Geçtiğimiz haftalarda Premier Lig şampiyonu belli oldu. Şampiyonluk yarışının son maçında yürekler ağızlara geldi. Manchester City’nin kendi evinde meydana getirilen karşılaşmada Aston Villa 2-0’lık üstünlüğü sağlayarak rakibine gözdağı verdi. Yılların tecrübesi Pep Guardiola ve yıldız oyuncularının oyuna ağırlığını vermesiyle birlikte futbol toplumu görkemli bir geri dönüşe imza attı. 3-2’lik bir yengi ile Premier Lig şampiyonluğunu elde eden City’nin rakibi Liverpool’un çabası yetersiz kaldı. Liverpool, Wolverhampton’ı 3-1 yense de 1 puan farkla Manchester City şampiyon oldu.

İlkay Gündoğan’ın Golleri Şampiyonluğu Getirdi

Oyuna 68. dakikada alınan İlkay Gündoğan, 76. dakikada attığı ilk gol ile geri dönüş için takımını ateşledi. 80. dakikaya gelmeden Rodri’nin attığı öteki bir gol ile durumu eşitleyen Manchester City’e bir gol daha gerekiyordu. Türk asıllı İlkay Gündoğan, takımının ihtiyacı olduğu bu an da sahneye çıktı. 81. dakikada kendisinin ikinci, takımının üçüncü golünü atan İlkay, şampiyonluk maçında mühim bir rol oynamış oldu.
Manchester City’nin Yengi Primi

2020-2021 senesinde gene şampiyon olan Manchester City’nin yengi primi 40 milyon Sterlin’i kasasına koydu. Onun haricinde her yıl, her takıma eşit şekilde dağıtılan 123 milyon Sterlin gösterim geliri ile birlikte bu sayı 163 milyon Sterlin etmekteydi. 2021-2022 yengi primi hala açıklanmadı fakat geçen seneye bakıldığında bu sayının altında kalınmayacak şeklinde görünüyor. 

Manchester City Kadro Kıymeti

CIES’in belirlediği sayılara gore 1 milyar 280 euro ile Manchester City en pahalı ekibe haiz oldu. Hem 2021-2022 sezonu için hem de gelmiş geçmiş en yüksek kadro değerine haiz olan şampiyon takımın bu yıl yapacağı transferler ile birlikte bu sayı oldukça yükselecek şeklinde gözüküyor.

Manchester City Kupaları

Manchester City, kurulduğu tarihten bu yana İngiltere’de 8 şampiyonluk yaşamıştır. Bilhassa son 10 yılda lig üstündeki baskınlığını artıran City’nin sıradaki hedefi Şampiyonlar Ligi.

Premier Lig, 1992 senesinde kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana ise Manchester City 8 kez bu kupayı kaldırdı. Şu an da Premier Lig’de en oldukca şampiyon olan ekip ise 13 kupa ile Manchester United.

Premier Lig’in en büyük yanı ise taraftarların takımlarına sıkı sıkıya bağlı olmasıdır. Siz de takımınızı desteklemek için Yalı Spor’un web sayfasını ziyaret edin ve formanızı sepetinize ilave edin.
Site Adresi:

Bir cevap yazın