Dövüş ve türevi sporlarda Türkiye’nin yetiştirdiği sporcular ve başarıları devamlı konuşulmuştur. Geçtiğimiz günlerde ise Türkiye, ev sahipliğini üstlendiği organizasyondan en fazla altın madalya ile ayrılan ülke oldu. 

  • 50 kiloda Buse Naz Çakıroğlu
  • 54 kiloda Hatice Akbaş
  • 66 kiloda Buse Naz Sürmeli
  • +81 kiloda Şennur Demir
  • 48 kiloda Ayşe Çağırır

şeklinde adların getirmiş olduğu altın madalyalarla birlikte 2005 Dünya Şampiyonası’nın madalya üstün derecesi egale edildi. 

Buse Naz Çakıroğlu

Sırasıyla Moğol Mungunsaran, Cezayirli Roumaysa Boualam, Aira Cordero Villegas, İspanyol Fernandez ve son olarak Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria’yı yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Şampiyonluğun derhal peşinden gözyaşlarını tutamayıp duygusal anlamış olur yaşayan Çakıroğlu, duygularını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na söyledi.
Hatice Akbaş

Sırasıyla Alman Zeina Nassar, Ermeni Ekaterina Sycheva, Bulgar Stanimira Petrova, Taylandlı Tintabthai ve Romen Lacramioara Perijoc’u yenik ederek altın madalyanın sahibi oldu. Geriden geldiği final maçında son dakikalara fazlasıyla motive ve aşırı istekli giren Hatice Akbaş, Türkiye’ye altın madalyayı kazandırdı.

Buse Naz Sürmeli

66 kiloda savaşım eden Buse Naz Sürmeli, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanmıştı. Sırasıyla İtalyan Angela Carini, Amerikalı Arika Melek Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i yenik etti. Finalde ise Kanadalı Charlie Cavanagh ile ter döken Buse Naz, iki raundu da 5-0 kapatarak üstün bir performans ile altın madalya sahibi oldu.

Şennur Demir

Son olarak +81 kiloda ringe çıkan Şennur Demir, ekip arkadaşları şeklinde rakiplerini tek tek eleyerek altın madalyanın sahibi oldu. Sırasıyla Kazak Lazzat Kungeibayeva, Kolombiyalı Diana Yubeli Romero Castro, Polonyalı Lidia Maria Fidura’yı geçti. Finalde sıkıntılı rakibi Faslı Khajia’yı üstün performansıyla geride bıraktı. 

Ekip halinde altın madalya sahibi olan milliler, 2005 Dünya Şampiyonası madalya rekorunu da kırmış oldular. Yalı Spor olarak temsilcilerimizi kutlar, nice altın madalyalar kazanacakları kariyerlerinde destekçileri olduğumuzu bildirmek isteriz. 
Site Adresi:

Bir cevap yazın