Kahramanmaraş Hususi İdare Binası ‘Dünyanın En Saçma Binası’ Yıkıldı!

0

Dünyanın En Saçma Binası Yıkıldı

Arama motorlarında  ‘Dünyanın en saçma binası’ yazılıp arama yapıldığında ortalama 300 bin netice içinde ilk sırada çıkan Kahramanmaraş İl Hususi İdare İş Merkezi Binası tamamen yıkılarak tarih oldu.

Ara sıra gündeme gelen bina internette dünyanın en saçma binası olarak aranarak ilk sıradaki netice olarak gösteriliyordu. Bunun üstüne, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafınca 2019 senesinde yıkılmasına karar verilen bina ile çevresindeki eski adalet sarayı binası ve eski güvenlik müdürlüğünün bazı birimlerinin içinde bulunmuş olduğu binaların yıkımları gerçekleşmişti.

2 bin 110 metrekare alana kurulu sarı, mavi ve kırmızı renklerle kentin nerede ise her yerinden görünen bina, ortalama 90 bölümden oluşuyordu. Bu yıkım işlemi ile beraber Kahramanmaraş’ta, dünyanın en saçma binasına haiz olma özelliğinden kurtulmuş oldu.Kahramanmaraş Özel İdare Binası 'Dünyanın En Saçma Binası' Yıkıldı!

Binanın Yerinde Yalnız Moloz Yığınları Kaldı

Binanın yıkımı ile ilgili büyükşehir belediyesinin bütçesine, 6 milyon 600 bin lira katkı sağlanmış oldu. Ortalama 6 ay ilkin yıkım işlemine başlanan binadan geriye bir tek moloz yığınları kaldı. İş makineleri yardımıyla moloz yığınları kaldırılırken, binanın yerinde artık yeller esiyor.

☞ Sanal Şantiyede gösterilen içerikleri telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.
-
☞ Güncel inşaat araç-gereç tutarları için tıklayın. 

Kahramanmaraş’ta, 1994 senesinde meydana getirilen İl Hususi İdare binasının da bulunmuş olduğu bölge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca kentsel dönüşüm alanı diye deklare edildi. Bu 4 dönümlük alanda 25 yapı ve 300 bağımsız yeni birim yer alacağı bildirildi.

Dünyanın En İnce Gökdeleni – Steinway Tower New York

Leave A Reply