Elektrik Güvenliği

Elektrik Güvenliği

Elektrikle Çalışırken Güvende Olmanın 5 ipucu

Elektrikçi olsanız da olmasanız da elektrikle çalışırken almanız gereken bir takım güvenlik önlemleri vardır. Öncelikle, elektrik kullanımı ve elektrikli eşyalarla çalışırken geçerli olan tüm temel kuralların farkında olmanız gerekir. Elektrik, kişinin kendi yararına kullanabileceği hayati bir yardımcı programdır. Bununla birlikte, kullanırken dikkatli olmazsanız, sağlığınız ve güvenliğiniz için çok fazla risk oluşturabilir. Bu nedenle, elektrikle çalışırken her zaman güvende olmanızı sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bir elektrikçi olarak, konu bu olduğunda geçerli olan tüm temel kuralların farkında olmalısınız.

Elektrikle çalışırken güvende olmanın 5 ipucu:

Hasarlı Güç Kablolarını Onarın veya Değiştirin
Hasarlı Güç Kabloları

Evinizdeki tüm insanların güvenliğini sağlamanın en iyi yollarından biri, tüm elektrikli eşyalarınızın uygun şekilde halledilmesini sağlamaktır. Uygun şekilde kapatıldıklarından emin olmak için elektrikli cihazlarınızdaki ve cihazlarınızdaki tüm elektrik kablolarını kontrol edin. Açıkta kalan tüm elektrik telleri, sabitlendiklerinden emin olmak için her zaman bantla kapatılmalıdır. Aynı durum duvarlarınızdaki şebeke için de geçerli olmalıdır. Şebeke kablolarındaki koruyucu kaplama sıyrılırsa, onu örtmek ve şebekenin güvenliğini sağlamak için bant da kullanabilirsiniz.

Prizlerinizi Aşırı Yüklemeyin

Elektrik tehlikesine maruz kalmanın yollarından biri, prizlerinizi aşırı yüklemektir. Prize çok fazla öğe takmamak için tüm prizlerinizin derecelendirmesini bilmeniz gerekir. Yangına veya küçük bir patlamaya neden olmanız mümkündür. Bu sizin ve aile üyeleriniz için tehlikeli olabilir. Prizlere takmak için çok fazla cihazınız varsa bir güç şeridi kullanabilirsiniz.

Mümkün olduğunca Uzatma Kablolarından Kaçının
Uzatma Kablolarından Kaçının

Prizlerinize takılabilecek cihaz sayısını artırmak için uzatma kabloları kullanmak cazip gelebilir. Bu bir dereceye kadar işe yarayabilir ama tavsiye edilmez. Uzatma kablolarının tehlikesi, aile üyelerinize karışıp tökezleyebilmeleridir. Bu nedenle, bu tehlikeden kaçınmanız için yapmanız gereken doğru şey, bir elektrikçinin evinize daha fazla priz takmasını sağlamaktır. Bu şekilde elektrik güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Işıklarınız ve güvenliğiniz
Işıkları kapat

Elektrik ışıklarınız iyi huylu görünebilir ve bu nedenle herhangi bir tehlikeye neden olmadan ışıklarla her şeyi yapabileceğinizi varsayabilirsiniz. Işıklarla çalışırken her zaman önlem almalısınız. Güvenliğiniz için, ampulleri değiştirmeden önce anahtarı kapatmalısınız. Ampullere asla ıslak ellerle dokunmamalısınız. Aşırı ısınmayı önlemek için değiştirmeden önce ışıklarınızın daima doğru voltajda olduğundan emin olun.

Islak Alanlarda Elektrik
Hayır, Elektrik ve Suyu Karıştırmayın

Bildiğimiz gibi, su ve elektrik asla karışmaz. Bu nedenle, banyodaki elektrikli cihazlarla ve mutfak gibi diğer ıslak alanlarla çalışırken özel dikkat gösterilmelidir. Bu tür ıslak alanlarda çalışırken daima lastik tabanlı ayakkabılar giyin. Portatif elektrikli ısıtıcılar asla banyoda kullanılmamalıdır. Kısacası, ıslak bir alanda çalıştığınız her an su ve elektriğin karışmadığından emin olun.