Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ve Niçin Yapılır? Egzoz emisyon ölçümü uygulamasının iyi mi olduğu ve niçin yapıldığını öğrenmeden ilkin egzoz emisyonu kavramından anlatmak gerekir. Egzoz emisyonu, motorlu araçların kullandığı yakıtın yanması ile ortaya çıkan kimyasalların niçin olduğu hava kirliliğini tanımlayan kavramdır. Egzoz emisyon ölçümüyle araçların egzozlarından çıkan gazlar sebebi ile oluşan hava kirliliğinin azaltılması ve önlenmesi hedeflenir.

Trafikte seyir halindeki araçların egzozlarından çıkan gazların niçin olduğu hava kirliliğinin önüne geçilmesi ve zararı olan etkilerin çevreye zarar vermemesi amacıyla meydana getirilen ölçümlere egzoz gazı muayenesi (Emisyon testi) denir. Otomobiller her ne kadar çevre dostu olarak üretilmeye çalışılsa da gene de doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapar. Emisyon ölçümü de bu gazları belli bir sınırın altında tutmak için yapılır.

İnsan sağlığına ve de çevreye zararı olan olan egzoz emisyonu, çeşitli hastalıkları da bununla beraber getirir. Bu ölçümler, tabiat ve insan sağlığının korunmasının yanı sıra yakıt tasarrufu yapmak için de yapılır. Motorlu araçların trafikte havaya yaydıkları gaz miktarını belirli sınırlar içinde tutmak için meydana getirilen emisyon ölçümü TÜVTÜRK tarafınca meydana getirilen bilgilendirmeler ışığında internasyonal standartlarda gerçekleştirilir.

Egzoz emisyon ölçümü ne şekilde yapılmalı sorusu vasıta sahipleri tarafınca en oldukca dört gözle beklenen sorulardan birisidir. Belirli aralıklarla yapılması gerekmekte olan bu ölçüm, çevre temizliği bakımından oldukça mühim bir role haizdir. Meydana getirilen ölçüm ile aracın trafiğe çıkması için uygun olup olmadığı belirlenir. Emisyon ölçümü, egzoz gazı salınım değerlerinin yüksek devir ve rölantide ayrı ayrı ölçülmesiyle gerçekleşir. Değerler, belirtilen sınırlar içinde yer alıyorsa vasıta trafiğe çıkmaya hak kazanır ve sorunsuz bir halde muayeneden geçer.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Niçin Yaptırılmalı?

Emisyon ölçümü değerleri sonucu yasalar tarafınca belirlenen oranın üstünde çıkarsa vasıta muayeneden geçemez anlama gelir. Bu durumda problemli olan oranlar için lüzumlu işlemler yapılıp problemler giderildikten sonrasında aracın tekrardan ölçüm için muayeneye getirilmesi gerekir. Egzoz ölçümü yaptırmayan taşıtlar periyodik vasıta muayenelerinde ağır kusurlu sayılır. Ek olarak vasıta sahipleri hem yakıt tasarrufu sağlama fırsatını kaçırır hem de yüksek emisyon değerleri ile hava kirliliğine niçin olur.

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü hakkında bilinmesi gerekenler içinde ön plana çıkan ilk mevzu ise emisyon ölçümü nerede yapılır sorusu olur. İlgili kurumlar tarafınca hazırlanan yönetmelik kurallarına gore bu ölçümler, Türkiye’nin 81 ilinde yer edinen TÜRKTÜV Vasıta Muayene İstasyonlarında yaptırılmaktadır. Türkiye’de bu işte tek yetkili olan ve internasyonal standartlarda motorlu vasıta muayenesi hizmeti veren TÜRKTÜV, durağan(durgun) egzoz emisyon ölçüm istasyonları ile motorlu vasıta sahiplerine kolaylık sağlar.

Bilinmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu emisyon ölçümünün mecburi olarak yapılması ihtiyaç duyulan bir uygulama olduğudur. Vasıta sahipleri ölçüm yaptırmadığı vakit trafik kontrolleri esnasında bu durumun tespit edilmesiyle birlikte para cezası ödemek zorunda kalabilir. Ek olarak emisyon ölçümü yaptırılmayan araçların muayenelerde kusurlu sayılacağı da unutulmamalıdır.

