Gardiyan Iyi mi Olunur

0

Gardiyan iyi mi olunur 2022 senesinde  gardiyan alımı şartları nedir. Tüm merak ettiklerinizi sizler için derlediğim içerikte bulabileceksiniz.

Gardiyan Nasıl Olunur
Gardiyan Iyi mi Olunur

Cezaevi ve ıslahevkerinde bulunan mahkum yada tutuklu kişilerin gereksinimlerini karşılayan ve bu kişilerin topluma tekrardan kazandırılmasına destek olan şahıs yada kişilere gardiyan (infaz koruma memuru) denilmektedir. Görüldüğü suretiyle infaz koruma memurlarıda bir nevi memurudur, sadece halk içinde çoğu zaman gardiyan olarak tabir edilmektedir.

Genel İdari Hizmetler kapsamı, sınıfında bulunan İnfaz Koruma Memurları (Gardiyan) güvenlik statüsünde bulunan bir işgören benzer biçimde haklara ve zorunluluklara Haizdir. İnfaz koruma memurları; Gardiyan üniformaları ile vazifelerini yerine getirmektedirler.

Gardiyanlar yeri ulaştığında zor kullanma yetkisinede haizdir. Ek olarak; bu kapsamda bir başka GİH sınıfı memurlarından daha değişim gösterirler. İnfaz Koruma Memurları Doğrusu Gardiyanlar Ne İş Yapar? srosusuna gelecek olursak, Cezaevine giren hükümlünün üzerini arar ve kıymetli eşyaları güvenlikli bir alanda bulundurur. Ek olarak rutin günlerde ansızın aramalar yaparak, cezaevi koğuşlarının iç asayiş düzenini sağlarlar. Hükümlüler ile ilgili kayıtları meblağ, koğuşları denetim eder, çalışan tutuklulara bir nevi formenlik yaparlar.

Bunlar haricinde gardiyanların bir öteki görevleride, Kaçma girişimi ile ilgili rastgele yada planlı bir emek verme olup olmadığını denetim etmektir. Gardiyanlar günde 3 kez tutukluların sayımını yapar. Onların yiyecek, banyo ve başka ihtiyaçlarınada destek olurlar.Cezaevinde çıkabilecek olan vakalara karşı tetikte olmaktadırlar ve derhal müdahale etmek zorundalar. Özetlemek gerekirse Gardiyan görevleri bu şekildedir. Şimdi gardiyan iyi mi olunur mevzusuna geçelim.

Gardiyan Iyi mi Olunur? 2022 Gardiyan Olma Şartları Nedir?

Gardiyan olmak için KPSS sınavından 70 puan ve üstü almanız gerekmektedir, eğer devlet memurluğu yaptıysanız ve çekilme ettiyseniz müracaat hakkınız bulunmaktadır. KPSS imtihanını kazandıktan sonrasında birde sözlü mülakata girilmektedir. Hakkaniyet bakanlığı basın ve duyuru yolu kanalları ile Gardiyan alım tarihlerini belirtmektedir, bu doğrultuda gardiyan olma süreci başlamaktadır. İnfaz Koruma memuru adayları lüzumlu evraklar ile beraber, ilanda belirtilmiş illere müracaat yaparlar. Ek olarak Lise yada dengi bir okuldan mevzun ve mezuniyet belgesi bulunan kişilerde bu tarihlerde müracaat yapabilirler.

Bunun haricinde kurumlar arası geçiş ile gardiyan olunabilmektedir. Gardiyan olmak için müracaat meydana getiren vatandaşlar, Hakkaniyet Bakanlığı Işgören Atama ve imtihan Yönetmenliğine bakılırsa işe alınmaktadır. Gardiyan bir başka adı ile İnfaz Koruma Memuru olmak için Hakkaniyet Bakanlığı sayfasında bulunan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü alanında gösterilen ilanları takip edebilirsiniz. Genel ve hususi şartlar müracaat tarihleri içinde bir kaç kural dışı gösterebilsede genel anlamda bu şekildedir. Ek olarak lüzumlu evraklar resmi ilanın yayınlandığı sitede bildirilmektedir. Hakkaniyet bakanlığı personel alımı duyurularını https://hakkaniyet.gov.tr/Arsiv/duyuru adresinden takip edebilirsiniz.

 • Gardiyan Olma Şartları Nedir ?
 • Gardiyan olma şartları içinde genel olarak aranan kriterler alttadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Minimum ön lisans programından mezun olma
 • 18 Yaş ve üstü olmak
 • Adli sicili temiz olma
 • Yüz kızartıcı bir suçtan yargı giymeme
 • Devam eden bir soruşturması bulunmama (Yüz kızartıcı kabahat)
 • Verilen eğitimlere katılma ve başarı ile tamamlama
 • KPSS Puanı 70 + Üstü olmalı
 • 30+ Yaşı aşmamış olmak

Gardiyan olma şartları bu şekildedir. Ek olarak; Hakkaniyet Bakanlığı İş Başvurusu ekranını kullanılarak müracaat gerçekleştirebilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Gardiyan Maaşları 2022

TÜİK’in 2022 senesinde yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa, Enflasyon oranlarıda hesaba katılarak Gardiyan Maaşları minimum 6 bin 275 TL yükseltildiği görülmektedir. Gardiyan maaşları 2022 Senesinde 6 bin 275 TL olsada gardiyanların vazife yaptıkları bölgeler ve hizmet yıllarına bakılırsa rakamların değişim gösterebileceğini unutmayalım. Eğer sizde lüzumlu şartları karşılıyorsanız ve gardiyanlık mesleği kafanıza yatıyorsa içeriğimizdeki adımları tek tek takip ederek  meslek sahibi olma şansınızı fazlalaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :Polis Iyi mi Olunur

İlgili yazı bir tane rehber : Cezaevi Telefon Görüşmesi için Lüzumlu Evraklar

Anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi fırsatı yakalamak için, yada size hususi hediyelerimizden yararlanmak isterseniz. İçeriklerimize gerçek eposta adresiniz ile şiddetle yorum yapmanızı tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanmaktadır.

Leave A Reply