Esnaf Kredisi için Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir 2023?

0

Esnaf ve kobiler için devlet tarafından sürekli destek paketleri hazırlanıyor, fakat bu destekler her esnaf için maalesef geçerliliğini sağlamıyor. Buna yönelik esnaflar daha iyi bir değer hacmini yaratmak ve iş potansiyelini arttırmak maksadı ile bankalardan kredi başvurusu taleplerini gerçekleştirmektedirler. Bankaların faiz oranları ise esnafların kredi çekmelerinde sorun çıkaran önemli etkenlerden biri olmaktadır. Bu kapsamda esnaflar daha iyi bir destek paketi üzerine KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve krediler üzerine yoğunlaşmaktadır. Devlet destekleri ile oluşturulan ve KOSGEB aracılığıyla sağlanan 30 bin TL’lik esnaf kredisi nasıl alınır ve gerekli şartlar nelerdir üzerine konumuz dahilinde s2022re önemli bilgiler sunacağız.

KOSGEB Esnaf Kredi Başvuruları Nereden Yapılıyor?

 

Esnaf kefalet kredileri adı altında verilen bu destek, kooperatifler üzerinden sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik verilen bu kredi türünden faydalanmak için ise bir takım şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Öte yandan KOSGEB, Esnaf Kefalet Kooperatifi ile ortak bir çalışma kapsamında yer edinmektedir. Kurumdan yapacağınız başvurular neticesinde iş projenize bağlı olarak 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi olanaklarından faydalanabiliyorsunuz. Öte yandan iş gücünüzün daha iyi bir kapsamda olmasına yönelik bir düşünce içerisindeyseniz, faizsiz 100 bin TL KOSGEB kredisi olanaklarından da faydalanabilmeniz mümkündür. Devlet tarafından desteklenen bu projeye yönelik kredi olanağını Halkbank kapsamında sağlayabilmektesiniz. Halkbank tarafından verilen kredi 150 bin TL olmaktadır, bankanın bu tutara yönelik güncel faiz oranı ise %4 oranında belirtilmiştir.

Esnaf ve Kefalet Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet tarafından sağlanan bu kredi sayesinde esnaflar artık iş potansiyellerini büyütebilecekleri 30 bin TL’lik kredi olanağından da faydalanabiliyor. Bu kapsamda kredi üzerine başvuru yapacak olan kişilerin birtakım şartların dışında evraklarının da tam olması gerekmektedir. evraklarınızın tamamı hazır halde olmasıyla birlikte yapacağınız kredi başvurusundan iyi sonuçlar elde edebilmektesiniz. Şart kapsamında öncelikli olarak krediden faydalanabilmeniz için Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifine kayıtlı olmanız gerekmektedir. öte yandan bu kooperatife sicil kaydınızın da olması şart koşulmaktadır.

Kredi için Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş size ait 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Kredi çekilecek olan işletmenin sahibine ait kimlik fotokopisi,
  • Esnaf odasına bağlılığını gösteren kayıt belgesinin aslı,
  • İşletmeye ait vergi fotokopisi ve belgeli olarak gösterilebilecek esnaf sicil tasdiknamesinin kredi başvuru sonucuna yönelik önemli belgenin beyaz edilmesi gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi için Limit Tutarı

Esnaf kredisine yönelik bir başvuru planı içerisindeyseniz, bunun için öncelikle size neyin ne kadara mal olabileceğini hesaplamanız gerekiyor. Buna yönelik internet üzerinden de birçok hesaplama kapsamında yer alan esnaf kefalet kredisi hesaplama araçları üzerinden bu isteklerin cevaplarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Halkbank kapsamında sunulacak olan bu krediye yönelik tüm şartları ve belgeleri beyan etmeniz şart.

Leave A Reply