İhracat Nedir?

İhracat, ulusal firmalar ürünlerini yada hizmetlerini yurtdışına sattıklarında gerçekleşir.

Şirketlerin ürünlerini ihraç etmeye karar vermelerinin sebebi, pazarlara girmek ve böylece büyümektir.

Bazı firmalar de yurtdışında mevcud sadece dahili olarak mevcut olmayan bir talebi karşılamak için ihracat halletmeye karar veriyor. İhracat bununla birlikte fazla arzı azaltmanın ve üretimi daha verimli hale getirmenin mükemmel bir yoludur.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

İhracat seviyesi de kesinlikle mahalli para biriminin döviz kuru ile ilgilidir. Döviz kuru zayıfsa, bu da kuvvetli bir para birimine haiz bir ülkenin para biriminden ve mallarından daha çok satın alabileceği anlamına gelirse, ihracat seviyesi artar.

Her şeyden ilkin, ikisi arasındaki farkları, avantajlarını, dezavantajlarını ve her hususi rejimin hangi durumlarda daha yararlı olacağını bilmek gerekir.

Geçici ihracat, bir eşyanın, belirli bir süre içinde ve ihraç edilmiş olduğu durumda gelecekte iade edilecek ülkeden çıkışına müsaade eden hususi gümrük rejimidir.

Bu koşula uyarak hem İhracat Vergisi hem de İthalat Vergisi ödemeden askıya alınacaktır.

Bir malın, ürünün kati satışı ondan sonra yapılmak suretiyle yurt dışındaki alıcılara, komisyonculara, ihracatçının yurt dışındaki şube yada temsilciliklerine mal gönderilmesi olarak tanımlanan ihracat şeklidir.

 Son Müşteriye Süratli Teslimat

Halihazırda iyi bir fiyata bile online alışveriş yapmaktan vazgeçmiş olsaydık, şundan dolayı teslimat süresi uzundu, naturel olarak internasyonal ve ölçekli satışlarda bu da belirleyici bir unsur olacaktır.

Sadece ürün, müşterinizin gümrükleme süresi, nakliye yada internasyonal nakliye süresi mevzusunda endişelenmesine gerek kalmadan teslim edilebiliyorsa, pazarı fethetmeyi oldukça daha cazip hale getirecektir.

Ek olarak son müşterinin ülkesinde soruları cevaplayacak, numune gönderecek ve problem çıkması durumunda destek olacak bir temsilciye haiz olmak da markanızın ciddiyetine ve güvenliğine katkıda bulunur.


  • Nakit Akışı Bozulması

Ihmal etmeyin, konsinye ihracat, ürünü ödemeden ilkin ilerletmek anlamına gelir ki bu kesinlikle nakit akışını tehlikeye atan bir yatırımdır.

Buna ek olarak, ürün satılmazsa, ihracatçı bu satılmayan ürünleri Bolivya’da iade etmenin tüm harcamalarını üstüne almak zorunda duracak, sadece ithalat vergileri ödemek zorunda kalmama pozitif yanları olacaktır.


  • Geçici İhracat ile Konsinye İhracat Arasındaki Temel Farklar

O şekilde bile olsa, Geçici İhracatın süresi, mesela söz mevzusu varlık, sözleşmesi daha uzun bir dönem öngören bir hizmetin sağlanmasında kullanılacaksa iki yıldan daha uzun olabilir.

Hedef ülkeye satış ve yakınlaşma kati hedefi var ise, Konsinye İhracat.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Bununla beraber, bir etkinliğe katılmayı yada ürününüzü bir hizmet sağlamak için kullanmayı planlıyorsanız, o süre Geçici İhracattan bahsediyoruz.

Bir tecim fuarına katılırsanız ve vitrininizi (geri dönmesi planlanan) herhangi bir problem yaşamadan satmayı başarırsanız, bu herhangi bir para cezası yada güçlük olmadan mümkün olacaktır.

İhracat işinde yeni misiniz ve bunu ilk seferde iyi mi doğru yapacağınızdan güvenilir değil misiniz? Yalnız değilsiniz. Pek oldukça insan ilk ihracat sevkiyatlarını iyi mi gerçekleştireceklerinin bilincinde değil.

İşin internasyonal niteliği düşünüldüğünde, piyasaların tüm süreçlerini, kurallarını ve düzenlemelerini daha derinlemesine anlamayı gerektirdiğinden kolay değildir.

Bunu tertipli olarak sağlamak, ihracat/ithalat pazarındaki deneyimli ajanslar için bile zor olsa gerek.

Öyleyse ne yapmalısınız? İlk zamanlayıcı olarak yapabileceğiniz en iyi şey hazırlık yapmaktır. Kendinizi hazırlayın ve ihracat yaptığınız pazar hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirin ve daha da önemlisi, ihracat kuralları ve aklınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan en iyi uygulamalar hakkında.