Emisyon ölçümünün ne vakit yenilenmesi icap ettiğini unutan vasıta sahipleri ise e-Devlet üstünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı egzoz emisyon ölçüm sorgulama sayfasından lüzumlu detayları denetim ederek ne vakit yapılması icap ettiğini görebilme imkânı sağlar.
Egzoz Emisyon Ölçümü ile İlgili Mühim Bilgiler

Egzoz gazı emisyon ölçümü ile ilgili mühim bilgiler şunlardır:

 • Emisyon ölçüm neticelerini pozitif yönde etkileyen mühim faktörlerden biri aracın periyodik bakımının yaptırılmış olmasıdır.
 • Ölçüm yaptırılmadan ilkin egzoz sisteminde bulunan çatlak ve deliklerin onarılması, konvektörlerin ve bağlantı noktalarının sağlam olması gerekir.
 • Egzoz sisteminde hasar bulunan araçların ölçümlerinin onaylanmayacağı unutulmamalıdır.
 • İlk muayene süresi daha dolmamış olan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların emisyon ölçüm tarihleri, ilk muayenedeki geçerlilik süresiyle aynıdır.
 • Egzoz emisyon ölçüm tutarları her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca hususi olarak hesaplanır ve belirlenir.

Başka İçerik:  Mecburi Trafik Sigortasında Azami Prim 2022

Gelecek nesiller için aracınızın egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırarak daha sıhhatli ve güvenilir bir çevre bırakabilirsiniz. Yakıt tasarrufu elde eden ve vasıta muayenesinde hususi avantajları beraber getiren bu ölçümün yanı sıra kendinizi, sevdiklerinizi ve aracınızı koruma altına almak için ihtiyacınız olan vasıta sigortaları hakkında detaylı informasyon almak ve teklifleri karşılaştırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz anlama gelir.

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Ölçüm için lüzumlu belgeler aracınızın tescil belgesi ve aracın sahibi olan kişinin nüfus cüzdanı, geçişlik ve ehliyetidir.

Emisyon Ölçümü Mecburi Mudur?

TÜVTÜRK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak olarak gösterilen yeni yönetmeliğe gore muaf olan araçlar hariç tüm motorlu taşıtların egzoz emisyon ölçümünü yaptırması zorunludur.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Uygulamasından Muaf Olan Araçlar Hangileridir?

 • Moped seçimi araçlar ile motosikletler,
 • Ziraat ve orman için kullanılan traktörler,
 • 1979 yılına ilişik vasıta ve öncesindeki dizel motorlu taşıtlar,
 • Elektrikli olan ve hibrit olan araçlar,
 • Hidrojen yakıtı kullanan taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümünden muaftır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Süresinden Ilkin Yenileme Zorunluluğu Olan Durumlar Nedir?

Emisyon ölçüm süresi geçerli olmasına rağmen ölçümün yenilenmesi ihtiyaç duyulan durumlar şunlardır:

 • Yakıt sistemi değiştirilen araçlar
 • Kaza meydana getiren aracın sonrasında trafik kolluk güçleri tarafınca muayeneye sevki meydana getirilen araçlar
 • Aracın sınıfını ve kategorisini değiştirmeye sebep olan şasi tadilatı meydana getirilen araçlar
 • Motorunun gücü ve motor değişikliği yapılmış araçlar ile tadilatların yapıldığı araçlar
Emisyon Ölçümü Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Emisyon Ölçümü Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Emisyon ölçümünün yapılmış zamanları araçlar içinde değişkenlik gösterir. Binek ve resmî otomobiller, üçüncü yaşını doldurduktan sonrasında ilk muayenesini yaptırmalıdır. Sonrasında da her iki yılda bir ölçüm yaptırması gereklidir. Ticari araçlar ve öteki motorlu taşıtlar ise bu ölçümü her yıl yaptırmak zorundadır. Egzoz emisyon ölçümü geçerlilik süresi de bu ölçüm zamanlarına gore belirlenir.

Başka İçerik:  İllere Nazaran Mecburi Trafik Sigortası Tutarları

Egzoz Emisyon Ölçümü Ne Kadar Sürer?

Egzoz emisyon ölçümü ne kadar sürer diye soranlara cevaben tahmini bir süre olmakla beraber ortalama 15-20 dakikadır. Fakat bu süre bazı durumlarda değişkenlik gösterir.
Site Adresi:

Bir cevap yazın