Gmail Hesap Silme İşlemi Iyi mi Yapılır?

Gerek iş dünyası gerek günlük yaşam gerek toplumsal yaşam içinde kişisel yada kurumsal kimliğinizi oluşturmak için en mühim ayrıntılardan birisi mail adresidir. Bu aşamada da oldukça uzun senelerdir mail adresi denildiğinde kurumsal ve ergonomik kullanımı ile birçok kişinin aklına Gmail gelmektedir. 

Gmail, popüler bir sistem olması ile beraber her insanın hesap sahibi olmayı tercih etmiş olduğu ve sonrasında da bazı noktalarda hesabını silmek istediği bir platformdur. İşte bu aşamada Atak Domain olarak sizler için hazırlamış olduğumuz ergonomik bir rehber ile ilk olarak Gmail sisteminin ne işe yaradığını sonrasında Gmail hesap silme işleminin iyi mi yapıldığını anlatacağız. 

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Gmail Nedir?

Gmail, oldukça uzun senelerdir dünyanın en popüler mail platformlarından biri olmak ile beraber Google şirketi tarafınca sunulan bir e-mail hizmetidir. Google şirketi bu e-posta hizmetini POP3 ve IMAP4 destekli şekilde kullanıma açarken, hem de parasız ve reklam amaçlı olarak sunmaktadır.

Her kullanıcı Google sistemi üstünde daha ilkin değişik kişiler tarafınca tercih edilmemiş mail adresi adları arasından istediği seçimi yapabilir. Örnek olarak “[email protected]” şeklinde bir mail adresini alarak, birçok değişik Google hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Google yardımıyla sunulan Gmail e-posta servisi ile beraber Android cihazlar, bilgisayarlar ve IOS işletim sistemine haiz tüm cihazlarda e-posta hizmeti kullanılabilir.

Hangi Google Hizmetleri İçin Gmail Gerekir?

Google tarafınca sunulan birçok değişik yazılım ve hizmet bulunmuş olduğu şeklinde bu hizmetlerin etken olması için elbet ki bir Gmail e-posta hesabınız olması gerekir. Örnek olarak bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız, bu tarayıcıdaki birçok eklentiyi etken hale getirmek ve bilhassa ücretli ya da parasız bir halde kullanmak için Gmail hesabınız bulunmalıdır.

Bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve telefonlar şeklinde her cihazda Google tarafınca sunulan Google Documents, Google Maps, Google Play, Google Photos yada Google Translate şeklinde yazılımları kullanmanız için de bir Gmail adresiniz bulunmalıdır.

Bilhassa Gmail e-posta servisi Android işletim sistemine haiz cihazlarda Google play üstünden uygulama indirme ve kullanım açısından kesinlikle gereklilik oluşturmaktadır. Ek olarak telefonunuzda fotoğraf yedekleme işlemleri için ergonomik bir halde seçtiğiniz Google fotoğraflar, görüntülü görüşmeler için seçtiğiniz Google Meet uygulaması yada rehber yedekleme şeklinde işlemler için kullandığımız Google kişiler şeklinde birçok uygulama bir Gmail adresine haiz olduğunuzda etken olarak kullanılabilir. 

Öte taraftan birçok şahıs toplumsal medya hesaplarını, YouTube uygulaması yayınlarını yada banka hesapları şeklinde uygulamalarını kullanmak istediğinde Gmail e-posta servisi üstünden almış olduğu e-mail adresini kullanmaktadır. Fakat bir süre sonrasında kapatılmış ya da vazgeçilmiş hesaplar sebebiyle dahi istenmeyen e-posta alımları ile karşılaşılmaktadır.

Gmail Hizmeti Silme Iyi mi Yapılır?

Teknik yada hazzı olarak bir Gmail e-posta adresi almış iseniz ve artık bu adres üstünden e-posta almak istemiyorsanız, Gmail hesabı silme işlemi yapabilirsiniz. Bir kullanıcı haiz olduğu Gmail e-posta adresini sildikten sonrasında artık bu kullanıcı adı başkası tarafınca seçilemez. Fakat vazgeçen şahıs bu adresi yeniden geri alabilir.

Google tarafınca sunulan bir olanak ile beraber bir kullanıcı Gmail hizmetiniz silinse dahi bu adrese bağlı şekilde kullanılan öteki Google hizmetlerini kullanma olanağı bulunmaktadır. Şu sebeple meydana getirilen silme işlemi ile beraber yalnızca Gmail hizmeti dahilinde aldığınız ve gönderdiğiniz mail işlemlerini silmiş olmuş olursunuz.

Gmail Hesabı Silmeden Ilkin Ne Yapmanız Gerekir?

Eğer haiz olduğunuz Gmail hesabını silmek istiyorsanız, ilk olarak mailinizde bulunan eski e-postaları denetim etmeniz ve gerekiyorsa mühim e-postalarda ki dosya ya da verileri yedeklemeniz önemlidir. Şu sebeple bu işlem yapılmadığında, mail içinde bulunan en mühim e-posta paylaşımları ve bu postalar içindeki tüm içerikler silinmiş olacaktır.
Sonraki adımlarda anlatılacağı şekilde silme işlemleri esnasında VERİLERİ İNDİR uyarısı ile karşılaştığınızda, bu işlemi yaparak kolaylıkla yedekleme yapabilir ve arkasından hesap silme işlemlerine geçebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

Bilgisayar Kullanarak Gmail Hesabı Iyi mi Silinir?