İş senaristliği ve nakliye düzenlemeleri ülkeden ülkeye farklılık gösterse de ihracat esnasında sağlamanız ihtiyaç duyulan bazı ortak şeyler vardır.

İlk ihracat gönderinizi yurt dışına göndermeden ilkin göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan beş mühim noktaya bir göz atın.


  • Lüzumlu İhracat Belgeleri

Bir gönderi belirli bir ülkeye ulaştığında gümrükten geçer ve değişik ülkeler için hususi gereksinimler değişebilir, bu yüzden gönderilerinizi ABD’deki gereksinimlere nazaran etiketlerseniz, Avustralya’ya gönderilecek ürünleriniz bu süreçte takılıp kalabilir. Netice? Sevkiyatta gecikme, süreç tekrarı ve maliyetlerde artış olur. Bundan kaçınmak için birkaç hususa dikkat etmelisiniz:

1-İlgili evrak işlerine bilhassa dikkat edin ve lüzumlu tüm belgeleri ilave edin. Bir çok internasyonal gönderi, bir ihracat faturası, geçerli lisanslar ve bir tehlikeli mal notu eklemenizi gerektirse de varış ülkeniz için ihracat belgesi gereksinimlerini denetlemek en iyisidir.

2-Gönderinizi doğru yazışma, paketleme yada ödeme bilgileriyle doğru şekilde etiketleyin.

3-Malların Armonize Sistem (HS) kodlarına yada uygulanabilir olanlara nazaran doğru sınıflandırılması.

4-Bu aksaklıkların bir çok dikkatsizlik, kurallar ve düzenlemeler hakkında informasyon eksikliği yada kolay yazım hataları sebebiyle meydana gelir, sadece ne olursa olsun, bu hata gönderiniz için yıkım sonuçlara yol açabilir ve sonucunda ödemelerinizi geciktirebilir.

  • İthalat/İhracat Kurallarını Öğrenmelisiniz

Ondan sonra, belirli bir ülke için ithalat/ihracat kuralları ve yönetmeliklerinden kesinlikle haberdar olmanız gerekir. Bir çok süre, ülkelerin kendi iç endüstrilerini, dış tecim ilişkilerini geliştirmeleri ve tüketicilerine ve çevreye herhangi bir ziyanı önlemesi için bir araçtır.  Bundan dolayı, bir ülkeyle iyi dış tecim ilişkileri sürdürmek istiyorsanız herhangi bir engelleme yada yasal sorundan kaçınmak için politikalarını takip etmeniz önemlidir.

Bunu sağlamak için, yasal ve uyumluluk düzenlemelerini daha derinlemesine anlamaya çalışın. Bu bilgilerin çoğunu ilgili devlet kurumunun sitesinde bulabilirsiniz. Geçerli bir lisansa haiz bulunmadığınız sürece herhangi bir ihracat işine giremeyeceğiniz reddedilen tarafların bir listesini tutarlar.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Bundan dolayı, yasal yada uyum sorunlarını önlemek için ihracat işlemine dahil olan tüm tarafların durumunu kısıtlanmış taraflar listesine nazaran denetim etmelisiniz. Ek olarak cezalardan kaçınmak için gönderinize uygulanabilecek kısıtlamaları da deneyin.

Mesela, Avustralya’nın dünyanın geri kalanıyla kuvvetli ticari bağları vardır. Hükümetin, internasyonal ticarette yer edinen Avustralya işletmelerini geliştirmeye ve onlara destek olmaya çalışan bir takım politikası vardır. Öteki ülkelerle yürürlükte olan altı Özgür Tecim Anlaşması (FTA) ve görüşme altında olan sekiz tane daha vardır.

Avustralya’da mal ihraç etmek istiyorsanız, malların sınıflandırılması şarttır. Bunu, Avustralya Sınır Kuvvetine yapılması ihtiyaç duyulan ithalatçılar tarafınca meydana getirilen öz değerlendirmeye dayalı beyan prosedürleri izlemelidir.


  • HS Kodlarını Iyi mi Yorumlayacağınızı Bilmelisiniz

Uyumlaştırılmış Sistem (HS) kodları, esas olarak, sevk edilen malın türünü açıklamak için izlenen 6 basamaklı bir koddur. Sadece dünya genelinde çeşitli kuruluşlar tarafınca kabulü ve oldukça yönlülüğü yardımıyla, internasyonal tecim için olmazsa olmaz bir vasıta haline geldi. Aslen, internasyonal ticarette malların%98’inden fazlası HS cinsinden sınıflandırılır. Sadece buradaki güçlük, bilhassa ilk kez kullananlar için, onu ülkeler ve gümrük yetkilileri içinde kullanmak suretiyle anlamanın yada yorumlamanın ne kadar zor olduğudur. HS kodunun yanlış kullanımı, gümrükler tarafınca uygunsuz bir tarifenin uygulanmasına niçin olabilir ve bu da ithalatın maliyetini müşteriye katlanarak artırabilir.

