Gurren Lagann’dan İş Yürütmek İçin 6 Ders

0

Aslen Naomi tarafınca Medium vesilesiyle gösterildi.

Bazıları Anime’yi hala “çocuklar” için bir şey olarak görebilir; kişinin yaşamı ve işi için onlardan öğrenebileceği birçok dersi ciddi şekilde kaçırıyorlar.

Japonya’da Tengen Toppa olarak malum Gurren Lagann, ilk kez 2007’de gösterilen bir Japon anime dizisidir. Yerin üstünde yaşamayı hayal eden bir yeraltı köyünden Simon ve Kamina adlı iki genci mevzu alır.

Yüzeye ulaştıklarında, insanlığı ezmek isteyen düşmanlarla karşı karşıya bırakılırlar. Iyi mi yaşamak istediklerini seçebilmek için sebat ederler ve savaşlarına devam ederler.

Anime, kurucumuz için büyük bir motivasyon oldu ve ondan mühim dersler çıkardık. Ve yalnız o değil; Reddit’teki anime ile alakalı yorum bölümlerine ve öteki forumlara göz atarsanız, ondan esin alan birçok insan bulacaksınız.

Bir tek mantığı bunun temel bir önermesi olarak beklemeyin.

İşte işletmelerin ve yöneticilerin bundan öğrenebilecekleri altı ders.

1. Savunmasız olmak ve zor zamanlar geçirmek mesele değil

Gurren Lagann süresince, kahramanların yaşamış olduğu çeşitli kayıplar vardır.

Simon kayıpla başa çıkmakta zorlanır, iştahını ve motivasyonunu kaybeder. Kendisine devamlı inanan ve hemen hemen kendine tam olarak güvenmeyen kişiyi yitirdi.

Etrafındaki ötekiler ilkin ona yer açar, sonunda onu uyuşukluğundan atar. Savunmasızlığına karşın Simon, Dai Gurren Ekibi’nın lideri olmaya devam ediyor. Ya da bir ihtimal ondan dolayıdır.

Güvenlik açığı, itimat kültürü yapmaya destek sunar. Daniel Coyle’un kitabında kültür kodunu çeşitli başarı göstermiş kültürleri inceledikten sonrasında bulmuş olduğu benzer biçimde: “Kırılganlık güvenden sonrasında gelmez, ondan ilkin gelir.”

Bu direkt bir sonraki dersle bağlantılıdır.

2. Güvenlik oluşturun

Simon’ın ekibi süresince, Simon’ın ekibinin üyeleri devamlı birbirlerinin arkalarında olduklarını bilirler. Zor, mantıksız kararlar vermeyi gerektirdiğinde bile.

İş liderleri için bu, başarısızlığın hoş karşılanmadığını belirlemek ve çalışanların kendi çevrelerinde fikirlerini dile getirecek kadar rahat hissetmelerini sağlamak anlamına gelir. Hepimiz işi için korktuğunda, uzağa gidemezsiniz.

Kendilerini evet adamlarıyla kuşatan liderlerin geçmişine bakın. Ondan iyi bir şey çıkmadı.

Bilhassa yeni başlayanlar için bilinmeyene beraber atlamak, güvenin gerçekleşmesine ve her insanın gelişmesi için ihtiyaç duyulan güvenlik ve itimatı yaratmasına niçin olabilir.

3. Ortak bir amaç belirleyin ve gelişmesine izin verin

yolculuk ortasında orijinal görüntü

Gurren Lagann, Kamina’nın yerin üzerine çıkıp gökyüzünü görme arzusuyla başlıyor. Dizi süresince amaç, koşullara uyacak şekilde gelişir. Sonucunda amaç, iyi mi yaşamak istediklerini seçebilecekleri bir duruma ulaşmak, Özgürlükten ilkin sayısız devrimi tetikleyen bir istek.

Ortak bir amaca haiz olmak, bir görevi yapmak için açık talimatlar olmadan bile her insanın aynı amaç için çalışacağı bir ortam yaratır. Her insanın proaktif bir halde üstüne düşeni yapmasını sağlar ve daha büyük görevi tehlikeye atmadan bireysel düzeyde karar vermeyi sağlamlaştırır.

