https://pdfindirkitap.xyz/kayip-aydinlanma-arap-fetihlerinden-timura-orta-asyanin-altin-cagi/

0

Yitik Aydınlanma-Arap Fetihlerinden Timur’a Orta Asya’nın Altın Çağı Kitap Açıklaması

Orta Asya’nın Fikir, Kültür Ve Siyasal Geçmişine Bambaşka Bir Bakış…

Yitik Aydınlanma göz kamaştırıcı bir halde, asırlar süresince dünya medeniyetinin kıyısında değil tam merkezinde olan Orta Asya dünyasını bizim için tekrardan canlandırıyor. Nereye bakacağını oldukça iyi bilen ve geniş tarih alanındaki yetkinliği sorgulanamaz olan Frederick Starr uzun seneler kaynak olarak kullanılacak mühim bir kitap yazmış bulunuyor.”
Francis Fukuyama

Görsellerle zenginleştirilmiş bu sürükleyici kitap Orta Asya’nın orta çağdaki karanlıkta kalmış olan Aydınlanma Çağı’nı zamanı sıralamaya sadık kalmış olarak fakat kuru bir anlatımdan çıkartarak ortaya koyuyor. Devrin en büyük zihinlerinin maceralı hayatları, büyüleyici başarıları ve çağıl dünyanın oluşumunu iyi mi hazırladıklarını açık bir üslupla özetleyen yapıt, olup biteni sebep-sonuç dairesi içinde okura sunarak zihinlerdeki sorulara yanıt veriyor. Kitaba mevzu olan neredeyse tüm adların Arapça yazmış olmasından dolayı Arap oldukları yönündeki yanılgıyı bertaraf eden kitap bugün Kazakistan’dan Afganistan’a ve Sincan’a kadar uzanan Orta Asya’da Türkî ve İranî halkların iyi mi büyük medeniyetler inşa ettiklerini gözler önüne seriyor.

Yitik Aydınlanma 800 ilâ 1200 seneleri içinde en büyük ve gelişmiş kentlere, en zarif sanata ve derhal her alanda en ileri informasyon ve teknolojiye haiz olan Orta Asya’nın dünya ticaretini ve ekonomisini iyi mi yönlendirdiğini konu alıyor. Orta Asyalılar gökbilimi, matematik, yerbilim, tıp, kimya, musiki, toplumsal bilimler, felsefe ve tanrı bilim başta olmak suretiyle derhal her alanda başarı elde etmişlerdi. Cebire adını veren, hayal edilemeyecek bir isabetlilik ile dünyanın çevresini hesaplayan, ondan sonra Avrupa’da tıbbın temelini oluşturacak eserler veren ve dünya üstündeki en görkemli şiirlerin birçoğunu yazan Orta Asyalılardı. Hatta Birûni keşfinden beş çağ ilkin ABD kıtasının varlığını öngörmüştü. Tarihte aynı mekân ve zamanda bu kadar oldukca bilim adamının bir arada olduğu başka bir dönem pek yoktur. Yazdıkları Thomas Aquinas’ın döneminden bilimsel devrime kadar Avrupa’yı derinden etkilemişti. Aynı şekilde Asya’nın büyük bir kısmı ile Hindistan’da da büyük bir etki bırakmıştı.

“Yitik Aydınlanma” tarihin unutulmuş bir devrinin izini sürmekte, Asya’nın Aydınlanma Çağı’nın yükselişini anlatmakta ve niçin sona erdiğine ilişkin değişik teorileri değerlendirmektedir. Geniş bir kaynak ve arşiv yelpazesinden istifade edilerek yazılan kitap akıcı üslubundan dolayı her insana hitap etmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)


Leave A Reply