çok tanıtım gideri ile karşı karşıya gelme durumu yaşayabilirsiniz.
 • Dropshipping satışlarda alan kişi ürüne onay vermediği sürece siz paranızı alamazsınız ve tedarikçi parasını almadığı için size komisyonu geç öder.

Son Olarak Dropshipping Tüyoları

Son noktada dropshipping için ilk olarak bahsedilmiş olduğu şekilde niş seçimini doğru yapmalısınız. Süreç ergonomik ve karlı görülse de iyi bir araştırma ile iyi bir yönetimi gerektirir.

Dropshipping yönteminde tedarikçi seçimleri iyi yapılmalı, anlaşmalar eksiksiz yapılmalı ve oranlar net olarak belirlenmelidir. Muhasebe kontrollü bir halde sağlanarak, gelirler/giderler ve alacak/verecekler ne olursa olsun denetim altında tutulmalıdır. Tedarikçiye direkt olarak güvenmek ve asla araştırma yapmamak büyük dolandırıcılıklar ile karşılaşmanıza dahi niçin olabilir.

Dropshipping yönteminde tedarikçi ile aranızdaki komisyon anlaşmaları haricinde online pazar yerlerinde meydana getirilen anlaşmalarda da komisyon oranları ve hizmet bedelleri karşınıza çıkacaktır. Bilhassa yabancı dropshipping platformlarında daha yüksek harcamalar ve gümrük vergileri ile karşılaşılabilir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın