Gelincik Çiçeğinin Hikâyesi Nedir?

0

Gelincik çiçeğini hususi kılan ve ötekilerden ayıran en mühim özellikleri içinde zarifliği gelmektedir. Tabiat ananın sıkıntılı şartları göz önüne alındığında çiçeklerin hayatta kalabilmesi son aşama güçleşebiliyor. Bilhassa de narinliğiyle ön plana çıkan gelincik çiçeği burada ehemmiyet arz ediyor.

İnce bir dal yapısına haiz oluşundan dolayı en küçük bir rüzgar bile gelincik çiçeğinin savrulup gitmesine sebep olabilmektedir. Bu yönüyle de duyarlı kalpli insanları tanımlamak için kullanılır. Çoğu zaman bir çiçeği koparıp değişik bir yere ekmek, tekrardan yetişmesini sağlamak mümkündür. Sadece gelincik çiçeği o denli hassastır ki toprağından ayırdıktan birkaç dakika sonrasında bile artık ölme noktasına gelmiş olur.

Bu durum pek oldukça şahıs tarafınca sevgisine sadık insanlara benzetilir. Bir sevgiliden ayrıldığında adeta öldüğünü hisseden bir ozan şeklinde gelincik çiçeği de o andan sonrasında yaşamaya devam etmez. Kırmızı yapraklara haiz olan gelincik çiçeğinin yaprakları o denli ince ve yumuşak dokuludur ki duyarlı kalpli bir insanı tanımlayabilecek en güzel çiçektir.

Her ne kadar kıpkırmızı yaprakları canlılığı sembolize etse de bu yaprakların üstünde mevcud siyah damarlı yapı sevgiden baskın gelen hisleri çeviri eder. Daha doğrusu insan hayatında yaşanılan hüznün, acının ve kederin aslen doğada yansıma bulmuş halidir diyebiliriz. Bazı çiçekler duyguları anlatmaya gerek kalmadan ifade edebilirler. Mesela sevgiyi göstermek için gül alınması bunun en net göstergeleri arasındadır.

Gelincik ise tam olarak hüznün çiçeğidir. Hali hazırda aslına bakarsanız gelinciği toprağından ayırdığınız andan itibaren derhal ölüverir. İncecik dalları, kırmızı üstüne siyahlarla bezenmiş yaprakları, duyarlı yapısı ile insanoğlundan değişik değildir.

Kimisine bakılırsa gelincik çiçeklerinin özelliklerinden birisi de yan yana yetişememesidir. Doğada karşınıza çıkan bir gelincik çiçeğinin derhal yakınında bir başka gelincik çiçeği göremeyebilirsiniz. Hep aralarında mesafeler vardır. Burada da aslen birbirini göremeyen iki insanoğlunun solup gitmesi şeklinde, birbirine hasret duyan fakat bir türlü kavuşamayan sevdaların resmi şeklinde anlamlar çıkarılabilir.

Iyi mi ki sevdiğimiz ve özlediğimiz insanlara kavuşamamak biz insanları günden güne çürütüyor, yaşamdan keyif almamızı engelliyorsa gelincik çiçekleri için de aynı durum gerçek olabilir. Sevdiğine kavuşamadığında boynu bükük kalan insanla, topraktan ayrıldığında boynunu büküp ölmeye başlamış olan gelincik çiçeğinin arasındaki benzerlik seneler boyu insanlara esin olmuştur.

İmkânsız aşkı, aşkın yarattığı kederi, kavuşamamanın verdiği hüznü, olmazların feryadını özetleyen en güzel çiçektir. Bazı insanoğlu ise gelincik çiçeğiyle kıymeti aynı doğrultuda düşünür. Şöyleki ki özensiz bir davranışla gelincik çiçeği toprağından koparılarak alınabilir. Bu onun yaşama veda etmesine sebep olacaktır. Tıpkı bazı insanların sevdiklerine yaptıkları şeklinde sorumsuzca bir davranıştır.

Özensizlik, ilgisizlik, lüzumlu sevgiyi gösterememe, o denli kıymetli görülmeme şeklinde anlamları gelincik çiçeğinin anlamı olarak tanımlamak mümkündür. Senin bana verdiğin kıymet bu kadarmış demenin en nahif şekillerinden birisi gelincik çiçeği olabilir. Kırmızı yapraklarının tıpkı ince dalları şeklinde tüle benzeyen bir yapısı vardır. Olabildiğince ince ve narindir. Tüle benzer bu yaprak dokusu sebebiyle duvak benzetmesi yapıldığına sıkça tanık olunabilir. Her kadının evlenme aşamasında gururla giydirilmiş olduğu duvak gelincik çiçeğinin yapraklarını çağrıştırabilir.

Gelincik çiçeğinin anlamı ile ilgili en etkisinde bırakan rivayetlerden birisi ise şehit yatan topraklarda yetişmesidir. Bilhassa şehitlerin yatmış olduğu yerde çıkarak ölmüşlere rahmet olduğuna inanılır. Şehitler kadar basit insanoğlu için de ölümle bağdaştırılmasında bir beis görülmemiştir. Keza insanoğlu bir an sonrasında yaşayıp yaşamayacağını bilmesi imkansız. Öteki çiçekler için bu mümkün olsa da gelincik için de durum bundan farksızdır. Keza toprağından ayrıldıktan sonrasında ölümü adım atar ve aslen gelincik çiçeği yalnızca o an için vardır. Bir an sonrasında var olup olmayacağı biz insanoğlu şeklinde kadere bağlıdır.

Leave A Reply