Dünden Bugüne En İyi 8 Rus Filmi

0

Rus harp filmleri Rus yapımları içinde genel kitle tarafınca fazlaca beğenilen filmler bulunuyor. Gelmiş geçmiş en iyi 8 tane filmi sizler için derledik.

Rus harp filmleri Beyaz perde dünyası başarıları ile ün salmış binlerce filmi ağırlamaktadır. Geçmişten günümüze pek fazlaca film gösterime girmiştir. Mevzu olarak da birbirinden değişik olan bu filmler, belli aralıklarda ve tarihlerde izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Dünya sinemasında adından söz ettiren filmlerin listesini çıkarsak uzayıp gider. Yüzlerce ülkenin beyaz perdeye uyarladığı filmler de değişik ülkelerden milyonlarca seyirciye hitap etmektedir. Rus filmleri de bunların içinde görebileceğimiz filmlerdendir.

Dünya sineması diyince akla gelen ülkelerden biri de Rusya olmaktadır. Rus sineması birbirinden değişik filmleri ile seyircilerine beyaz perde keyfini yaşatmaktadır.

Rus harp filmleri

Harp, bilim kurgu, aşk, dram, güldürü benzer biçimde birbirinden değişik mevzularda yapılmış filmler Rus sinemasını zenginleştirmektedir. En iyi Rus filmleri listesine eklediğimiz aşağıdaki filmler vatanımızda de geniş seyirci kitlesine haizdir.

T-34 Filmi

Rus savaş filmleri

Rus filmleri dram türünde izleyebileceğiniz bu yapım, 2018’de gösterime girmiştir. Zamanı bir mevzuyu ele alan filmimizde 2. Dünya Savaşı zamanları anlatılıyor. T-34 isminde bir tanka haiz olan Rus ordusunun mücadeleleri anlatılıyor.

Yönetmen koltuğunda ise filmin yazarı olarak görebileceğiniz Alexander Sidirov oturuyor. Başrolde ise Alexander Petrov bulunuyor. Filmi izlerken seyircinin harp sahnelerini adeta gerçekte yaşıyormuş benzer biçimde hissetmeleri de filme olan ilgiyi ve beğeniyi dha da artırıyor.

The Student Filmi

Rus savaş filmleri

2016 yılında yapılmış bu film, dram temalı Rus filmleri içinde içeriyor. Marius von Mayenburg’un Martyrer eseri temel alınarak çekilmiş bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmenliğini Kiril Serebrennikov’un yapmış olduğu bu filmimizde mevzu olarak bir gencin yaşamış olduğu yaşamı sorgulaması işleniyor. Yaşamını şüphe duyarak geçiren Veniamin, etrafındaki insanlarla yazışma kopukluğu yaşamaya başlıyor. Sadece onu anlayan bir şahıs var. O da biyoloji öğretmeni olan Elena’dır.

Bitva za Sevastopol Filmi

2015 yılında yapılmış olarak karşımıza çıkan bu film, Rus filmleri harp kategorisinde yer alabilecek yapımlardan bir tanesi. 2. Dünya Savaşı’nı mevzu olarak alan filmimizde harp kahramanı olan Lyudmila Pavlichenko’nun yaşam hikayesine yer veriliyor.

Harp esnasında oldukça başarıya ulaşmış bir keskin nişancı olarak vazife meydana getiren bu kahraman tek başına yüzlerce Alman askerini de öldürüyor. Biyografik bir film olarak seyircileriyle buluşan filmin Türkçe adı ise “Sivastopol İçin Harp”tır.

 Voditel dyla Very Filmi

2004 yılında yapılmış bu film, Rus filmleri aşk kategorisinde arama meydana getiren seyirciler için iyi bir seçenek sunuyor. Rus sinemasının meşhur yönetmeni olan Pavel Chukhray tarafınca yönetilen filmimizde 1960 senesinde geçen vakalar anlatılıyor.

O zamanlarda yaşanmış olan Soğuk Harp’ın içinde yer edinen bir insanlık dramı mevzu ediliyor. Filmimizde yer edinen meşhur Rus oyuncular ise Bogdan Stupka, Igor Petrenko, Yelena Babenko ve Andrey Panin olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe karşılığını ise “Vera’nın Şoförü” olarak görmemiz mümkün.

Salyut-7 Filmi

Klim Shipenko tarafınca yönetilen film, 2017 senesinde gösterime girmiştir. 1985 senesinde insanlık tarihinin en sıkıntılı uzay görevlerinden biri olarak tarihe geçen görevi mevzu olarak alıyor. Rus filmleri aksiyon türünde yer edinen bu filmimizde mevzu Salyut-7 isminde aracın çevresinde gelişiyor.

Coşku ve dramın bir arada bulunmuş olduğu filmin oyuncu ekibine baktığımızda Vladimir Vdovichenkov, Pavel Derevyanko ve Aleksandr Samoylenko’yu görmemiz mümkün.

Mongol: The Rise of Genghis Khan Filmi

En başarıya ulaşmış Rus filmleri sıralamasında yer almaya aday olan bu film 2007 yapımıdır. Tarihin en büyük ve en acımasız hükümdarlarından kabul edilen Cengiz Han’ın yaşamı çevresinde film aşama kaydediyor.

Rus sinemasının meşhur yönetmeni Sergey Bodrov tarafınca çekilen filmimizde harp sahneleri izleyicilerin dikkatini çekiyor. Kazak, Rus ve Alman yapımı olan filmimizde Tadanobu Asano, Sergey Bodrov, Chuluuny Khulan benzer biçimde adlar rol alıyor.

The Italian Filmi

Rus film önerileri içinde yer alacak filmlerden kabul edilen The Italian, 2005 yılında yapılmış bir Andrei Kravchuk filmidir.

Andrei Romanov tarafınca yaşanmış bir hikayeden esin alınarak yazılmıştır. Birçok ödüle aday olarak gösterilen filmimizde mevzu olarak annesini aramaya koyulan bir çocuğun başından geçenler anlatılıyor. Aile ve dram türlerinde izlenebilecek mühim bir Rus filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Leviathan Filmi

2014 yılında yapılmış bu film, bolca ödüllü Rus filmleri arasına girmeyi başaran filmlerden biridir. Filmin mevzusu olarak Nikolay ve ailesinin trajik yaşamı ele alınıyor. Her ne kadar ailesine bakmak için çaba harcasa da Nikolay için belediye başkanı ile karşılaşmak {hiç de} iyi olmayacaktır.

Yönetmen koltuğunda Andrey Zvyaginsten’in yer almış olduğu filmimizde başrol olarak Aleksey Serebryakov’u görmemiz mümkün. Dram Rus filmleri kategorisinde film arayanlar için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

 

 

Leave A Reply