Yüksek başarı göstermiş iş kültürleri değişik değildir. Ortak bir amaç çevresinde dönerler ve kendilerine ve başkalarına devamlı olarak “Nerede olmak istediğimizi” hatırlatırlar. Bir iş geliştikçe, bu amaç da onunla beraber gelişmelidir.

4. Marjinal kazançların gücü

“Bir dakika ilkin olduğumuz kişinin ötesine geçiyoruz. Her dönüşte yavaş yavaş ilerliyoruz. Matkap bu şekilde çalışır.” – Simon.

Marjinal kazançlara kıymet vermek esastır. Bir çalışanın becerilerinin geliştirilmesi bile büyük bir fark yaratabilir, bir sistemin yalnız %3 daha verimli olması için minik bir iyileştirme.

Her şey ilerlemeye devam etmekle ilgili. Asla hareketsiz kalmamak. Minik bir ilerleme olsa bile.

Bir işletme olarak ilerleme kaydetmeye devam etmek bununla birlikte sanayi trendlerinin zirvesinde kalmak, yeniliğe açık olmak ve Kodak’ın yolundan gitmekten kaçınmak anlamına gelir.

5. Kendinizi güçlendirmeleri için başkalarını güçlendirin

orta yolculuk resmi

“Düşenlerin hayalleri… Takip edenlerin umutları! Bu iki rüya çifti bir sarmal oluşturacak şekilde birbirine örülür ve yarına doğru bir neden olur.” Simon

Evrim ve ilerleme, tek bir şahıs tarafınca tetiklenen şeyler değildir. Bilimsel ve öteki katkılarıyla öne çıkan birkaç kişiyi hatırlasak da, çoğu zaman devlerin omuzlarında dururlar.

Başkalarının önceki katkıları olmadan bu mühim ana gelmeyi başaramazlardı.

Şefkat, liderlerin başkalarını kendilerini güçlendirmeleri için güçlendirmelerini elde eden mükemmel bir motivasyon aracıdır. Yöneticiler için bu, astlarına daha çok mesuliyet almaları için mentorluk yapmak ve buna karşılık, emeklerinin meyvelerinin sonuçlara yansıdığını görmek anlamına gelebilir.

Bu, gelişmeye devam etmeniz için sizi daha da güçlendirecektir.

Başkalarını direkt rakipler olarak düşünmeden bildiklerinizi aktarmaktan kazanılacak fazlaca güç var. Sonuçta, hepiniz aynı hedefe ulaşmak için işin içindesiniz. (bkz. Nokta 2)

İlişkili: Gurren Lagann’dan En İlham Verici 38 Alıntı

6. Kimi zaman sağduyuyu reddetmeniz gerekir.

mecha robot anime gif

Pek fazlaca şirket kendi şeritlerinde devam etti ve gişe rekorları kıran filmlerin bir kez batkı edebileceğini yada insanların yabancıların evlerinde kalmak isteyeceğini (sağduyu mu?!)

“Mantığı tekmele ve imkansızı yap! Dai Gurren ekibi bu şekilde dönüyor!”

— Kamina Jiha.

Bilhassa bir girişimci olarak, doğru yolda olduğunuza ikna olduğunuzda bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

Kimi zaman hala erkensinizdir ve insanoğlu otonom otomobiller süreceğimizi ve AR giyeceğimizi düşünemezler. gözlük Bigün. Bu yanıldığın anlamına gelmez. Ve uygun inanç ve ekiple, imkansızı mümkün kılabilirsiniz.

Ne de olsa, basımevi buluş edilmeden ilkin yaşayan insanoğlu muhtemelen kendi mahalli bölgelerinin ötesindeki şeyler hakkında bilgiye erişmeyi asla hayal etmemişlerdi.

Bigün dünyamızın bilgisini cebimizde, devamlı elimizin altında olacağı hakkında bir fikrimiz olsun.

Leave A Reply