Gonca oyuncakları ile oynamayı fazlaca seven, oyunlar kuran, günün çoğunu odasında geçiren bir kızmış. Fakat akşam olup uyku saati ulaştığında oyuncaklarını toplamak istemez devamlı ağlarmış. Anası ve babası bu duruma kızar, odasını toplaması icap ettiğini söylermiş. Gonca da her akşam mutsuz bir halde odasını toplanmış.

Günlerden bigün Gonca’nın bir arkadaşı gelmiş. Arkadaşı ile beraber odasına çekilmişler ve saatlerce oyuncaklarla oynamışlar. Gün sonu gelip arkadaşı evine gittiğinde Gonca’nın odasını inanılmaz bir halde dağınıkmış. Anası kapıdan bakmış ve odasını toplaması icap ettiğini söylemiş. Gonca da toplayacağını fakat ilkin birazcık dinlenmek istediğini söylemiş. Gonca, ilkin birazcık televizyondan çizgi film izlemiş sonrasında yiyecek yemiş ve uykusu gelmiş. Odasına girip yatağına yatmış ve derhal uykuya dalmış. Fakat odasını toplamamış bu da annesini fazlaca üzmüş. Gece birden Gonca’nın tuvaleti gelmiş, yatağından kalmış ve bir iki adım attıktan sonrasında ayağına bir oyuncak batmış ve bağırmaya başlamış. Ayağı o denli fazlaca açıyormuş ki acıdan bir taraftan bağırıyor bir taraftan ağlıyormuş. Onu duyan anne ve babası derhal Gonca’nın odasına gelmiş. Yerde o denli fazlaca oyuncak varmış ki Gonca ya ulaşana kadar onlarında ayaklarına batmış. Babası minik kızı alıp salona götürmüş. Ayağına bakmışlar ve minik bir kesik görmüşler. Yara bandı ile yarayı kapamışlar.
Gonca hem ayağının acımasına hemde en sevilmiş olduğu oyuncağın kırılmasına fazlaca üzülmüş. Kendini birazcık daha iyi hissettiğinde derhal odasına gidip tüm oyunlarını toplamış, yerlerine yerleştirmiş. Bu minik acı Gonca’ya büyük bir ders olmuş. O günden sonrasında odasını asla dağınık bırakmamış ve tekrar bu şekilde bir kaza yaşamamış. Bu öykü de burada bitmiş.

Daha çok öykü okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.
Site Adresi:

Bir cevap yazın