Havuz Çatısı

Havuz Çatısı

Yüzme Havuzu kubbeleri için eksiksiz bir rehber

Yaz aylarında yüzme havuzunuza sahip olma fikrini hiçbir şey yenemez. Arka bahçenizde bir vahaya sahip olmak gerçekten bir rüyanın gerçekleşmesidir! Sadece evinizin görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda değerini de arttırır. Ancak yüzme havuzunuzun keyfini tam olarak çıkarmak için havuz kubbesi veya havuz muhafazası ekleyerek doğaçlama yapmalısınız. Ancak havuz kubbeleri tam olarak nedir?

Havuz Kubbeleri Nelerdir?
Havuz kubbeleri veya havuz muhafazaları, yüzme havuzlarınızı çevreleyen yapılardır. Havuz kubbeleri, genellikle kumaş, cam veya plastik levhalarla kaplı boru şeklindeki yapıların bir çerçevesidir. Yüzme havuzu alanını kaplamak için kullanılan sert bir çerçevedir. Ayrıca, yüzme havuzu muhafazaları eklemek havuz alanınızı artıracak ve basit bir açık havuzdan yıl boyunca keyif alabileceğiniz ve misafirlerinizi davet edebileceğiniz tenha kapalı vahanıza dönüşecektir. Evinizde bir yüzme havuzuna sahip olmak, yerinize genel olarak zengin bir çekicilik kazandırır.

Havuz Kubbeleri / Havuz Muhafazaları Çeşitleri:
Kullandıkları malzemeye ve üzerinde çalıştıkları mekanizmaya bağlı olarak birçok havuz kubbesi türü vardır. En yaygın üç havuz kubbesi türü şunlardır:

Düz Muhafazalar
Düz Yüzme Havuzu

Bu havuz muhafazaları en uygun maliyetli olanlardır. Tıpkı cam veya şeffaf plastik levhalardan oluşan havuz örtüleri gibidirler. Havuzunuzu ne zaman kullanmak isterseniz, havuzunuzun kubbesini geri çekmeniz ve işte! Havuzunuzun kullanımı iyidir. Bu tip muhafazalar tam olarak havuzunuzun büyüklüğündedir ve yüzme havuzunuzun kenarlarına yerleştirilir.

Düşük Profilli Havuz Muhafazaları
Düşük Profilli Havuz

Bu havuz kubbeleri alçakça yükseltilerek havuz örtülerine uygun hale getirilmiştir. Bu tip havuz kubbesi ile yüzme havuzunuz için hafif yükseltilmiş bir çatı oluşturabilirsiniz. Havuzunuzda kolayca yüzebilirsiniz, ancak yüksekliği sığ olduğu için içinde duramazsınız. Bu kubbeler, hava koşulları sizi etkilemeyeceği için kışları ve sıcak yazları yüzme havuzunuzu kullanmak için çok uygundur.

Ayakta Havuz Muhafazaları
Serbest Duran Havuz

Bu muhafazalarla havuz alanınız yazlık oturma odanıza dönüşebilir. Bu havuz muhafazaları, yüzme havuzunu çevreleyen alanı tamamen kaplar. Camdan plastik levhalara veya ahşaba kadar bu muhafazayı oluşturmak istediğiniz her şeyi kullanabilirsiniz. Yüzme havuzu alanınızın olağanüstü görünmesini sağlayacaksanız, almanız gereken havuz muhafazası budur. Alabileceğiniz en zarif yüzme havuzu muhafazaları cam muhafazalardır; Bu muhafazalar havuzunuzun kenarlarından yapılmış bir cam oda gibidir. Bunun ek bir özelliği, daha eğlenceli olacak duran bir havuz muhafazasında yüzen su paspaslarını kullanabilirsiniz.

Havuz Kubbesine / Havuz Muhafazasına Sahip Olmanın Faydaları
Havuz Muhafazası

Yüzme havuzu muhafazaları açık havuzlar için çok uygundur. Havuz kubbesine / muhafazasına sahip olmanın birkaç faydası vardır. Havuzunuz için bir muhafazaya sahip olmanın faydaları:

Güneş ışığının Etkisini Azaltır
Güneş ışığının Etkisi

Yüzme havuzları genellikle muazzam miktarda güneş ışığı alan açık alanlarda inşa edilir. Bununla birlikte, bir havuz kubbesi veya muhafazası takarsanız, cildinizi zararlı UV ışınlarından koruyabilirsiniz. Havuz muhafazaları sadece yüzme havuzlarınızı örtmekle kalmaz, aynı zamanda sıcak aylarda size gölge sağlar. Dahası, bir mahfaza nedeniyle güneşin bronzlaşma etkisi de azalır.