İhracat hedefiniz için geçerli olan HS yada başka herhangi bir mal sınıflandırma terimine uymamak, sizi ciddi bir sorunla karşı karşıya bırakabilir ve uyumsuzluk, yanıltıcı yada yanlış beyanda bulunma nedeni öne sürülerek yasal cezalara niçin olabilir. Bu, mallara el konulmasına ve dolayısıyla işletmenizin amacını bozabilir.

Bundan dolayı, ilk kez bir konsinye ihraç ediyorsanız, kullanılacak doğru HS kodları mevzusunda tavsiye için direkt gümrüklere yada gümrükleme şirketindeki uzmanlara danışmak zekice olacaktır.

  • Geçerli Tarife ve Ücretleri Evvel Denetim Etmelisiniz

Sorunsuz bir ihracat deneyimi için bir sonraki mühim adım, ihracat gönderilerindeki geçerli tarife ve ücretleri evvelinde denetlemek ve bir deniz taşımacılığı gönderisinde kimin hangi ücretleri ödediğini anlamaktır.

Bunlar, gönderiniz varış ülkesindeki gümrük işlemlerini tamamladıktan sonrasında alınan ek ücretlerdir. Ürününüzün yabancı alıcıya maliyetini artırabilir ve pazardaki rekabet gücünüzü etkileyebilir. Bundan dolayı, alıcınız için nihai maliyetin ne işe yaradığını bilmek, ürününüzü o pazar için geçerli olan döviz kurlarına nazaran bütçelendirmenize destek olabilir.

Internasyonal gönderilerdeki tarife oranları çoğu zaman ya ülkenin tüzüğüne ya da dünya genelinde tanınan HS kodlarına bağlıdır ve belirli bir ülke için tahmini tarifeleri ve vergileri belirlemek için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şunlardır:

  • Gönderiniz için ürün sınıflandırma numarasını tanımlayın.
  • HS kodunu öğrendikten sonrasında, ürününüzün geçerli tarifesini ve gönderim yaptığınız belirli bir yabancı ülke için vergi oranlarını belirlemek için kullanabilirsiniz. Sadece bu rakamlar bir tek bir tahmindir. Tarifelerinizin ve vergilerinizin nihai kararını yalnızca malların net olduğu ülkedeki gümrük memurlarının yapabileceğini ihmal etmeyin.

  • Dışa Aktarma Verilerini Yönetin ve Organize Edin

Son olarak, ihracatla ilgili verilerinizi iyi mi yöneteceğinizi ve düzenleyeceğinizi bilmek, başarıya ulaşmış bir nakliye işinin yürütülmesinde mühim bir rol oynayabilir.

Hem hataya açık hem de süre alıcı olan manuel kâğıt tabanlı işlemin aksine, bulut tabanlı bir dışa aktarma dokümantasyon yazılımı kullanmak size aşağıdaki şeklinde mühim faydalar sağlayabilir:

Verilerin bulutta güvenli bir halde depolanması, yetkisiz erişim olasılığını yada öngörülemeyen zararları ortadan kaldırır.

Azaltılmış veri yedekliliği yada veri tutarsızlıkları, zamandan tutum sağlar.

Daima her yerden veri erişilebilirliği.

Manuel dokümantasyon için başvururken çoğu zaman lüzumlu olan istenmeyen masrafların ve ücretlerin maliyetinden tutum etmek.

İhracat Nedir? Konsinye İhracat Nedir? | Atak Domain Hosting

Değişik departmanlar tarafınca üretilen belgelerin herhangi bir devlet dairesini ziyaret etmeye gerek kalmadan uzaktan yazdırılması.

İhracat dokümantasyonu faaliyetlerinin yönetim raporlaması ve daha çok iyileştirme amacıyla kolay takip edeni.

Bulut tabanlı bir yazılım, değişen tecim kuralları ve düzenlemeleri yerine ihracat belgelerinizi güncel tutmak için kullanışlı bir dijital vasıta olabilir. Size süre, para ve emekten tutum ettirecek ve sonunda iş verimliliğinizi artıracaktır. Bu, iş bütünlüğünüze daha çok katkıda bulunur.

Bahsettiğimiz şeklinde ister ilk kez ithalat yapıyor ister ilk kez ihracat yapıyor olun, ithalat/ihracat işinde yeniyseniz, gönderilerinizi yurt dışına ihraç etme sürecinin tamamı göz ürkütücü olabilir.

Sadece bu adımları izlemek, ince ayrıntılarla ilgilenmenize destek olacak ve işinize mükemmel bir başlangıç ​​yapmanızı elde edecektir.

Derhal Bir Domain Sorgula ve Kaydet!
Site Adresi:

Bir cevap yazın