Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

0

Japonya’da Asgari ücret 2022 yılında180.000 Yen (1400 Dolar – 23562 TL) olarak belirlenirken sıhhat çalışanları averaj 3 kat fazla maaş almaktadır.

Japonya’da Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Oldu?

Japonya’da yükselen enflasyon karşısında bireylerin düşen alım güçlerinin yükseltmek için kayda kıymet bir zam yapıldığı bilinmektedir. Japonya Ülkesinde resmi emek verme günleri ve günlük emek verme saatleri birçok Ülkeye gore daha düşüktür. Ülkede Resmi emek verme günü 5 gündür.

Japonya’da asgari ücret ile çalışan fert sayısı oldukça düşüktür. Bireylerin birçoğu asgari tutara oranla oldukça dolu ücret karşılığında çalışmaktadırlar. 2022 senesinde meydana getirilen son zam ile beraber Japonya’da asgari ücret maaşı ortalama olarak 180 bin YEN’dir. Yukarıda da belirtildiği şeklinde asgari ücret ile çalışan sayısı oldukça düşüktür.

Dünya genelinde yaşanmış olan ekonomik krizler insanları yaşadıkları Ülkelerden daha iyi yaşam şartları sunan öteki Ülke’lere yönlendirmektedir. Yükselen enflasyon ve bireylerin alım gücünün düşmesi ile yaşam şartları zorlaşmaktadır. Refah seviyelerini yükseltmek için bireyler yeni Ülke arayışlarına girerek Ülkerler ile ilgili araştırma hayata geçirmeye başlamaktadırlar. Genel anlamda talep edilen Ülkeler gelişmiş olan ülkelerdir. Gelişmekte olan ülkeler her ne kadar gelişmekte büyük mesafe kat etmiş olsalar da bireylere kaliteli bir yaşam sunamamaktadırlar.

Gelişen teknoloji ile beraber Dünyada en süratli gelişen ülkelerden biri Japonya’dır. Hızla gelişen ve Dünyada adından söz ettiren ülkelere talep artmaktadır. Eğitim ve öğretim için Japonya’ya gitme talebinde bulunan öğrenciler olduğu şeklinde çalışmak içinde Japonya’ya gitmek isteyen insan sayısı hızla artarak devam etmektedir.

Bireylerin Japonya’ya gidip emek verme isteklerinde bulunmalarının en mühim etken verecekleri hizmet karşılığında alacakları maaşın miktarıdır. Japonya’da asgari ücret ne kadardır sorusu ile ilgili yanıt arayan fert sayısı oldukça fazladır.

Japonya'da Asgari Ücret Ne Kadar?
Japonya’da Asgari Ücret 2022


Japonya’da asgari ücret
inin ne kadar bulunduğunu hesaplamamız için Japonya’nın para birimini bilmemiz gerekmektedir. Japonya’nın geçerli para biri YEN’dir. Japonya da verdiği hizmet karşılığından para alacak bireylerin maaşı YEN üstünden hesaplanmaktadır.

Yen’in kıymeti TL’ye oranla daha düşüktür. Japonya Ülkesin de 2022 yılı öncesi asgari ücret ile çalışan bir fert günlük alacağı maaş 7.680 YEN’dir. 1 TL’nin kıymeti 19,05 YEN’e eşittir. Japonya’nın parasal kıymeti her ne kadar düşük olsa da yaşam standartları oldukça yüksektir.

Japonya’da 2022 yılı öncesi çalışan bir çalışanın aylık almış olduğu asgari ücret maaşı 153,600 YEN’dir. 153,600 YEN’i TL ye çevirdiğimizde ortalama 8 bin TL ye karşılık etmektedir. Japonya’da çalışan biri parasal kıymeti düşük olmasına karşın TL ye çevrildiğinde yüksek bir maaş alabilmektedir.