Eğer Gmail hesabı silme işlemini bilgisayar üstünde yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. İlk adımda, bilgisayar üstünde tarayıcınıza giderek Google hesabınızı gizyazı ve kullanıcı adı ile açmanız gerekir.
 2. Google hesabınızı açtığınızda, sol tarafta karşınıza bir menü çıkacaktır ve bu menü içinde Veri ve Kişiselleştirme kısmına tıklamanız gerekir.
 3. Oluşturulan ekran içinde daha ilkin bahsedilmiş olduğu şekilde Verileri İndir uyarısı ile beraber verileri silme yada bir veri planı oluşturma şeklinde seçenekler yer verilmiştir. Bu aşamada ilk olarak verileri indirerek lüzumlu dosyalarınızı yedeklemiş olmuş olursunuz. Sonrasında menünün alt kısmında görüldüğü suretiyle Bir hizmeti yada hesabı sil butonuna tıklamanız gerekecektir.
 4. Oluşturulan yeni sayfa içinde de bir Google hesabını silme paneli karşınıza çıkacaktır ve burada da Bir hizmeti sil butonu tıklanarak, silme aşamasına geçilecektir. Burada tekrardan oturum açma ve gizyazı talebi bulunacaktır ve bu detayları girmeniz gerekir.
 5. Ekranda karşınıza çıkan hizmetler içinde Gmail seçeneğinin yanında bununla sil butonuna tıkladığınızda bu hesabınızı silmiş olacaksınız. 
 6. Android Telefon Ve Cihazlarda Gmail Hesabı Iyi mi Silinir?

Günümüzde web kullanımı için bilgisayarlardan daha çok tercih edilen akıllı cihazlarda da Gmail hesabı silme işlemi yapılabilir. Bu durumda da aşağıdaki maddeleri takip ederek kolayca hesap silebilirsiniz.

 1. İlk adımda cihazınızın Ayarlar menüsünde Google/Google hesabı seçeneğine tıklamanız gerekir.
 2. Sayfanın en üst kısmında Veri ve Kişiselleştirme sekmesine giriş gerçekleştirdikten sonrasında karşınıza bir menü çıkacaktır.
 3. Oluşturulan menüden Veri indirme, silme yada veri planı oluşturma şeklinde seçenekler bulunmuş olduğu şeklinde alt bölümde da Bir hizmeti yada hesabı silme sekmesi bulunacaktır ve bu sekmeye dokunduktan sonrasında sizden istenen şifreyi girmeniz gerekecektir.
 4. İstenilen şifreyi girdikten sonrasında karşınıza çıkan sayfada Bir hizmeti silin butonu ile karşılaşacaksınız ve bu hizmetler arasından da Gmail hizmeti tarafındaki sil butonuna tıklayarak silme işlemini tamamlayacaksınız.

IOS İşletim Sistemli Cihazlarda Gmail Hesabı Iyi mi Silinir?

İpad yada iphone şeklinde IOS işletim sistemi kullanan cihazlarınızda da aşağıdaki adımları takip ederek Gmail hesabı silme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Gmail Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır? | Atak Domain Hosting

 1. IOS işletim sistemli cihazlarda Ayarlar kısmından Google ayarlarına ulaşamadığınız için telefon içindeki ya da tablet içindeki Gmail uygulamasına giriş yapmanız gerekir.
 2. Uygulamaya girdiğinizde sağ üst noktada görüldüğü suretiyle bir profil fotosu bulunmaktadır ya da fotoğraf kullanmadığınızda, adınızın baş harfi bir daire içinde yer alacaktır. Bu noktaya tıkladığınızda, Google hesabınızı yönetin sekmesi çıkacaktır ve bu sekmeye tıklayarak, bir sonraki menüye giriş gerçekleştirmeniz gerekir.
 3. Eğer bir IOS işletim sistemli cihazlarınız olmasına karşın bu cihazda Gmail uygulaması yüklü değilse, ilk olarak cihazın tarayıcı kısmına girerek google.com adresine giriş gerçekleştirmeniz gerekir. Şu sebeple bahsedilen işlemler aygıt üstünde bu şekilde de yapılabilir.
 4. Gmail hesabınıza aygıt üstünde giriş gerçekleştirdikten sonrasında sayfanın üst kısmında bulunan Veri ve Kişiselleştirme sekmesine tıklamanız gerekecektir.
 5. Bu sekme içinde Veri indirme, verileri silme yada veriler için bir plan oluşturma menüsü yer alırken, alt bölümde ise Bir hizmeti yada hesabı silme sekmesi bulunur. Bu sekme içinde ilkin Bir hizmeti silme butonuna tıklamanız ve sonrasında sizden istenilen şifreyi girmeniz gerekir.
 6. Gizyazı ile giriş yaptığınız menü içinde oluşturulan hizmet sıralamasında Gmail hizmetinin bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bu hizmetin yan kısmında bulunan çöp kutusu şeklindeki sil butonuna tıkladıktan sonrasında silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 
Site Adresi:

Bir cevap yazın