Muhafazalar Çocuk ve Evcil Hayvan Dostudur
Çocuk ve Evcil Hayvan Dostu Havuz Kubbeleri

Evinizdeki küçük çocuklar ve evcil hayvanlarla, yüzme havuzu muhafazaları gerçekten kılık değiştirmiş bir nimettir. Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar, yüzme havuzunun içinde ne olduğunu keşfetmekle en çok ilgilenen kişilerdir. Yetişkin gözetimi olmadan havuz alanında tek başlarına dolaşmaya devam etmeleri tehlikelidir. Sonuçlar şiddetli olabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. Evcil hayvanlarınız söz konusu olduğunda, eğer kediniz veya köpeğiniz ise, o zaman bir şekilde havuzdan çıkmayı başarabilirler, ancak tavşanlar vb., durum böyle olmayacak. Öte yandan, havuzunuzu bir mahfaza ile kapattıysanız, gerginlikten kurtulabilirsiniz çünkü hiç kimse sizin izniniz olmadan havuza yaklaşamaz. Bu nedenle havuz kubbeleri veya muhafazaları kurmak, yüzme havuzlarınızı çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız için güvenli hale getirir.

Arka Bahçenizi Ferah Yapar
Arka Bahçe Geniş Havuz Kubbeleri

Müzayede evinizin arka bahçesinde bir yüzme havuzuna sahip olmak, evinizin bir uzantısı gibidir. Evinizin daha geniş ve daha ferah görünmesini ve hitap etmesini sağlar. Bir yüzme havuzu ile, bir havuz muhafazası eklerseniz, havuzunuzu açık yaz oturma odanıza dönüştürecektir. Artık misafirlerinizi eğlendirmek, havuz partileri düzenlemek, buluşmalar yapmak vb. İçin havuz muhafazanızı kolayca kullanabilirsiniz.

Daha Az Kimyasal
Daha Az Kimyasal Su Havuzu

Yüzme havuzunuzun suyunu temizlemek için klora alışmış olmanız yardımcı olacaktır. Ancak havuz suyunun yüzeyine doğrudan güneş ışığı düştüğünde sudaki klorun yanarak havuz suyundaki miktarını azalttığını bilemezsiniz. Bu nedenle havuzunuzun suyuna düzenli olarak klor eklemeniz gerekir. Kimyasalların düzenli kullanımı sadece pahalı olmakla kalmaz, sağlığınız için de tehlikelidir. Bununla birlikte, bir havuz muhafazası oluşturduysanız, kimyasal yüklerinizi azaltmanıza ve böcekleri havuzunuzdan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca havuz muhafazası veya kubbe kullandığınızda kimyasal ve temizlik harcamalarınız azalır.

Gizlilik ve Koruma
Gizlilik ve Koruma Havuz Kubbeleri

Arka bahçenizde bir yüzme havuzuna sahip olmanın dikkate değer dezavantajları mahremiyet ve korumadır. Birçok havuz sahibinin karşılaştığı temel sorun, sizi bahçelerinden takip eden şaşkın komşulardır. Sanki hiç gizlilik yokmuş gibi geliyor. Bu soruna en iyi çözüm, yüzme havuzunuza bir miktar yüzme havuzu muhafazası veya kıyamet kurmaktır. Bir havuz muhafazanız olduğunda, komşuları takip etme veya insanların yanından geçme konusunda endişelenmenize gerek yoktur ve kullanılmadığında bile havuz alanınızın güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Düşük Bakım

Havuz muhafazaları, yüzme havuzunuzun genellikle gerekli temizliğini ve bakımını azaltır. Yüzme havuzu muhafazaları nedeniyle enkaz, düşen yapraklar, dallar, böcek miktarı da azalır. Bunun nedeni, açık gökyüzüne ve dış çevreye maruz kalmamasıdır.

Sonuç:
Yukarıda belirtilen bilgilerden de anlayabileceğiniz gibi, yüzme havuzu muhafazaları, sahip olmayı düşünüyorsanız faydalıdır. Sadece havuz alanınızı güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuklarınızın görünmeyen herhangi bir kazadan korunmasını da sağlarlar. Yüzme havuzunuzun arkadaşlarınızın geri kalanından öne çıkmasını istiyorsanız, benzersiz bir yüzme havuzu muhafazası almayı düşünmenizi öneririz.