Kasko Sigortası İkame Vasıta Desteği Nedir?

0

Kasko Sigortası İkame Vasıta Desteği Nedir? Trafikte güvenlik hissi sağlamanın yanı sıra, büyük maddi kayıplara dahi dayanabilmeyi elde eden kasko sigortası günümüzde değişik özelliği olan bir hizmettir. Değişik sigorta şirketleri fiyatlama aşamasında değişimleri gözlemleyebilir. Kasko tutarları firmadan firmaya yada sigorta kapsamına bakılırsa değişim gösterse de kasko sigortası tutarları ile beraber sunmuş olduğu çözümler de trafik ve kaza sonrası yaşamı kolaylaştıracak ve bu aralıktaki fırsatları da içerecektir.

Bu çözümlerin birçoğu, bir kaza sonrasında günlük yaşama daha süratli dönebilmek ve günlük yaşam süreçlerindeki mühim anların kaçırılmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Kasko tekliflerini denetim ederken vasıta değişiklik yapma desteği içerip içermediğine bilhassa dikkat etmekte yarar vardır.

İkame Araç Desteği Avantajları

Yaşanılan bazı kazalarda sigortalı kişinin yönetimindeki vasıta daha çok kullanılamayacak bir konuma gelmesi yaşanabilir. Bu tür durumlara karşı bir tedbir olarak dikkat çeken ikame vasıta uygulaması yardımıyla sigortalı olan kişinin mağdur olmaması adına kendisine temin edilen bir vasıta söz mevzusudur. Bu anlamda kasko sigortası genel şartları içinde yer almayan bu uygulama, poliçelere ek olarak dâhil edilir. Bu sayede de kaza sonrasında onarım süresince kullanılabilecek denk vasıta temini ile sigortalının mağduriyeti bir nebze giderilmiş olur. İkame aracın alınması için belirtilen vakit şartına, pazar günü dâhil edilmez. Sigorta sahipleri, sigorta şirketlerinin değişik uygulamalarına bağlı olarak en fazla iki kez olmak koşuluyla ikame vasıta hizmetinden yararlanabilirler.

Kasko Sigortası Sorgulama İşlemleri

Kasko Sigortası Sorgulama İşlemleri

Günümüzde kasko sigortası sorgulama sonrasında ikame vasıta hizmetinin yer almış olduğu sigorta şirketinin tercih sebebi olmasının önemi anlaşılır. Bu durum tıpkı yol yardım desteği şeklinde ikame vasıta desteği de kasko sigortası teklif şartları içinde yer alabilen fazladan hizmetlerdendir. Genel uygulamalar çerçevesince, poliçenin ikame vasıta desteğini taahhüt etmiş olduğu zamanlarda, kaza tespit raporuna uygun olacak şekilde sigorta şirketlerince ön plana atılan başka şartlara uyumluluğa bakılır.

Başka İçerik:  Motosiklet Kaskosu Nedir, Iyi mi Yaptırılır?

Belirlenen şartlar ise aracın hasar seviyesinin kullanımı engelleyecek düzeylere erişmesi, sigorta poliçesi içinde yer edinen hasarlardan bir tanesine haiz olması ve hasarın tamiri amacıyla öngörülen vaktin belirli bir süre zarfını aşmasıdır. Onarım süre aşımı durumunda sigorta şirketleri içinde değişim gözlenir.

İkame Araç Hizmeti

İkame Vasıta Hizmeti

Bir kaza durumunda, ikame aracın hizmet ömrü 7 ila 15 gündür. Sigorta şirketi tarafınca temin edilen ikame vasıta, hasarlı araca benzer özelliklere haiz bir araca uyarlanır. Sigorta poliçesinde belirtilen süreye bakılırsa, sahibine sunulan aracın özelliklerine ve en önemlisi sınıfına bakılırsa, öncelik verilir. Sadece, bu siyaset ikame vasıta temini için geçerli olmakla beraber, sürücüye vasıta sağlanamadığı durumlar olabilir.

Aracın arıza sebebinin sigorta kapsamında olmaması yada aracın arızalanmasının bir kazadan kaynaklanmaması durumunda, sigorta şirketi ikame vasıta hizmeti veremeyecektir. Bu, ikame vasıta ve yol yardım desteği şeklinde en zor anlarda kişilerin kasko sigortası yaptırmaları gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kasko Sigortası Yaptırılma Nedenleri

Kasko Sigortası Yaptırılma Sebepleri

Bulunulan vakit içinde gelinen noktada kasko sigortasında kaza, çarpma, hasar görme, hırsızlık ve buna benzer birçok negatif ihtimalin güvence altına alındığı bir ihtiyaçtan da öte mecburi bir süreci teşkil eder. Sadece bu mecburiyetin belirli kapsamları mevcuttur. Bu kapsamların çeşitlendirilmiş formatta sunumlarına yer verilir.

Değişik firmalar tarafınca kasko sigortası hesaplama neticeleri değişim gösterir ve her firmanın hesaplama için haiz olduğu kriter ya da sunmuş olduğu hizmette farklılık görülür. Bu yüzden kasko sigortası ne kadar şeklinde aramalarda bulunurken içerik ve kapsam da ön plana alınmalıdır. Aksi takdirde kişilerin beklentilerini karşılayabilecek özellikte ve içerikte bir kasko sigortasına haiz olunma olasılığı da azalmış olacaktır.

Leave A Reply