Japonya’da çalışanların bir çok asgari ücretten daha yüksek maaş almaktadır. Japonya Ülkesinde 2022 yılı öncesi asgari ücret maaşlarına meydana getirilen zam oranı oldukça düşük olduğu görülmektedir. 2020-2021 yılları aralığında asgari ücret maaşlarında kayda kıymet bir iyileştirme yapılmamıştır. 2021 senesinde sonrasında asgari ücret maaşlarında bireylerin düşen alım enerjisini dengelemek için maaşlarda ciddi oranlarda bir iyileştirme olduğu görülmektedir.

Japonya’da Asgari Ücret 2021 Senesinde Ne Kadardı?

Japonya medyasında meydana getirilen haberler ile edinilen bilgilere gore 2020-2021 yılları arası asgari ücretin 902 YEN olduğu bilinmektedir. 2021 senesinde meydana getirilen zam oranın fazlaca düşük olduğu bilinmektedir. 2021 senesinde asgari tutara meydana getirilen zam sonrasında asgari tutara 1 YEN civarı minik bir zam yapıldığı bilinmektedir.

Ülkelerin asgari ücret ile çalışan çalışanlara ve kamu çalışanlarına, bireylerin verdikleri hizmetler karşılığında alacakları maaşları belirlemelerinde ki en büyük etmen senelik enflasyon oradır. Ekonomik kriz ve yük oranda düşen bireylerin alım güçleri karşılığında yüksek oranda zam yapılabilmektedir. Gene Ülkelerin yapacakları zamlarda Ülkenin ekonomik gücü de ehemmiyet arz etmektedir.

Kriz dönemlerinde Ülke ekonomileri düşüş gösterdiği durumlarda asgari ücrette meydana getirilen artış ve kamu çalışanlarının maaşlarında yapılacak artış oranı enflasyona kıyasla düşük olabilmektedir.

Japonya’da Asgari Ücret Kaç Dolar?

Japonya'da Asgari Ücret Ne Kadar?
Japonya’da Asgari Ücret Kaç Dolar


Japonya’da Asgari ücret
e meydana getirilen zam oranından sonrasında maaşlarda iyileştirme olduğu görülmektedir. Asgari tutara meydana getirilen yeni zam ile beraber Japonya da işverenlerin işçilere hizmetleri karşılığında mecburi olarak vermiş oldukları ücret 2022 yılı itibariyle 1400 dolar seviyesindedir. Japonya da kamu görevlisi olan bireylerin aldıkları maaş asgari ücret ile kıyaslandığında Sıhhat sektöründe çalışan memurların Asgari ücretin ortalama 3 katı maaş almaktadırlar.

Eğitim ve Öğretim görevlilerin ise asgari tutara oranla ortalama 2,5 katı maaş almaktadırlar. Asgari ücret ile çalışan bireylerin aldıkları maaş öteki mesleklere oranla ne kadar düşük olsa da belli bir standardın üstünde yaşam sürdürmektedirler.

Japonya’da Alım Gücü Iyi mi?

Japonya’nın ekonomisi, Dünya ekonomisinde ilk 5’te yer verilmiştir. Dünya ekonomisinde gelişmiş Ülkeler içinde ilk 3’yer bulunmaktadır. Gelişmiş Ülkelerden önde gelen Japonya’da bireylerin alım gücü oldukça yüksektir. Asgari Ücret ile çalışan bireylerin dahi belirli bir seviyenin üstünde hayatlarını idame ettikleri bilinmektedir.

Bu yazımızda Japonya’da asgari ücret hakkında 2022 güncel detayları sizler ile paylaşmaya çalıştık. Ek olarak alta mevzu ile ilgili video bırakıyorum.

YouTube video

Dikkatinizi Çekebilir:  Geçişlik Ücretleri –Rusya’da Asgari Ücret – İngiltere’de asgari ücret Ne Kadar?, ABD’da asgari ücret – Ukrayna Asgari Ücret
– Azerbaycan Asgari Ücret – Hollanda asgari ücret – Almanya Asgari Ücret
 – Fransa Asgari Ücretİsveç’te asgari ücret 

Leave A Reply