bilgisayar toplamanin puf noktalari

0

Bilgisayar Toplamanın Püf Noktaları

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında neredeyse her gün yeni bir donanım piyasaya çıkıyor ve önceki model donanımlar yavaş yavaş popülerliğini kaybediyor. Bilgisayar, birçok donanımı içerisinde barındırdığından iyi bir bilgisayara sahibi olmak istiyorsanız donanımlarını çok iyi seçmelisiniz. Bilgisayar donanımları konusunda birbirinden fazla marka ve ürün olması nedeniyle bu seçim bazen çok zor olabiliyor. Biz de sizlere, yapacağınız bu seçimlerinizde yardımcı olabilmek için bilgisayar toplamanın birkaç püf noktasını aktarıyoruz.

1- İşlemci


İşlemciler, bilgisayarların en önemli donanımları arasında yer alıyor. İşlemcileri giriş orta ve üst segment olarak 3’e ayırabiliriz. Buradan ihtiyacınıza göre bir işlemci seçebilirsiniz. Örneğin üst segmet bir oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorsanız, ona göre yüksek modelde bir işlemci tercih etmelisiniz.

İşlemci seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da işlemcinin kaçıncı nesil olduğudur. İşlemci ne kadar yeni ise (yeni nesil ise) o kadar daha güçlü ve stabil olur. Yani 7. nesil bir i7 işlemci almak yerine 9. nesil bir i5 işlemci almak daha doğru olabilir. Unutmayın ki, işlemcinizi ne kadar yeni alırsanız ileride sisteminizi yükseltmek o kadar kolay olur.

En İyi İşlemci Modellerine Göz Atın…

2- Anakart


Anakart seçiminizi işlemcinize göre yapmalısınız. Bilgisayarınızda işlemcinizi destelemeyen ve işlemcinizle uyumlu bir anakart kullanmazsanız her iki donanıma da zarar verirsiniz.

Anakart alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da anakartın desteklediği MHz hızı. Kullandığınız anakart ne kadar yüksek değerlerde MHz hızına sahipse o kadar iyi verim ve hız elde edersiniz.

Anakartta dikkat etmeniz gereken başka bir husus da anakartın üzerinde bulunan pcı slotları. Toplayacağınız bilgisayarda kaç adet ekran kartı kullanacak iseniz o kadar pcı expres x16 portuna ihtiyaç var demektir. Ayrıca takacağınız Wi-Fi kartı ve ses kartı gibi bileşenler içinde o kadar pcı x8, x4 ve x2 slotlara ihtiyacınız olacak. Bu neden anakart seçimi yaparken ihtiyaçlarınıza ve diğer donanımlarına uygun bir model belirlemeniz gerekiyor.

En İyi Anakart Modellerine Göz Atın…

3- RAM


RAM seçimi yaparken de yine aynı şekilde anakart ve işlemcinize uygun RAM’leri tercih etmeniz gerekiyor. Bu nedenle anakartınızın ve işlemcinizin DDR kaç desteklediğine sahip olduğunu öğrenin. Bunlara dikkat erteden RAM seçerseniz, aldığınız RAM’ler anakarta oturmaz hatta takmaya çalışırken zorlarsanız her 2 parçaya da zarar verirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da işlemci ve anakartın desteklediği MHz hızı. Eğer işlemci ve anakartın desteklediği hızın alında MHz’ye sahip bir RAM tercih ederseniz, RAM’den istediğiniz performansı elde edemezsiniz.

En İyi RAM Modellerine Göz Atın…

4- Ekran Kartı


Ekran kartı seçimi yaparken bilgisayarınızın diğer donanımları ile uyumlu olup olmadığını araştırın. Yalnız şunu unutmayın; çok iyi bir ekran kartı yüksek performans anlamına gelmez. Ekran kartından yüksek performans elde etmek istiyorsanız diğer donanımlarınızın da aynı oranda iyi olması gerekiyor.

Harici ekran kartı almayıp APU olarak adlandırılan işlemcileri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu işlemciler hem CPU(işlemci) hem de GPU(grafik birimi) olduğu için kendilerini zorlarlar. Dolayısıyla bu tür donanımlardan istediğiniz verimi alamazsınız.

En İyi Ekran Kartı Modellerine GözAtın…

5- Güç Kaynağı (Power Supply)


Güç kaynağını tamamen bilgisayarınızın donanımlarına göre tercih edin. Yani bilgisayar donanımlarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede bir güç kaynağı tercih etmelisiniz.

Güç Kaynağı Modellerine Göz Atın …

6- Depolama


Depolama birimi HDD ve SSD olmak üzere ikiye ayrılıyor. HDD sürücüler daha yavaş ama daha uzun ömürlüdür. SSD’lerde daha hızlı ancak HDD’lere göre daha kısa ömürlüdür. Ayrıca SSD’ler HDD’lere göre daha yüksek fiyata sahiptir. Bilgisayar toplarken genel verileriniz (Resim, video, uygulama vb.) için HDD, oyun veya diğer çalışmalarınız için SDD tercih edebilirsiniz.

SSD Modellerine Göz Atın…

HDD Modellerine Göz Atın…

7- Kasa


Kasa seçimi yaparken öncelikli olarak kullanacağınız anakartın ve diğer donanımların kasaya uygun boyutlarda olduğundan emin olun. Ayrıca kullanacağınız kasada fan olmasına da özen gösterin.

En Güzel Kasa Modellerine Göz Atın

NOT: Bilgisayarın bileşenlerini bir bütün olarak görmek gerekiyor. Toplayacağınız bilgisayardan en iyi verimi almak istiyorsanız bütün donamımlarının bir biriyle uyumlu olması gerektiğini unutmayın. İncehesap PC Toplama Sihirbazı, yapacağınız seçimler doğrultusunda sisteminize uygun bileşenler seçmenize bu sayede en iyi performansı el edebileceğiniz bilgisayarı toplamanıza yardımcı olur.

İncehesap PC Toplama Sihirbazını Kullanmak İçin Tıklayın

 

 

Leave A Reply