Günübirlik kiralanan evlerle ilgili yeni uygulama başladı. Resmi Gazete’de piyasaya çıkan karara gore, günübirlik kiralan evlere ‘her an ulaşılabilecek’ mahiyette görevli işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.

 

Günlük kiralık evlerde yeni dönem

Peki günlük kiralık ev ile ilgili yeni uygulama neleri kapsıyor? İşte detaylar…

Günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirim ve “her an ulaşılabilecek” işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın “Kimlik Bildirme Kanununun Uygulanması ile İlgili Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bildirimler görevli işleticiler tarafınca, belirlenen süre içinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek.
 

Bildirimlerin elektronik ortamda yapılması durumunda muhtar onayı aranmayacak.

Köy ve mahalle muhtarları mesuliyet bölgelerinde bulunan işyerleri tarafınca elektronik ortamda meydana getirilen bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edilecek.

Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi yada kanuni temsilcisi yada kiracısı tarafınca görevli işleticilerinin kimlikleri örneğine uygun şekilde en yakın kolluk birimine bildirilecek.

Görevli işleticinin değişmesi halinde değişikliğin yirmi dört saat içinde aynı şekilde bildirilmesi mecburi olacak.

İşleticiler, kendilerine bu mevzuda verilen vazife ve yükümlülükleri, kendi sorumlulukları altında yöneticilerine devredebilecekler. Bu durumda işletici ve yönetici müştereken görevli olacaklar.

Bildirimlerin elektronik ortamda yapılması halinde söz mevzusu hükümler uygulanmayacak.

 
Site Adresi:

Bir cevap yazın