Frilled Dragon

0

Frilled Dragon, Avustralya kökenli bir sürüngen türüdür. Görünüm itibariyle eşsiz ve nadir rastlanan bir hayvandır.

Frilled Dragon, çok iyi tırmanma yeteneğine sahiptir. Genellikle ağaç dallarında yaşamını sürdürür. Etçildir ve böcekler temel beslenmesini oluşturur. Boyu ortalama 90 cm.’dir.

Beslenme

Genel olarak böceklerle beslenen bu canlılar; çekirge, solucan, hamam böceği, un kurdu gibi böcekleri yer. Bunun yanında bazen meyve ve yeşilliklerle beslendiği de görülür. Gün içinde beslenmeye büyük bir zaman ayırır. Obur olmasıyla tanınır.

Üreme

Frilled Dragon, Eylül-Ekim döneminde havaların nispeten soğuduğu dönemlerde çiftleşme dönemine girer. Nemin ve yağmurun artış gösterdiği dönemlere denk gelen bu aylar, Frilled Dragonlar için uygun koşulları sağlar. Çiftleşmenin ardından birkaç ay sonra 30’a yakın yumurta, dişi tarafından toprağa gömülür. 70 günün ardından yavrular yavaş yavaş yumurtadan çıkmaya başlar.

Teraryum’da Bakım

Frilled Dragonlar nadir olarak da olsa dünyanın çeşitli ülkelerinde teraryum’da beslenmektedir. Bu canlıların boyu 1 metreye yaklaştığı için, geniş bir teraryum kurmak gerekir. En az 2 metre uzunluğunda ve gerekli oranda yüksekliğe sahip bir teraryum yeterli olacaktır.

Daha önce de belirtildiği gibi bu canlılar genellikle ağaçlarda yaşamaktadır. Bu nedenle teraryum’da ağaç dallarıyla benzeri bir ortam yaratmak ve dekorasyona önem vermek gerekir. Teraryum’da taban malzemesi olarak gazete kağıtı, özel sürüngen kumu, torf gibi çok çeşitli seçenekler bulunur. Herhangi biri, işi görecektir. UV lamba ve ısıtıcı lamba hem güneşe olan ihtiyacını karşılar hem de sıcaklık oranını sağlamak için gereklidir. Teraryum’un bir bölümü serin alan, diğer kısmı ise UV ve ısıtıcı lambanın bulunacağı güneşlenme alanı olmalıdır. Bu kısmın sıcaklığı en az 35 derece olmalıdır. Serin alan ise 28-32 derece arasında olmalıdır.

Aynı teraryum’da 2 erkek bir arada olmamalıdır. Aksi halde ciddi yaralanmalar yaşanabilir. Dişi sayısı ise önemli değildir. Birkaç tanesi bir arada yaşayabilir.

Teraryum’da beslenecek olan bir Frilled Dragon; un kurdu, çekirge, solucan ve hamamböceği gibi böceklerle beslenebilir. Haftada 1-2 defa bu böcekleri kalsiyum tozuna batırarak vermek yararlı olacaktır. Teraryum’da derin olmayan bir kapta her zaman temiz ve taze su da bulundurulmalıdır.

Leave A Reply